Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Neonový býk | Boi neon | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 14.07.2016
režie: Gabriel Mascaro
hrají: Juliano Cazarré, Maeve Jinkings, Vinícius de Oliveira, Josinaldo Alves, Roberto Berindelli

Neonový býk: Recenze


ikona
Rimsy
Jak dopadlo oceňované sociální drama z prostředí brazilského rodea? 

Pozor, máme tu umění. Koprodukční brazilské drama Neonový býk bylo uvedeno ve Varech a jde i do běžné distribuce společně s Línou zátokou (o ní si taky napíšeme) a indie Tohle je náš svět (kterou jsem chválil už před pár týdny).  U nás neznámý režisér a scenárista Gabriel Mascaro si za neotřelého Býka připsal cenu na loňském festivalu v Torontu a spoustu dalších uznání. Je to dostatečný důkaz, že má smysl film vidět? Není.

Hlavní hrdina pracuje na rodeu, stará se o býky a jejich přípravu na vystoupení. Jeho snem je ale pracovat v textilce a šít ženské šaty. Bydlí spolu s emancipovanou tanečnicí a její dcerou v jakémsi provizorním příbytku. A to je z příběhu skoro vše. Sledujeme zákulisí rodea a práci se zvířaty, která je tu soucitná, tu naopak nekompromisní. Dočkáme se i poctivě odvedené ruční práce s koněm, jestli víte, jak to myslím (wink wink), ale to je skoro vše.

Ve filmu najdete hned několik motivů, které nutí k zamyšlení. Mužný kovboj se zajímá o parfémy a návrhy oblečení. Naopak žena-matka je emancipovaná, přestože se živí svým tělem jako tanečnice. Mascaro se snaží nabourat zaběhlé koncepty genderu a ukázat moderní brazilskou společnost či alespoň tuhle její neotřelou výseč. Tyhle show, vaquejadas, totiž cestují z místa na místa a společně s býky se přesouvají i jejich ošetřovatelé. Nemožnost zakořenění a navázání trvalých vztahů pak provází hrdiny na jejich cestách, přesto jsou rádi, že se mohou alespoň nějak uživit.

Neonový býk je klasickou artovkou z hlediska nekompromisního autorského pohledu, jenž nejde divákovi na ruku. Vedle standardního děje, který sestává převážně z vykreslování životů postav, předkládá Mascaro také spoustu až mytických obrazů, jejichž interpretace není snadná a slouží k pocitovému doplnění hrdiny prožívané všednosti. Všechno to na papíře vypadá zajímavě, ovšem i přes rozumnou stominutovou stopáž se divák nedočká dostatku zajímavých podnětů a do paměti se tak vryje jen desetiminutová a velmi naturalisticky pojatá erotická scéna, jež má k pornu stejně blízko jako Neonový býk ke škatulce „zbytečný a nic nevypovídající film“.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Brazilský artový úlet, z něhož si odnesete pramálo a nezaujme ani formální stránkou. Některé scény či obrazy jsou silné, ovšem výsledek je zbytečně roztříštěný a nikam nevedoucí.Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Leonidas I.

 • avatar2/10

  Milda99

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace