Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Penelope | 2006
csfd  imdb
US premiéra: 29.02.2008
CZ premiéra: 05.06.2008
režie: Mark Palansky
hrají: Christina Ricci, James McAvoy, Catherine O'Hara, Reese Witherspoon, Peter Dinklage

Penelope: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Když má někdo v Hollywoodu scénář, který je trošku absurdní a zároveň obsahuje větší množství fantasy nebo pohádkových prvků, jde s ním okamžitě za Timem Burtonem. Ten už spoustu let platí za vizionáře a režiséra, který dokáže balancovat na hraně těch nejrozdílnějších žánrů tak, že publikum odchází ze sálu spokojené. Když ale Burton řekne, že nemá zájem, musí se producenti poohlédnout jinde. Zatím se žádný podobně talentovaný a schopný režisér nenašel. Po Penelope je ale situace zcela jiná.

Celovečerně debutující Mark Palansky se totiž Burtonovu stylu blíží víc než kdokoliv jiný. Zároveň si však zachovává osobitost a nesnaží se slavnějšího kolegu pouze kopírovat. Jednoduchý příběh o dívce, která je díky rodinné kletbě vybavena frňákem, za který by se nestyděl ani Cyrano, dokáže diváka pohltit během prvních minut. Scénář totiž výborně kombinuje romanci, rodinné drama i osobitý humor a to vše režisér Palansky dokázal zabalit do úhledného obalu plného úsměvných postaviček, zábavných a ne samoúčelných režisérských nápadů a okouzlující atmosféry. Krom hlavní nosaté hrdinky tu jsou bizarní postavičky jako němý komorník, jenž se tváří jako Viktor čistič, cynický liliputánský novinář s apartní páskou přes oko a spousta dalších hrdinů, kteří se nechovají přesně tak, jak by člověk čekal. Celé to ale Palanskymu drží perfektně pohromadě a režisér nikdy nesklouzne k prachsprostému kopírování svého vzoru (i když ten burtonovský styl je z filmu na první pohled patrný) a spíš než o záměrné bizarnosti a šílenosti se snaží o vytvoření normálního světa s pár hodně nenormálními odlišnostmi. A funguje to skvěle.

Stejně velkou pochvalu jako režisér si však bezpochyby zaslouží všichni zúčastnění herci. V Penelope se totiž vzácně sešla herecká banda, která je naladěná na stejnou vlnu a je to vidět v každé scéně. Role Wednesday z Adamsovy rodiny se sice Christiny Ricci držela skoro dvacet let a tahle mladá talentovaná herečka byla trochu neprávem tlačena do „divných“ rolí. Oné divnosti se nezbavila ani tady, ale přesto je její hrdinka Penelope i přes ten prasečí rypák doslova personifikací roztomilosti. Velké dítě, které muselo vyrůstat za zdmi domu a nezná okolní svět. Christina Ricci odvedla skvělou práci a popravdě si nedokážu představit nikoho jiného, kdo by dokázal takhle nenuceně spojit krásu, ošklivost a tu zmíněnou roztomilost. Penelope zkrátka budete od začátku do konce fandit a při závěrečném polibku (nechoďte na mě se spoilery, všichni víme, že takhle podobné filmy končí) jí to budete ze srdce přát.

Penelope ale není jen film Christiny Ricci. O Jamesi McAvoyovi už se nějakou dobu mluví jako o budoucí superhvězdě a i když se v Penelope nijak zvlášť nesnaží, jeho charisma a nedbalý zjev stačí k tomu, aby si získal pozornost diváků (tedy především divaček). Uřvaná Catherine O´Hara si matku hlavní hrdinky viditelně užívá a Richardu E. Grantovi stačí to, že vypadá skoro stejně jako Christopher Walken. Velmi příjemným překvapením pro mě však byla Reese Witherspoon. Ta film produkovala, ale malou roličku kamarádky hlavní hrdinky si neodpustila. A možná právě proto, že se točilo za její peníze, si mohla dovolit zahrát postavu, jakou bych od ní nečekal. Je sympatická, trochu rozjívená, překvapivě obyčejná a minimálně mně dokázala, že přízvisko „nová Julia Roberts“ si zasloužila neprávem.

Zatím padala jen slova chvály, ale hodnocení pod recenzí není absolutní, takže někde se to přeci jenom zaseknout muselo. Bohužel je dost těžké říct kde. Penelope sází na to, že diváka strhne hned na začátku. Postaví před něj romantický příběh s pohádkovými prvky, přidá trošku osobitého humoru, naservíruje mu zábavné vedlejší postavy a celé to bude sympaticky barevné a nebude se to brát úplně vážně. V mém případě sázka na tuhle kartu vyšla a bavil jsem se od začátku do konce víc než dobře. Tvůrci Penelope si zkrátka řekli, co přesně chtějí natočit a natočili to. Pokud vás však atmosféra hned na začátku nestrhne, nečekejte, že se to v průběhu filmu změní. Jestliže vás vizuální podoba filmu a herecké výkony nezarazí do židle a začnete o filmu nezdravě přemýšlet, zůstane před vámi pouze normální lehce pohádková romance o tom, jak se dva hledali a nakonec se našli.

Každopádně návštěvu kina v případě Penelope jednoznačně doporučuji. Mark Palansky totiž natočil velmi příjemný film, u kterého vám bude dobře. A i když jde v podstatě o obyčejnou romanci, není těžké se nechat strhnout kouzelnou atmosférou a ty necelé dvě hodinky si dokonale užít.

P.S.: Pokud hledáte film na první rande, přičtěte si tři hvězdy.

Verdikt

avatar7/10

Mr. HladHodnocení redakce

 • avatar7/10

  k0C0UR

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar9/10

  killerzeli

 • avatar8/10

  Yuri

 • avatar8/10

  verbst

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar8/10

  tombac

 • avatar8/10

  pytlik

 • avatar8/10

  Susanne

 • avatar9/10

  Duck96

 • avatar7/10

  Dragon

 • avatar7/10

  naomie

 • avatar7/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace