Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
On the Count of Three | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.05.2022
CZ premiéra: 13.05.2022
režie: Jerrod Carmichael
hrají: Christopher Abbott, Tiffany Haddish, Henry Winkler, J.B. Smoove, Lavell Crawford, Jerrod Carmichael

On the Count of Three: Recenze


ikona
do_Od
depresedramaJerrod CarmichaelOn the Count of Threerecenzesebevražda
Dva kámoši na konci svých sil uzavřou dohodu, že se vzájemně zastřelí. Ještě před tím si ale užijí poslední den na naživu. 

V časech, kdy se hranice mezi satirou a realitou stírají, a kdy společnost na komiky mnohdy uvaluje daleko větší morální nároky než na většinu politiků, není divu, že jsou to právě komici, kteří se čím dál častěji pouští do tvorby dramatických celků. Ricky Gervais nám tak na Netflixu v poslední letech servíruje brilantně hořkosladký příběh zlomeného muže, jenž se musí vyrovnat se ztrátou své manželky v seriálu After Life, Aziz Ansari a jeho Mistr amatér je pro změnu střízlivým a důkladně autentickým pohledem na randění a vztahy Američanů po třicítce, všestranně talentovaný Bo Burnham během pandemie natočil speciál Inside, jenž ve své řemeslné kreativitě, kruté upřímnosti a zároveň vtipné trefnosti nemá obdob, a nyní herec, komik a začínající režisér Jerrod Carmichael přichází s černohumornou indie dramedií na téma deprese, duševního zdraví a sebevraždy.

On the Count of Three vypráví o dvou kamarádech, Val (Carmichael) a Kevin (Christopher Abbott), kteří jsou na konci sil. Jeden si nese řadu traumat z dětství, a ten druhý trpí vážnou depresí. Společně se tak dohodnou na vzájemném ukončení svých životů. Než se tak ale stane, stráví společně ještě jeden poslední den naživu děláním toho, co by si jinak nikdy netroufli.

Film je strukturou podobný road tripovým snímkům, obě hlavní postavy koneckonců stráví velké množství času za volantem, jezdí z místa na místo, a během toho se divák blíže seznamuje s jejich problémy. Taková Thelma a Louise, akorát na daleko menším prostoru a s poněkud odlišnou pointou. Místo zběsilé eskalace konfliktů a příhod se navíc jejich dobrodružství drží většinu času nohama pevně při zemi. Co je ovšem důležité, že režírující Carmichael správně odhadnul míru, kdy vzájemné špičkování mezi oběma hrdiny a jejich následné šlamastiky mohou vést k humorným momentům, nikdy při tom však nezlehčuje jejich útrapy jako takové.

Snímek se naopak snaží stavět k otázkám duševního zdraví čelem, takže neuhýbá ani před mnohdy extrémně znepokojivými situacemi a odhaleními. Nutno dodat, že se mu navíc daří vykreslit obě postavy poměrně zdatně navzdory tomu, že disponuje velmi skromnou, nicméně velmi vítanou 84minutovou stopáží. Na malém prostoru tak režírující Carmichael stíhá říct celkem dost věcí, nikdy to však nepůsobí dojmem, že by kohokoli odsuzoval, nebo se snad tvářil, že na každou otázku existuje správná odpověď. Lidská psychika je tu tak odhalována s citem, který se nevidí ani u daleko dražších a komplexnějších psychologických dramat.

Takové filmy většinou stojí a padají na výkonu hlavních představitelů, dobrou zprávou je, že jak Carmichael, tak Abbott jsou ve svých zoufalých – a přesto vzájemně odlišných – polohách nečekaně lidští, sympatičtí a především uvěřitelní. Obsazení vedlejších postav, které tu tvoří například veterán Harry Winkler, herečka Tiffany Haddish nebo J.B. Smoove se rovněž povedlo na jedničku, a byť nikdo z nich vcelku logicky nedostal příliš mnoho prostoru, do té příjemně uvolněné atmosféry čekání na nevyhnutelný konec a rozhodnutí obou hrdinů skvěle zapadli. Co se dramaturgie týče, je vidět, že se jedná o debut, motivy postav jsou ale většinu času zřetelné a gradace taktéž funguje, hlavním bodem tu je však stejně samotná cesta, a nikoli nutně cíl.


Přehrajte si trailer
Výsledkem je každopádně úctyhodné nejen sociální drama, které se záměrně vyhýbá všem klišé, dokáže rozesmát i šokovat, zůstává nepředvídatelné až do samotného závěru, a v člověku bude rezonovat i několik dní po zhlédnutí. Zkrátka malý velký film, ke kterému pokud si člověk za vhodných okolností najde cestu, nebude zklamán. Těmi vhodnými okolnostmi mám pochopitelně na mysli, že nemá zrovna sebevražedné sklony.

- - -

S tím se pak pojí i důležitý dovětek. Deprese a úzkost jsou bohužel v současnosti něco, čemu se málokdo v životě vyhne. A protože nejhorší na nich je, že je člověk může u ostatních snadno přehlédnout, je důležité, aby se lidé o svých problémech nebáli svěřovat. Ať už svým blízkým, přátelům, nebo klidně odborníkům. Existuje spousta míst, kde vám ochotně pomůžou, jedním z nich je i linka první psychické pomoci, která funguje pod číslem 116 123 a to kdykoli a zdarma po celé ČR.

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Povedené indie drama s prvky černé komedie, které se zabývá vážnými tématy jako deprese a sebevražda. Režijní debut herce a komika Jerroda Carmichaela nachází největší sílu v obou hlavních představitelích a taky citlivém způsobu, jakým zpracovává trápení jejich postav. Snímek se nesnaží nutně hledat odpovědi, zároveň se ale nebojí pokládat nepříjemné otázky. Interpretaci pak většinu času nechává na samotném divákovi, i proto je však nutné k němu přistupovat s respektem.Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Perun

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace