Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
O těle a duši | Testről és lélekről | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 21.09.2017
režie: Ildikó Enyedi
hrají: Morcsányi Géza, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, Ervin Nagy, Zsuzsa Járó

O těle a duši: Recenze


ikona
Rimsy
Ildikó Enyedio těle a duši
Láska mezi jeleny, nebo lidmi? Možná je to jedno… 

Na letošním Berlinale uspěl snímek, který je u nás prezentován jako „jateční romance“. To je poměrně přesné vystižení, navíc se jednalo o nečekaně povedený comeback – maďaská režisérka Ildikó Enyedi dlouhých 18 let nic moc nenatočila, a pak se vytasí s takovou bombou! Osobně mi lidská romantická komedie připomněla loňský festivalový hit Toni Erdmann, který byl výrazně komediálnější, ovšem velmi příjemný a zároveň hluboký feeling mají společný.

Klasicky nepravděpodobné vzplanutí se odehraje na jatkách, tedy očividně nepříliš romantickém místě. Postarší ekonomický ředitel se zakouká do nové kontrolorky kvality masa, krásné, a dost asociální dívky. Shodou bizarních okolností si k sobě začnou nacházet cestu, tenhle příběh však dokáže opakovaně překvapit a svou jedinečností v detailech nepřestává bavit po celou téměř dvouhodinovou stopáž. Oba hlavní hrdinové snad nemůžou být odlišnější a vzájemné hledání blízkosti odhaluje jejich skryté komplexy. Povedené jsou i vedlejší linky, které jsou tak akorát úsporné a vhodně rozvíjejí dění kolem ústředního páru. Scenáristicky se tak jednašedesátiletá autorka vážně zaskvěla.

Audiovizuál je úsporný, zaujme však krásně zdrcující titulní píseň a nápaditá kamera, která dokáže vnést lehkou ironii i do řady neveselých scén, což působí velmi osvěžujícím dojmem. Leckdy si nebudete jisti, jestli je vhodné se smutně-bizarním situacím smát a vaše rozpaky tak adekvátně podtrhnou nejistoty a zmatky hrdinů. Tahle romance je skutečně plná paradoxů, ať už kvůli křehké a upřímné lásce na dosti drsném a nekompromisní živočišností oplývajícím místě, či kontrapunktem romanticky snových a detailně fyzických výjevů.

Nestává se rozhodně často, aby po skoro dvou dekádách odmlky tvůrce natočil takovou pecku. O těle a duši neztrácí dech ani v závěru, který je tak zdrcující, že při projekci v uherskohradišťském vedru omdleli hned dva lidé. Oficiálně to musíme připsat parnému prostředí, ovšem nedivil bych se, kdyby poslední čtvrthodinku nevydýchaly slabší povahy ani v lepších podmínkách. Ildikó Enyedi udeřila hřebíček na hlavičku a o tomhle hitu z Uher ještě určitě uslyšíme – koncem září se totiž naštěstí dostane i do kin. Tak nezaváhejte.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Svěží a v mnoha ohledech neotřelá romantická komedie, která nesází na prvoplánovou naivitu, nýbrž na neotřelé kulisy a humor, pomocí nichž vypráví sympaticky poetický příběh. Kdyby vám na konci ukápla slzička, nedivil bych se, Maďaři přinášejí jeden z letošních vrcholů žánru.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  noctambule

 • avatar8/10

  Perun

 • avatar9/10

  CAPS_LOCK

 • avatar8/10

  kikush777

 • avatar8/10

  Ubik

 • avatar8/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace