Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pátý element | The Fifth Element | 1997
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Luc Besson
hrají: Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman, Ian Holm, Chris Tucker

Pátý element: V.I.M.


ikona
Cival
bruce willisfifth elementgary oldmanluc bessonmilla jovovichvim
Epická sci-fi Luca Bessona 

MULTIPASS! Věřili byste, že je to už víc jak deset let? Hmmm, je. Kdyby Pátý element vznikl v Hollywoodu, pravděpodobně by musel o přízeň publika bojovat s vypjetím všech sil. Jenže jeho domovinou je Francie, z doby, kdy ještě nenajela na pásovou výrobu podobné té americké (jen v levnějším provedení), a navíc pochází z hlavy renomovaného umělce Luca Bessona. Dnes se přívlastku „renomovaný umělec“ můžeme smát, v druhé půlce 90. let byl ale velký Luc v pozici hitmakera, který točí úspěšné filmy a ještě s nimi po právu obráží festivaly. Můžeme se bránit i tvrzení, že „image je na nic“, ale právě tahle zvučná image Bessonovi pomohla shromáždit dost velký obnos peněz, hereckých hvězd, odvážných nápadů i šílených módních kreací, aniž by na něm ulpěla pověst laciného kýče pro malá děcka.

Zběsilé vizuální provedení by přitom Pátý element do podobné škatulky mohlo klidně vehnat. Besson si v něm drze vypůjčil z módních přehlídek nejen svou hlavní hvězdu, tehdejší životní partnerku Millu Jovovich (oblečenou v těch nejlepších možných hadřících), ale hlavně ďábelský výtvarný styl, který z Pátého elementu udělal jednu z nejosobitějších sci-fi všech dob. Člověk jako by listoval katalogem s tím, co zrovna frčí v Římu a Itálii, občas narazí na výsek z francouzského comicsu nebo japonské mangy ... nikdy ale nevypadne ze svižné space-opery s hláškujícím hrdinou, nezapomenutelným záporákem a špetkou morálního ponaučení.

Pátý element byl jasným adeptem na V. I. M. už v době své premiéry. Což můžeme dnes - v éře rekordně drahých blockbusterů, které zklamávají - považovat za malý velký zázrak. Besson svůj nejnákladnější projekt ustál a proměnil jej v ideální popcornovou jízdu, která svou jemnou extravaganci vystřílela správným směrem. Po letech docela zamrzí, že sci-fáren se záporáky s plastikovou miskou na hlavě, s tupouny mačkajícími tlačítka na velkých multifunkčních bouchačkách a s užvaněnými rozhlasovými moderátory je tak strašně málo. Dnes se investice mnohem pečlivěji cílí na stylově předvídatelné projekty - a když už hlavouny někdo ukecá (třeba kvůli Světu zítřka nebo Riddickovi), zůstane výsledek titulu V.I.M. docela dost vzdálen.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace