Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Normální autistický film | 2016
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 10.11.2016
režie: Miroslav Janek
hrají:

Normální autistický film: Recenze


ikona
Rimsy
Jaký je oceňovaný dokument se zajímavým námětem?  

A máme tu asi nejlepší dokument letošního roku. Přichází s ním zkušený filmař Miroslav Janek, který má za sebou především řadu snímků o Václavu Havlovi. Teď si ale ke zkoumání vybral téma autismu a skutečně se jedná o "mokrý sen" každého dokumentaristy - obsah je totiž neskutečně silný a bez přehánění dechberoucí.

Na pětici dětí a dospívajících se Janek snaží ukázat, že společenská stigmatizace autistů není opodstatněná. Citlivě ukazuje jejich přemýšlení, sny a přístup k životu, který je v mnoha ohledech jedinečný a, jak už to tak bývá, místy i zdravější a sympatičtější než názory většinové společnosti. Zároveň se ovšem Janek dopouští jedné podpásovky, což je vlastně jediná moje výtka k celému dokumentu - přestože se film snaží prezentovat jiný pohled na lidi s autismem, činí tak prostřednictvím nikoli jejich průměrných zástupců, nýbrž těch nejlepších.

Vybraní mladí lidé totiž mají Aspergerův syndrom, což je v rámci poruch autistického spektra ta nejlehčí forma autismu - a navíc se jedná o talentované a v řadě ohledů i poměrně slušně fungující osoby. Janek tak chce vyvrátit negativní vnímání autistů jakožto nesvéprávných a nezvladatelných asociálů pomocí toho, že ukáže jen ty "nejlepší" z nich. Snímek tak nemůže fungovat jako objektivní dokument vysvětlující charakteristiky těchto poruch, nýbrž jen jako pohled na několik fascinujících životních osudů. A to je vůči ambici vyjádřené v názvu trochu rozdíl.

Natočený materiál je však bez debat skvělý a hodina a půl ve společnosti těchto nekonformních jedinců uteče nečekaně zajímavě. Janek výborně vybral scény a dočkáte se jak skutečně zábavných vtipů o autistech, pronášených samotnými hrdiny, tak i rozjímání o smrti a vesmíru, které vůbec není banální, ale naopak překvapivě hluboké. Humor i vážná témata jsou výborně vybalancována a výsledný obraz má docela dobrou výpovědní hodnotu o způsobu přemýšlení a vnitřním prožívání jednotlivých aktérů.

Jak už to tak u dokumentů občas bývá, scénář očividně neexistoval a samotní aktéři skrze své životní patálie poskytovali Jankovi po dobu dvou let jedinečný materiál. Audiovizuálně je všechno na svém místě a doplněno trefnými klavírními výstupy jednoho z hrdinů. Ať se snažím sebevíc, tak kromě rozporu v základní idee filmu nemám, co vytknout. Raději proto smekám a vy rozhodně běžte do kina.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Špičkové zobrazení několika neobyčejných osudů, kterému nemůžu odpustit jen troufalou ambici změnit pohled na autisty prostřednictvím tak trochu neférových způsobů. Pokud byste ale měli letos vidět jen jeden dokument, je to tenhle. Janek ho dokázal skvěle natočit a díky hluboce lidskému (bez ironie!) obsahu ho jen tak z hlavy nedostanete.


Podobné filmy

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace