Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Návrat do budoucnosti II | Back to the Future Part II | 1989
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 21.10.2015
režie: Robert Zemeckis
hrají: Michael J. fox, Christopher Lloyd¨, Lea Thompson

Návrat do budoucnosti II: V.I.M.


ikona
Cival
Christopher LloydMichael J. foxNávrat do budoucnosti IIRobert Zemeckis
Dvakrát nevstoupíš do téže řeky. Nebo ano? 

K tomuhle zoufale neoriginálnímu VIMku mě inspirovaly zvěsti o připravované dvojce Vyvoleného. Ano, přemýšlel jsem. Ne o tom, kolik dobrých sequelů nás zahřálo u srdce, ale o tom, kolik druhých dílů dokázalo první díl alespoň částečně rozvíjet, hravě do něj vplétat další nitky, zkrátka, obohatit jej klidně i zpětně. Nenapadlo mě mnoho slušných příkladů: Snad Kmotr 2, s přimhouřeným okem Terminátorův Den zúčtování. Jiné dvojky buď zničily to dobré anebo začaly budovat novou, mnohem mohutnější mytologii (od Star Wars přes Matrix až po Hellboye). Zemeckisův Návrat do budoucnosti je ale jiný. Zůstal hravou sci-fi oddechovkou  s čitelným otiskem Stevena Spielberga, přitom si dovolil sahat do precizní jednotky – a ukázat její scény alespoň zčásti v novém světle.

Druhý Návrat do budoucnosti pochopitelně trpí klasickými neduhy mladších bratříčků. Už nešlape tak dokonale, jeho premisa se zčásti okoukala, původní nápady jsou variovány nápady „novými“, všechno je spletitější a komplikovanější, což trochu škodí celkové poetice. Odvaha vklínit se přímo do precizního prvního dílu je ale jedinečná a musí se ocenit. Jedna věc je totiž dokonale ovládat řemeslo a užívat si šance nabídnout další dvě, klidně i čtyři hodiny té stejné popcornové zábavy, kterou místo pizza koření ochucují hlášky Michaela J. Foxe. Druhá věc je vstoupit do původního konceptu a odvyprávět jej „natřikrát“ během celé trilogie. Dovolit si odkazy na sebe sama, ba co víc, rovnou citovat sebe sama v průběhu času (toho reálného i filmového).

Návrat do budoucnosti 2 by tak mohl být povzbuzením pro všechny sequelůchtivé. Mohl by je odvrátit od formule „více triků, více akce, více zábavy“ a inspirovat k těsnějšímu navázání na původní předlohu. Samozřejmě že tohle přimknutí nelze provádět kdekoliv, navíc s sebou nese neskutečné riziko, že se úspěšnou konstelaci nepodaří zopakovat a vznikne tak jen parazit, vyhnívající na těle špičkového originálu. Nadbytečných dvojek se ale nikdy nezbavíme. A když už jsme z jedné takové dostali hoverboard, supervýkonný drtič odpadků a jistotu, že tam, kam pojedeme, už nejsou silnice... proč to nezkusit znovu?

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace