Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nit z přízraků | Phantom Thread | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.12.2017
CZ premiéra: 01.02.2018
režie: Paul Thomas Anderson
hrají: Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Camilla Rutherford, Vicky Krieps, Richard Graham

Nit z přízraků: Blu-ray


ikona
KarelR
blu-raydaniel day-lewisnit z prizrakupaul thomas anderson
Jak zajímavý může být film o módním návrháři? V rukou Paula Thomase Andersona docela dost... 

Hříšné noci, Magnolia a Opilí láskou udělali z Paula Thomase Andersona režijního boha. Na jeho krasojízdu z přelomu století navázala ještě dobovka Až na krev, poslední dekádu je to však s Andersonem krapet složitější. Ne, rozhodně nevyměknul - pořád točí podle vlastních přísných pravidel. Mistr a Skrytá vada však velkou díru do světa neudělali a relativní ticho je i kolem Nitě z přízraků.

A přitom je to (jak správně tušíte) ohromná škoda. Pomiňme teď na chvíli fakt, že je příběh britského módního návrháře Reynoldse Woodcocka posledním filmem Daniela Day-Lewise. I kdyby nešlo o rozlučku s velikánem, který těsně po šedesátce utíká do hereckého důchodu, pořád bychom dostali precizní biják, na němž jde obdivovat prakticky cokoliv.

Kamera, režie, herecké výkony... stačí si vybrat. Anderson neztratil nic ze svojí píle a v každé vteřině je vidět, že film vypadá přesně tak, jak si ho vysnil. O tom, že budou Daniel Day-Lewis, Lesley Manville a Vicky Krieps pod jeho vedením dokonalí, asi nikdo nepochyboval. I přesto si ale užijete každé jejich gesto a každou záběrovou kompozici, jež očividně musela klapnout na vteřinu přesně.

Nit z přízraků se snaží nahlédnout do lidských vztahů - přesněji řečeno do toho, jak se emocí prostý génius potýká s láskou k nevinné servírce. A právě tady spočívá další bonus, nového Andersona totiž (ostatně jako snad všechny předchozí) jednoduše neodhadnete. Ne, nechci vám tu odhalit víc. Trumfy se totiž šetří hlavně na poslední třetinu, v níž vás Anderson vyloženě chytne do kleští.

Je tedy vcelku škoda, že film zrovna neuhání kupředu a že se trochu moc koupe ve svojí chladnosti a nevypočitatelnosti. Neříkám, že bych ho v zájmu divácké vstřícnosti předal někomu jinému - to vůbec. Přeci jen bych si ale dovedl představit, že by se 130 minut dlouhá stopáž trochu prostříhala, jelikož řadu informací nasajete rychleji, než si Anderson zřejmě myslí.

To jsou ale z velké části jen detaily. Mnohem důležitější je, že Anderson svoji drsnou vztahovku chytil pod krkem a nedovolil jí, aby byť v jediném ohledu vyměkla. Na mysl se mi derou slova jako "komplexní", "hypnotické" nebo "nadčasové". A něco mi říká, že až Nit z přízraků uvidím podruhé, nejspíš si ji vychutnám ještě o něco víc. (8/10)

Luxusní obraz a zvuk vás u blůčka Nitě z přízraků asi nepřekvapí. Velmi netradiční jsou ale bonusy, jež se vyhýbají tradičním featurettům a mají příjemně dobový feeling. Anderson vás třeba nechá 12 minut koukat na fotky z placu, jen aby přihodil 5 minut porůznu vystříhaných scén. Obojí za doprovodu skvělé hudby Jonnyho Grenwooda, která dává osobitou fazónu i samotnému filmu.

Třetím ze čtyř bonusů je krátký sestřih módní přehlídky s retro komentářem Adama Buxtona. No a konečně posledním (a zdaleka nejlepším) doplňkem je devět minut kamerových testů s komentářem samotného režiséra. Ano, na tak vymakaný film je těch bonusů zatraceně málo. Slyšet Andersona řešit, jak testoval různé objektivy a svícení a hledal správné natáčecí lokace, je ale malý svátek, za který mu absenci klasických výletů do zákulisí skoro odpustíte.

Přidá se Nit z přízraků mezi Andersonovy uctívané pecky, nebo zůstane mezi často ignorovanými novějšími kousky? To samozřejmě ukáže až čas. V tuhle chvíli má ale letmo nakročeno k tomu prvnímu (už kvůli šesti oscarovým nominacím, z nichž vyšly jen kostýmy) a víc než jiného potřebuje hlavně diváckou pozornost. Snad se díky vydání blůčka nějaké dočká!

Obraz: 1.85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-X anglicky, DTS 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 20.6.2018
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace