Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Není kam utéct | A Lonely Place to Die | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Julian Gilbey
hrají: Melissa George, Ed Speleers, Eamon Walker, Alec Newman, Karel Roden

Není kam utéct: DVD


ikona
Mr. Hlad
Karel Roden a parta horolezců proti dvojici všehoschopných magorů uprostřed skotských hor 

Co se týče drsných thrillerů, v Anglii občas umí příjemně překvapit a nemusí se jednat jen o Neila Marshalla nebo Michaela J. Bassetta. Prostě tu žije docela dost drsňáků, kteří mají žánr v malíku a ví, jak potěšit fanoušky trochu krvavějších a špinavějších filmů. Jedním z nich je evidentně i Julian Gilbey, který na sebe upozornil hodně stylovou gangsterkou Rise of the Footsoldier a teď se rozhodl natočit svou vlastní variaci na téma "parta lidí v pustině s bandou magorů za zády". A povedlo se mu to.

Thriller Není kam utéct není zrovna originální a jakmile začnete přemýšlet o chování postav, moc si tuhle podívanou neužijete. Pokud však hledáte efektní, atmosférickou a řádně drsnou naháněčku z prostředí skotských lesů, budete nejspíš spokojeni. Parta hrdinnů tu totiž během svého horolezeckého výletu objeví malou holku, která byla schovaná v provizorní místnosti uprostřed lesa. Brzy jim dojde, že tu není ani trochu dobrovolně a že je nutné ji co nejdřív odvézt do civilizace. Problém však vězí v tom, že děvčátko bylo obětí únosu. A únosci o svědky nestojí. Uprostřed divočiny začíná boj o život a i když se ti šťastnější nakonec dostanou do civilizace, ani tady to nebudou mít jednoduché. Dvojice všehoschopných magorů se totiž nezastaví před ničím.

Není kam utéct moc nových věcí do žánru "parta lidí v lese utíká před magorem" nepřináší, ale tvůrci na druhou stranu moc dobře věděli, jak pracovat s žánrovými pravidly a jak oslovit diváka. Rozhodně je fajn, že tu nemáme partu otravných teenagerů, ale všichni hrdinové jsou víceméně sympatičtí a dobře zahraní a smrt jim tak nejspíš přát nebudete. Melissa George tu navíc opět potvrzuje, že by se o ní mělo začít pomalu mluvit jak o nové adeptce na titul scream queen, protože ačkoliv si tu prožije opravdu ošklivé věci, její zarputilost a odhodlání jí budete věřit od začátku do konce.

Velmi příjemnou změnou oproti zavedeným klišé je i to, že Gilbey nezůstává jen v lese. Zatímco první hodina filmu může připomínat Vysvobození nebo podobné filmy, ke konci se pár přeživších hrdinů dostane do malého skotského města, kde probíhá jakási slavnost, všude pobíhají divní lidé, hraje šílená hudba a mezi tím chodí magor s brokovnicí a pár dalších postav, o nichž jsme do té doby moc nevěděli, ale jejich důležitost je hodně velká (i když Karla Rodena si moc neužijete). Po příchodu do civilizace se z Není kam utéct stává klasičtější akční film, ale Gilbey poměrně rychlý přechod z jednoho prostředí a stylu ke druhému zvládá bez větších problémů. Jednoduše řečeno - jakmile začne běhání po lese trošku nudit,přehodí se výhybka a atmosféra se začíná budovat úplně jiným způsobem.

Není kam utéct není žánrové veledílo, ovšem pořád zůstává velmi slušnou žánrovou podívanou s poctivou dávkou napětí, krve, násilí a křiku. Navíc tu jsou fajn herci, hezká skotská příroda a zajímavý žánrový zlom. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Na bonusy zapomeňte

Zvuk: Dolby Digital 5.1 – anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 27.6.2012
Cena: 199,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace