Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Neznámý | Unknown | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.11.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Simon Brand
hrají: Jeremy Sisto, Peter Stormare, Greg Kinnear, Jim Caviezel, Barry Pepper

Neznámý: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Ať už si o sérii Saw myslíte cokoliv, její první díl nejen že stál málo a vydělal hodně, ale na rozdíl od obou pokračování byl opravdu dobrý. Jamesi Wanovi stačilo něco málo přes milion dolarů, kamerové filtry a originální nápad a brzy se mohl začít rochnit v penězích. Bylo jen otázkou času, kdy se začnou objevovat více či méně povedené kopie a variace, které se budou chtít svézt na popularitě Jigsawa a jeho sofistikovaného mučení. Unknown se nesnaží předstírat, že je něčím jiným, než právě variací. A ono to ani moc nevadí.

Příběh má však tentokrát mnohem víc k detektivce než k thrilleru. Ale ne ledajaké. V opuštěném skladišti na neznámém místě se probudí chlapík. Neví, jak se jmenuje, netuší, kde je a nemá nejmenší ponětí, proč je na nedaleké židli přivázaný jiný chlap, proč na zemi leží muž s rozbitou hlavou a proč je k zábradlí přivázaný člověk s prostřeleným břichem. Zkrátka probuzení do totální noční můry. Po několika minutách už je ve skladišti celá pětice hlavních hrdinů a všichni se stejným problémem – amnézie a paranoia. Stalo se tu totiž něco hodně ošklivého a hodně nelegálního. V novinách se píše o únosu dvou lidí a i když si nikdo z přítomných nepamatuje ani své jméno, každému brzy začnou docházet souvislosti. Kdo byl únosce a kdo byl unesený? Co se stane, až přijede zbytek gangsterů? Co až se začne paměť pomalu vracet? A co když člověk celou dobu kope za tu druhou stranu, než si myslel?

Prvnímu dílu Saw (a vlastně i oběma pokračováním) se nejvíce vytýkaly slabé herecké výkony. James Wan i Darren Lynn Bousman spoléhali spíše na zajímavé barevné filtry a nápadité násilí, což je něco, čeho se v Unknown dočkáte minimálně. Debutující režisér Simon Brand totiž evidentně většinu rozpočtu vložil do herců a udělal dobře. James Caviezel má asi nejvíc prostoru a využívá ho dokonale a jeho drsňáka, který to má však v hlavě dokonale srovnané, mu budete bez problémů věřit. Gibsonův Ježíš má navíc metr devadesát a s koženým sakem vypadá doopravdy jako tvrďák. Brandovi to ale bylo málo a tak do svého filmu přihodil ještě Barryho Peppera, který dokázal i takovou blitku, jakou bylo Bojiště: Země, ustát se ctí. Tím největším překvapením pro mě byl však Greg Kinnear. Ten se totiž posledních několik let snaží vymanit se ze škatulky „ženy mě chtějí a já to vím a proto se chovám jako hajzl.“ V Unknown mluví jako dlaždič, snaží se přežít za každou cenu, lže a vůbec dělá věci, za které by ho Mirek Dušín nakopal do řiti. Zbytek herců už nemá příliš prostoru, ale všichni jsou dobře a s citem obsazeni a Peter Stormare jako záporák bude zkrátka dobře fungovat vždycky.

Bohužel výborní herci jsou to jediné, co se na Unknown dá doopravdy chválit. Zbytek už totiž není žádná sláva. Problémem ale není ani tak scénář nebo režisér, ale peníze. Simon Brand evidentně neměl dost velký rozpočet na to, aby dokázal natočit svůj film tak, jak by si sám představoval. Při sledování filmu máte celou dobu pocit, jakoby režisér natáčel v rozestavěném baráku někde za lesem. Nulová výprava, nezajímavé šedivé barvy a vizuální nuda. Několikrát mě dokonce napadlo, že Brand si svůj plac ani nijak neupravoval, prostě přišel na nějaké místo, kde byl bordel, rozmístil herce a začal natáčet. A sledovat vypjaté momenty v kulisách, které ze všeho nejvíc připomínají smetiště, je občas docela smutné.

Ale ani s tím scénářem to není nijak slavné. Scénárista Matthew Waynee sice přišel se zajímavým nápadem (respektive zkombinoval Whannellovo Saw a Nolanovo Memento), ale dál už moc nevěděl, co s tím. Ne že by byl scénář odfláknutý, konflikty mezi osazenstvem skladiště jsou dostatečně realistické a působivé, ale opět je to spíš zásluhou herců než scénáře. V příběhu není příliš originality a až příliš často se sází na stará a stále dobře fungující klišé, ale nějaké to překvapení by filmu jen prospělo. Samozřejmě je tu „překvapivá“ pointa, ale ta se se svou nuceností a trochu neobratným podáním míjí účinkem.

I když se recenze nese v dost negativním duchu, Unknown rozhodně není špatný film, ale Simon Brand se bohužel Jamesi Wanovi nevyrovnal. Výborní herci dělají co mohou, ale se zoufale nudnou vizuální stránkou zkrátka nic neudělají. Pokud jste však ochotni překousnout fakt, že vás žádná vizuální jízda nečeká, klidně Unknown zkuste. Pravděpodobně to nebude film vašeho života, ale ztráta času to také není.

Verdikt

avatar6/10

Mr. HladHodnocení redakce

 • avatar5/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  nervous

 • avatar5/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar6/10

  vydrys

 • avatar5/10

  puffy2

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Desperado

 • avatar5/10

  Veseldaa.!

 • avatar7/10

  Davies182

 • avatar6/10

  Livia

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace