Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nezničitelná láska | Enduring Love | 2004
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Roger Michell
hrají: Daniel Craig, Rhys Ifans, Ben Whishaw, Andrew Lincoln, Samantha Morton

Nezničitelná láska: V.I.M.


ikona
k0C0UR
daniel craigenduring loveian mcewanrhis ifansroger michellsamantha morton
Daniel Craig točil skvělé filmy i bez povolení zabíjet 

Začátek Nezničitelné lásky mě nutil dlouho přemýšlet, jestli jsem někdy viděl bizarnější úvod do děje a pochopil jsem prakticky ihned, že tenhle film bude úplně jinde. Někde na pomezí filozofického dramatu o důležitosti a platnosti vztahů, života a smrti s přesahem do psychologické války mezi lovcem a obětí. Někde, kde vznikají důležité otázky související s (ne)existencí věcí předurčených a osudu obecně; ale lemují je i situace malé, důvěrně známé (zejména z partnerského soužití). Takové, které nám zasahují do života zcela běžně a stojí za zmínku hlavně proto, že jsem je dlouho neviděl takhle krásně zvýrazněné a podtržené. Jak moc se film blíží své románové předloze z pera Iana McEwana (mj. třeba Pokání), to nedokážu zhodnotit, ale jako soběstačné dílo jde vpřed s hlavou vztyčenou a ví co a jak chce říct.

Základní premisa nepřekypuje přehnanou komplexitou. Dva nepravděpodobní svědci té samé události (Daniel Craig a Rhys Ifans) se sejdou v rozhovoru, který naproti sobě staví jednoduchost pragmatismu a zdánlivou fanatičnost “osudových setkání” a zatímco pro jednoho celá věc končí, ten druhý se teprve ocitá na startu své nejdůležitější etapy života. Začíná nepříjemná naháněčka lemovaná situacemi, ve kterých by se asi nerad ocitl kdokoliv z nás.

Jak příběh graduje, dává film kromě své uvědomělosti vyniknout hlavně přesnému castingu. Craig s Ifansem nemohli být lepší, ale i přihrávající Samantha Morton jako Craigova manželka působí v celé skládačce jako zcela nepostradatelný dílek. Film nicméně obsahuje ještě jednu výraznou a nečekaně dobrou ingredienci; scéna z manželské večeře, kde se emoce stupňují za pomoci křupajících krevet, je samozřejmě koncertem hereckým a režijním, ale překvapivě i zvukařským a vlastně mě s ohledem na žánr překvapilo, jak výraznou roli tu zvuk hraje. Roztěkanost a nervozita působí všudypřítomně, bezmoc je hmatatelná. Pokud se vám naskytne možnost, tuhle parádu si vychutnejte multikanálově.

Více nechci spoilerovat, takže už jenom stručně. Jestli ve spojení s Craigem prakticky nepamatujete dobu před Bondem, nechte se spolknout originalitou Nezničitelné lásky. Skromně se domnívám, že jde o Craigův nejlepší film, kterému se v době uvedení bohužel nedostalo tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Dejte mu šanci aspoň dnes, nebudete litovat.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace