Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Oklamaný | The Beguiled | 2017
csfd  imdb
US premiéra: 30.06.2017
CZ premiéra: 13.07.2017
režie: Sofia Coppola
hrají: Colin Farrell, Nicole Kidman, Kirsten Dunst, Elle Fanning, Oona Laurence

Oklamaný: Recenze


ikona
Rimsy
colin farrellelle fanningkirsten dunstnicole kidmanoklamanýsofia coppola
7 žen a jen 1 muž. Problémy musejí přijít... 

Přestože v poslední dekádě se jí tolik nedařilo, Sofia Coppola bezpochyby zůstává v kolonce velmi talentovaných filmařů. Smrt panen a Ztraceno v překladu mám osobně hodně rád, a tak jsem se na její adaptaci románu Thomase Cullinana hodně těšil. Tohle téma by mohlo Sofii hodně sednout, říkal jsem si, i když Oklamaný už jednou zfilmován byl – v roce 1971, kde si hlavní roli zahrál dokonce Clint Eastwood. Toho teď vystřídal můj oblíbený box office poison Colin Farrell. A plejáda krásných hereček.

Sedm žen a dívek žije na jižanské vesnické škole během americké občanské války. Jedna z nich najde zraněného vojáka Severu Johna McBurneyho. Po krátké diskuzi se ženy rozhodnou nepřítele ubytovat a vyléčit. Ten se tak dostává do dalšího řevnivého boje, jelikož každá z dam si sympatického vojáka nárokuje. Ty mladší jen kamarádsky, ty starší (Elle Fanning) sexuálně a ty zcela dospělé (Kirsten Dunst, trochu i Nicole Kidman) v něm vidí potenciálního manžela. Každá však k němu přistupuje trochu jinak, jednotlivé ženy jsou tak trefnými alegoriemi na rozličné vlastnosti, jež dohromady konstituují ženskou povahu. McBurney se snaží v nepřehledné situaci kličkovat, ovšem dopadne to tak, jak prostě musí…

Všichni herci podávají výborné výkony a i pečlivá výprava a kostýmy vás o jedno a půl století do minulosti přenesou zcela věrohodně. Stísněná atmosféra jednoho sídla a nemožnost (a částečně i neochota) McBurneyho úniku dotvářejí hutnou atmosféru, díky níž cítíte, že se časem něco semele. Finální zvraty pak nejsou tak strhující jako ve zmíněné Smrti panen, ovšem Coppola se ukazuje jako dostatečně zkušená filmařka na to, aby dokázala prodat všechno, co má. Skutečné drama se tak obejde bez přehnaných scén a přepálených emocí, ale právě tak, jak si konvencemi sešněrovaná doba žádá – tedy všeříkajícími pohledy a jemnými proměnami chování.

Chvála z Cannes, kde si Coppola odnesla cenu za nejlepší režii, tak nelhala. Oklamaný se nezapíše zlatým písmem mezi novodobé legendy, může však značit návrat režisérky mezi kvalitativní extratřídu díky tématu, jež jí je blízké – souboj emancipace a pudů uvnitř žen, které jsou pak schopné nepředstavitelných činů. Málokterý současný autor (či autorka) dokáže do ženské duši tak chápavě a trefně nahlédnout, což Oklamaný ukazuje zcela jasně. Při správném naladění tak s touhle podívanou vedle nešlápnete.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Sofia Coppola adaptovala historický román o problémech, které prostě musejí nastat ve chvíli, kdy se v čistě ženské komunitě zjeví mužský prvek. Postupně budovaná atmosféra a trefně zachycená doba jsou pak hlavními důvody, proč budete napjatí až do zcela nevyhnutelného konce.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar6/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar7/10

  krauset

 • avatar8/10

  jeff87

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace