Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nemilosrdný | Vengeance | 2009
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Johnnie To
hrají: Johnny Hallyday, Simon Yam, Anthony Wong, Sylvie Testud, Ka Tung Lam

Nemilosrdný: DVD


ikona
Mr. Hlad
Akční drama Johnnyho To není klasickým akčním filmem. A možná je to dobře.  

Není akční film jako akční film. Hongkongská kinematografie dala světu pár nejlepších kousků tohohle žánru a jedním z jejích současných králů je Johnny To. Tenhle člověk se nebojí akce a umí natočit přestřelky tak, že působí doslova nádherně. Zároveň si ale jeho filmy uchovávají dostatek „uměleckosti“ na to, aby mohl přijet na festival do Cannes a zúčastnit se soutěže. Nemilosrdný je přesně ten případ.

Na první pohled jde o klasické béčko o pomstě, už po chvíli ale člověk zjistí, že tenhle film je vším, jen ne prachobyčejným akčním filmem o naštvaném tatíkovi, který přijel na druhé konec světa pomstít smrt své rodiny. Ale nejdřív k té akci. Ta je, jako ostatně vždycky u Johnnyho Toa, naprosto famózní. Přestřelka v lese s pomalu padajícím listím, velkolepý masakr na louce, při němž před sebou hrdinové kutálí obří bedny se slisovaným papírem a kryjí se za ně, nebo neskutečně chladnokrevná likvidace hlavního padoucha, to všechno srdce fanouška akčního filmu potěší. Pro ty, kdo tvorbu tohohle hongkongského filmaře znají, asi nebudou vizuálně našlapané přestřelky žádným velkým překvapením, těm ostatním by mělo stačit, že Johnny To vizuálně hodně vychází z Johna Woo a vůbec mu nedělá ostudu.

Vizuálně i po akční stránce jde o hodně povedenou záležitost.Vizuálně i po akční stránce jde o hodně povedenou záležitost. Možný problém Nemilosrdného je ale někde trošku jinde. Většina filmů Johnnyho Toa nespoléhá moc na klasický příběh a běžné žánrové propriety a ani tady nenajdete moc klasického napětí, dialogové přestřelky nebo dokonce hlášky. Nemilosrdný je velmi pomalý a až lyrický film, jehož hrdinové toho moc nenamluví, ale od začátku je pojí pevné přátelství, vzájemný respekt a čest. Když navíc vyplave na povrch i pravda o nepříliš dobrém zdravotním stavu hlavního hrdiny a objeví se s tím spojené zásadní komplikace, přesouvá se Nemilosrdný z akčního žánru do vod regulérního osobního dramatu. Francouzská hvězda Johnny Hallyday dokáže bez problémů uhrát obě polohy a neztrácí se ani při střelbě na padouchy, ani v momentech, kdy jen sedí a tváří se jako Chow Yun-Fat.

Nemilosrdný je rozhodně zajímavý film, nemůžu ale nikomu zaručit, že se u něj bude bavit. Vizuálně i po akční stránce jde o hodně povedenou záležitost, ale je dost možné, že celkové vyznění, atmosféra a pomalu plynoucí děj některé diváky otráví natolik, že nebudou chtít Nemilosrdného ani dokoukat. Ale takhle prostě Johnny To točí. Pokud jeho tvorbu znáte, dostanete další jeho klasický film. Pokud ne, stojí za to udělat si dvě hodiny volna a seznámit se s tímhle zajímavým režisérem. Možná, že vám jeho styl nesedne, ale taky můžete u Nemilosrdného vytvrdnout s pusou dokořán. Za ten risk to stojí.

Na disku bohužel žádné bonusy nenajdete.

Zvuk: DD 5.1 – anglicky, česky
Titulky: české...
Datum vydání: 3.6.2011
Cena: 199,-

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace