Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
O malých věcech | 2023
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 15.06.2023
režie: Denis Šafařík
hrají: Vanda Hybnerová, Jakub Žáček, Beáta Kaňoková, Oskar Hes, Tereza Hofová

O malých věcech: Recenze


ikona
Rimsy
adam ernestbeáta kaňokovádenis šafaříkjan jankovskýo malých věcechvanda hybnerová
Povídkové pásmo s notnou dávkou černého humoru vypráví o nepříjemných rozchodech, tragických úmrtím i polykání klíčů. 

Takhle by měl nízkorozpočtový debut vypadat. Devětadvacetiletý Denis Šafařík na sebe dosud upozorňoval především herecky, a to třeba v seriálech Zločiny Velké Prahy či Král Šumavy. Povídkový snímek O malých věcech je jeho režijním i scenáristickým debutem a mladý tvůrce si zjevně nechtěl vznik prvotiny zbytečně komplikovat. Přichází proto s vděčným, leč funkčním formátem, díky němuž hodina a čtvrt v kině rychle a příjemně uteče.

Snímek totiž sestává hned z dvanácti krátkých historek, jejichž průměrná stopáž se tedy pohybuje kolem šesti minut. Zaujmout diváka na takto omezeném prostoru samozřejmě není nic snadného, rozmanitost postav a jejich patálií však přináší uspokojivý zážitek i ve chvílích kolísavé kvality. Těm se pochopitelně nešlo vyhnout, a tak zatímco leckteré příhody jsou chytře a citlivě napsané a navíc se mohou spolehnout na charismatické herecké výkony, pár anekdot přece jen mine terč.

Do první skupiny patří třeba post coitum dialog Beáty Kaňokové a Adama Ernesta, jejichž vyhasínající vztah se rozhodně žena reflektovat pomocí domnělého odposlechu hádky z vedlejšího bytu. Komediální talent Vandy Hybnerové se může naplno projevit ve zmateném přemítání nad tím, proč nechce pomoct svému dusícímu se manželovi s tváří Jakuba Žáčka. Jan Jankovský a Zuzana Truplová rozehrávají tragikomickou, leč skvěle gradující historku o důvěře ve vztahu. Petr Uhlík a Tomáš Havlínek humorně zhmotňují jednu psychoanalytickou noční můru, naopak mrazivé pointy nabízejí kreace Terezy Hofové a Anity Krausové.

Žádná z postav není jmenována, podle Šafaříka se totiž jedná o téměř archetypální figury, do nichž se může projikovat každý z nás. A skutečně, občas se pointa krátkého příběhu dotkne hluboce lidské zkušenosti, tu a tam však zůstane u líbivých, leč prázdných vulgarit či banalit. Ne náhodou tvůrci v distribučních materiálech přirovnávají dílo ke Čtyřem pokojům či Divokým historkám, přestože prezentované příhody samozřejmě vznikaly ve značně komornějších podmínkách.

Zároveň trochu zamrzí, že předložené minipříběhy vlastně nic nespojuje – postavy zůstávají uvězněny ve svých bytech, nedočkáme se jejich vzájemné interakce či jakékoli červené nitě, jež by jednotlivé báchorky propojovala. Stejně tak by šlo diskutovat o jejich poskládání, jelikož se obvykle střídají veselejší a trudnější příběhy bez zřetelného směřování k jednotící pointě či emočnímu vyznění. Propojení momentek samozřejmě není nutností, ale ospravedlnilo by některé dramaturgické volby – třeba proč je příběhů zrovna dvanáct, proč pojednávají právě o těchto tématech nebo jakou roli vlastně hraje, že se všechny odehrávají v jednom domě.


Přehrajte si trailer
A v čem si tedy Šafařík a jeho tým ulehčil práci? Vytvořit chytlavý a vnitřně soudržný příběh na ploše zhruba hodiny a půl je extrémně náročným úkolem, na němž si spousta začínajících filmařů vyláme zuby. Sázka na svižné servírování bizarních momentek ze života je proto rozumnou možností, jak si osahat řemeslo, vyzkoušet různé vypravěčské i formální postupy a zároveň u toho pobavit diváka. Z tohoto snímku tudíž nebudete odcházet proměnění hloubkou jeho myšlenek, pobavení a spokojení však ano. A to rozhodně není málo.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Většinu času vtipná, místy podnětně zúzkostňující koláž krátkých povídek z poněkud přehrocené každodennosti. Debut Denise Šafaříka skutečně pojednává o malých věcech, je jich však dost na to, aby se při jejich sledování divák nenudil a s trochou snahy se i nad prchavostí svých životních situací zamyslel.


Podobné filmy

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace