Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Normal | 2009
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 26.03.2009
režie: Julius Ševčík
hrají: Milan Kňažko, Pavel Gajdoš, Dagmar Havlová

Normal: Necenzurovaný trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Normal už sice putuje po našich kinech celý týden, ale až teď se jeho distributor rozhodl vydat do éteru poslední trailer, který asi v kinech před dětskými filmy neuvidíte. Pokud se nemýlím, je to historicky první česká ukázka ocejchovaná pomyslným ratingem „R“. A určitě si zaslouží spatřit světlo světa na našem webu, protože u Normalu se stalo dobrým zvykem, že sype jednu řemeslně vyfintěnou prezentaci za druhou. Tahle sice poprvé po téměř bezchybném dvojitém pětihvezdičkovm maratonu nedosahuje na pomyslný Olymp (koncept už se pomalu okoukává), stále však stojí na míle daleko před obvyklým českým rutinérstvím, kde se mísí ledabyle poházené dialogy s upocenou prezentací „našich-vašich“ hereckých hvězd. Normal na to jde od lesa a zase výtečně – Muchowova hudba tlačí na emoce, obrazy se utápějí v melancholii a Kňažkův chraplavý voice-over přidává mezi řádky potřebnou dávku charismatu. Škoda, že už je propagace Normalu u konce – Ševčík by mohl stát vzorem ostatním českým tvůrcům v mnohem pravidelnějších intervalech než jednou za pár let. Aby se vidělo, že když se chce, tak to u nás prostě jde. Díky aspoň za tohle málo. P.S. Co se skrývá za tajuplnou doménou na konci? Otázka by měla spíše znít: Bude se za ní ještě něco skrývat?

Normal: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Nejdůležitější otázka jara zní: Strhne Normal i něčím jiným než svým audiovizuálem? Bude za vyšperkovaným povrchem i něco, co přežije jednu sezónu? Pokud ne, tak ukápne pár slz, protože špičková trailerová prezentace i napodruhé věstí lepší časy české kinematografie. Přinejmenším té části, která se neschovává jen do bezpečí chápavě lidských filmů a rozměklých tragikomedií. I devadesátisekundový trailer je ukázkou špičkového řemesla, jež v českých luzích nemá obdoby. Ukázka funguje, i když se v ní tentokrát mluví častěji než na soustředění rétorického kroužku – Kňažkůva dikce holt k obrázkům pasuje výtečně, sedí i promluvy ostatních hráčů. Trochu zbytečně krátký trailer už s sebou samozřejmě netáhne prvotní „wow“ efekt, i proto pro většinu diváků asi zůstane poutavější první teaser. Což ale neznamená, že by si Normal vůbec mohl přát povedenější trailerovou kampaň.

Normal: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Poselství, které předeslalo červencové promo, teaser ještě prohlubuje – Julius Ševčík nemá v současném audiovizuálním „západním střihu“ obdoby. Ne, co se českého rybníčku týče. Normal je na míle daleko před představami o „hezkých filmech“ zbytku spolku českých režisérů (Sláma je čestná výjimka), kteří se snaží napodobovat své zahraniční vzory a tak ukrutně jim to nejde. Formálně vybroušená ukázka přichází poslat rezolutní direkt i všem, kdož huhlají, že na české ukázky tu nejsou prostředky. Ševčík odpovídá: Někde si je prostě sežeňte, ta investice se vyplatí. Nebýt průvodní češtiny, která bohužel nezní tak úderně a vybroušeně jako jazyk zámořských kolegů, historicky prvně se tu stírají mezinárodní rozdíly. Střihy na hudbu a vůbec, hudba samotná, jedou podle šťavnaté a tak osvědčené gradační linky, aby i minutový teaser dovedly tam, kam se drtivá většina nedostane ani s piplaným dvouminutovým trailerem. Jistě, nevypovídá to nic o obsahu samotného filmu a pořád je nasnadě, jestli tu kromě těch pěkně nasvícených scén a atraktivních kamerových úhlů něco zbývá. Pokud se ale bavíme o řemesle čistě dráždícím a provokativním, Ševčík to má skutečně pevně v ruce. Nemám výhrad.

Normal: Promo trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Co se týče postoje tuzemských tvůrců k vizualizaci současných filmů, mladá krev stíhá moderní trendy výrazně rychleji než ta starší (která je pro jistotu ignoruje a točí si pořád dokola to své). Julius Ševčík už minule dokázal, že má v tomhle směru obrovskou snahu a pravdou zůstává, že Restart drží i dneska laťku zatraceně vysoko – v tom, jak skutečně využívá postupy, které momentálně letí a nebojí se to dělat neopatrně. Normal plynule navazuje tam, kde Restart končí – Ševčík pokračuje v důkladně promyšlené anabázi, která ilustruje, že máme na to točit na světové úrovni a kdo tvrdí, že ne, měl by jít od válu. Obrazově strhující koláž podtržená spílavými melodiemi nabízí široké spektrum asociací se současnou kinematografií i popkulturou obecně (Aja, Lynch, Miller) a zároveň si zvládá jít vlastní noirovou cestičkou, v našich luzích a hájích tolik neprobádanou. Depresivní barvy podtrhují bezradné nálady a na mysli tane pořád tentýž poznatek o tom, že příběh je sice důležitý, ale styl je mnohem důležitější. Dobové filmy jsou u nás často zaměnitelné, ale tenhle si pravděpodobně nikdo nesplete. Zatím uznale pokyvujeme hlavou.

Omluva čtenářům: Na přání distributora trailer stažen.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace