Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ohrožení Britannicu | Juggernaut | 1974
csfd  imdb
US premiéra: 25.12.1974
CZ premiéra: nestanovena
režie: Richard Lester
hrají: Richard Harris, Omar Sharif, Anthony Hopkins, Ian Holm

Ohrožení Britannicu: V.I.M.


ikona
imf
anthony hopkinsjuggernautomar sharifrichard harrisrichard lester
 

Fallon je zas šampión. Tahle věta zazní v úvodu britské klasiky z roku 1974, ale o pár desítek minut později už si neomylností Richarda Harrise rozhodně jisti nebudete. Richard Lester (Superman II a bohužel i Superman III) se rozhodnul natočit klasický katastrofický film s velkou lodí. Stereotypy pobíhají po palubě, bárka proplouvá tím nejhorším možný počasím, kapitán se potí a pasažéři jsou nejistí. To ale nestačilo. Muselo se přidat sedm bomb o velikosti běžného barelu na ropu, ve kterých tiká ta nejvražednější bomba na planetě. "Neviditelné" dráty, světelná čidla, speciální děrované pásky a samozřejmě legendární rozbušky s červenými a modrými dráty. Který je ten pravý? Harrisovo charisma vás donutí mu držet palce i po třiceti letech po premiéře. Všechno vypadá oldschoolově a vy si po zhlédnutí půjdete půjčit maminčino šitíčko, abyste s jeho pomocí deaktivovali otcův notebook. Nebo tak něco. Ohrožení Britannicu je praotcem všech bombových filmů. Až po něm se začalo řešit barevné drátové dilema, až po něm se bomboví specialisté konečně dočkali zaslouženého obdivu. Žádný osaměle stojící barel už nikdy nebyl neškodný.

Snímek těží především z fantastického obsazení, které využilo snad každého, kdo v tehdejší britské herecké smetánce něco znamenal. Anthony Hopkins, Ian Holm, Omar Sharif a obrovská loď. To jsou propriety akčního thrilleru, ve kterém vrchol adrenalinu představuje dlouhý dialog po telefonu a osahávání tikajícího mechanismu bomby. A přesto budete jak na trní a to prosím do poslední vteřiny. Skončí to happyendově? Poslední záběr vás nechá na vážkách. Ve stejný rok měla premiéru další klasika stejného žánru - Skleněné peklo. Oba filmy jsou vynikající, oba trochu černobílé, pokud mluvíme o rozložení klaďasů a záporáků, ale přesto každý z nich hraje na trochu jiném písečku. Zatímco mrakodrapové peklo se i po letech těší hojné pozornosti, Britannic tak trochu zapadal prachem. Starší generace si jistě vzpomene, ta mladší pak musí pořádně fouknout. Nebojte se toho, pod tím letitým nánosem pořád ještě tluče srdce.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace