Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nebezpečná rychlost | Speed | 1994
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jan de Bont
hrají: Keanu Reeves, Sandra Bullock, Dennis Hopper

Nebezpečná rychlost: V.I.M.


ikona
k0C0UR
denis hopperian de bontjeff danielskeanu reevesnebezpečná rychlostsandra bullockspeed
Učebnice filmové akce. 

Nebezpečná rychlost znamenala pro kariéru Jana de Bonta totéž, co pro Bruce Willise první účast ve Smrtonosné pasti. Na rozdíl od nestárnoucí akční ikony však de Bont pokračoval stezkou útrap a neúspěchů a tak navždy zůstane režisérem „jednoho filmu“. Kdo si dnes vzpomene na druhou Nebezpečnou rychlost? Koho zajímá druhý Tomb Raider? Partu pošuků, co mačkají ovládací kříže na svých gamepadech tak vytrvale, až z toho mají puchýře na palcích (ano, jsem jedním z nich ;). Nene. De Bont to dokázal pouze jednou - ale bylo to „jednou“, na které se nezapomíná.

Skvělý mix úderné akce a neodolatelné ústřední dvojky osvěžil vzpomínky na sedmdesátá osmdesátá léta a jejich adrenalinové thrillery o přestřihávání nesprávných drátů a nutnosti konat jiné vypjaté činnosti v příšerném stresu a při vědomí, že pokud se věci zvrtnou, tak to tvůj milej křeček schytá, kámo! Autobus městské hromadné dopravy nesmí zpomalit po 50 mil za hodinu, jinak se ozve hlasité bum a všichni umřou. Prosté konstatování vystačí na dvě hodiny nabušené jízdy, protože de Bont chytře situuje svůj akčňák někam, kde se ale vůbec nepředpokládá, že tam někdo pofrčí s autobusem 50 mil za hodinu. Elegantně nastíněná premisa nabírá na hustotě s drobnými i většími problémy v i mimo autobus a divák se křečovitě drží sedadel a nervózně usrkává zbytky coly, protože chce zmírnit veškerý stres, který se v něm postupně hromadí. De Bont však přitápí pod kotlem: Poté, co se jeho film se vším burácením konečně vřítí do svého cíle, přihazuje do pléna zbrusu novou akční rovinu. Ano, to nám dělá ne jedno, ale hned dvě finále. Slizký záporák Dennis Hopper je však natolik podlým parchantem, že si tu svojí zdrhací desetiminutovku prostě zaslouží...

Skvělý Keanu, sladká Sandra, scénář bez mezer, učebnicová režie. Nebezpečná rychlost je klasika žánru a v rámci poslední desetiletky minulého tisíciletí určitě jeden z padesáti nejzásadnějších hollywoodských filmů, které nějakým způsobem ovlivnily následující kinematografické dění. Myslím, že pod zlatou cihlou se štemplem V.I.M. se jí bude usínat víc než dobře.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace