Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Očista | The Purge | 2013
csfd  imdb
US premiéra: 07.06.2013
CZ premiéra: 15.08.2013
režie: James DeMonaco
hrají: Ethan Hawke, Lena Headey, Max Burkholder, Rhys Wakefield, Adelaide Kane

Očista: Recenze


ikona
imf
Ethan Hawke se snaží spasit další horor, ale zasekne se hned na začátku zdánlivě geniální premisy 

Přiznejme si to na rovinu. Idea stojící za Očistou je na první pohled až kouzelná. Jedna noc v roce, kdy všem padouchům projdou krádeže, vraždy a vůbec všechno to svinstvo, co je ho na světě spousta. Ať si zbytek světa strčí svou justici tam, kde slunce nesvítí. Amerika s pomocí tzv. Očisty dokázala srazit kriminalitu pod jedno procento a stejně tak zatočila s nezaměstnaností. Stačí prostě jednou ročně upustit páru a všichni jsou happy, ne?  Hlavně nad tím proboha nezačněte přemýšlet! A už vůbec ne nad tím, že těch dvanáct hodin od sedmi do sedmi nefungují nemocnice, požární stanice ani policejní dohled. Nikdo mi asi nevysvětlí, proč by se kdokoliv po dvanácti hodinách totálního chaosu chtěl téhle svobody vzdát a jak by policie zjednala pořádek. A proč proboha všichni popadnou baseballové pálky a sekery, aby rozmlátili sousedovi hlavu, když můžou jít vykrást banku. Jediné pozitivum vidím v té nezaměstnanosti - bodejť by nebyla nízká, kdokoliv koho vyhodíte, vám to přijde do roka a do dne spočítat s nabitou bouchačkou.

Stavět podobné fantasmagorie člověk může v Dreddovi nebo v extrémně vzdálené budoucnosti, jenže Očista se tváří jako film, který by se mohl odehrávat v příštím volebním období a celá ta vratká zápletka je tu jen proto, aby mohl mít Ethan Hawke a jeho rodina opancéřovaný dům, který se úderem sedmé hodiny večerní neprodyšně uzavře. Ethan Hawke je totiž na tyhle systémy machr, sám je totiž prodává. Jeden by čekal, že jeho vlastní zabezpečovací vychytávky počítají s teenagery, kteří lezou dovnitř oknem, aby osouložili jeho dceru. Nebo se založením ohně před hlavním vchodem. Nebo že odolají útoku běžného amerického SUVčka. Ale ne, ve skutečnosti jsou to jen marketingové kecy. Není to o tom, že kovářova kobyla chodí bosa, všechny ty bezpečnostní systémy vlastně s opravdovým útokem nepočítají. Jenže znáte to rčení se studnou a džbánem - tak dlouho čumíte na prázdné monitory bezpečnostních kamer, až se k nim přišourá partička vraždících psychopatů.

Samozřejmě musíme přičíst k dobru fakt, že Ethan Hawke má děti na zabití. Přítel jeho dcery chce v jeden večer připravit holčinu o panenství a tatínka o hlavu. A dvanáctiletý geek s věčně nafrněným výrazem a rádoby cool geekovskými hračkami aspiruje na titul nejotravnějšího dítěte roku. Když pustí do baráku zcela cizího člověka, co prostě volá o pomoc (uprostřed Očisty), tak nějak doufáte, že má scenárista dost slušného vychování k tomu, aby ho nechal zemřít ošklivou smrtí. Vlastně to byla jediná věc, která mě během filmu udržovala v příjemném napětí a očekávání. Na nějaký strach, plynoucí z blížící se smrti kohokoliv, totiž můžete rovnou zapomenout. Záporáci jsou nemastní, klaďasové neslaní a tradiční lekačky fungují přece jenom trochu jinak. V běžném hororu na vás vyskočí bubák a vy se leknete a křičíte. Tady na kladné postavy vyskočí "bubák", načež ho Ethan Hawke nebo Lena Headey střelí do ksichtu. Což zpočátku vypadá jako legrace, ale tahle přestřelková pasáž proběhne podivně rychle a vy tušíte, že tu něco smrdí. A to něco je povinný zvrat, jenž zcela zbytečně šroubuje zápletku do ještě absurdnějších otáček.


Přehrajte si trailer
James DeMonaco si to odrežíroval celkem zručně, ale za ten scénář by si zasloužil přerazit ruce. Ne, vážně, tenhle film by se měl vyučovat jako ukázka toho, jak dělat krok za krokem horší a horší rozhodnutí, aby se vám nakonec snímek totálně vymknul z ruky. Už ta premisa vypadá jen jako laciné lákadlo na teenagery, kteří se modlí k bohu anarchie, který slibuje naprostou svobodu bez povinností, břemen a následků. A DeMonaco bohužel celou stopáž neudělá nic pro to, aby si ji jakkoliv obhájil. Až skončí promítání u studentů scenáristiky, rovnou tu kopii pošlete do marketingu. Protože sestříhat z toho všeho chytře se tvářící trailer, který vysaje z amerických kin 34 milionů za první víkend, to je know-how hodné obdivu. Uznávám, že jsem naletěl s rozeběhem. Napřesrok u sequelu podobnou chybu neudělám. A vy teď máte díky téhle recenzi ještě větší náskok. Chvíli se zamyslete a běžte se podívat na letáky do OBI nebo Baumaxu. Za cenu vstupenky do kina určitě seženete něco s čím se dá zabít nejen zahradní plevel...

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar4/10

imf

Chybí tomu hravost Sám doma, napětí Fincherova Úkrytu, vynalézavost Saw nebo brutalita Rozsudku smrti. Vlastně je to jen generické béčko, co omylem zabloudilo do kin.


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar4/10

  dado.cz

 • avatar4/10

  Rouder

 • avatar3/10

  Rokle

 • avatar5/10

  PraSiteL

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar4/10

  hondza

 • avatar5/10

  BlackAngel

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar5/10

  Mildík

 • avatar5/10

  Nexus6

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace