Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Network | 1976
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Sidney Lumet
hrají: Faye Dunaway, William Holden, Peter Finch, Robert Duvall

Network: V.I.M.


ikona
Shushika
networksidney lumetvim
Jaká je síla médií? A co se stane s tím, kdo se proti nim postaví?  

Někdo holky, jiný vdolky a někdo zase koláče... sledovanosti. Režiséra Sidneyho Lumeta máme většinou zafixovaného jako tvůrce dramat ze soudních síní nebo "intimních kriminálek" s nejasně rozdanými kartami. Ty mu šly opravdu vždycky nejlépe a mnohé z nich jsou po právu diváckými klasikami. Stačí si vzpomenout na Dvanáct rozhněvaných mužů, Serpico, Vraždu v Orient expresu, Psí odpoledne či Rozsudek. Lumet však čas od času zčeřil i vody jiných žánrů - a mnohdy to nebylo vůbec špatné. V Zastavárníkovi se vyrovnává se skutečností koncentráků, v Pahorku nás zavede do kárného tábora za 2. světové války a konečně v Networku si dloubl do fenoménu televizní zábavy.

Satirický Network si nebere servítky - a právě proto i po 30. letech zůstává platným komentářem na adresu politiky televizních kanálů. Ta totiž dodnes zúročí vše, z  čeho lze vymlátit alespoň nějaký kapitál a posílit svůj vliv na trhu. I kdyby to zároveň znamenalo kálení do vlastního hnízda a podlézání diváckému vkusu. Aby však nebylo mýlky, Network střílí ještě výš. Kritizuje totiž systém, který daný stav vůbec dovolí. Paradoxní totiž je, že obrátky se zvyšují na všech stranách, emoce tečou proudem, zoufale chybí hlas rozumu, který by zavelel rázné STOP a provedl restart. Beale v přímém přenosu kupí jednu "velkou pravdu" na druhou (mnohé z nich mají přirozeně něco do sebe), diváci ve studiu i u obazovek mu nadšeně aplaudují a nechají se vyprovokovat k činům, představitelé studia jsou až příliš zaměstnáni křivkami sledovanosti a novináři chtějí z povahy věci vědět víc. Vzniká UDÁLOST. Netřeba dodávat, je v ní rovným dílem přítomná stejná míra relativně trefných postřehů jako i balastu. A dříve nebo později splaskne.

Network se může pochlubit dobře vypointovanými dialogy, obstojnými herecké výkony (jen chuděrce Faye Dunaway nikdo neřekl, v čem vlastně hraje) a trefnými scénami. Mnohé narážky na vyšší zájmy, vzrůstající ceny ropy a televizní sledovanost mají překvapivou aktuálnost i dnes. Vlastně bych se vůbec nebránil remake. Dost možná by bylo lepší než poněkud přeceněná satira Vrtěti psem. Soudím však, že by to žádná televize nechtěla vysílat... ti nahoře dobře vědí proč.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace