Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Moulin Rouge | 2001
csfd  imdb
US premiéra: 18.05.2001
CZ premiéra: 01.11.2001
režie: Baz Luhrmann
hrají: Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent, Richard Roxburgh

Moulin Rouge: V.I.M.


ikona
k0C0UR
baz luhrmanewan mcgregormoulin rougenicole kidmanvim
Muzikálová jízda od Baze Luhrmana 

Byl jeden hoch
zvláštní, okouzlený hoch
smutný pohled měl
byl však velmi moudrý.

Jednoho dne
jednoho zázračného dne
potkali jsme se na cestě záhadné
a při tom, jak jsme si o mnohém povídali
o bláznech a králích
tak mi pověděl:

To nejkrásnější
co můžeš poznat
je lásku dát
a v lásce být milován.

Vlastně mě ani nepřekvapilo, že tu Moulin Rouge ještě nemáme - kdysi jsme v redakci uzavřeli dohodu, že se do V.I.M. pokusíme nedávat filmy, které mají v roce vzniku číslovku 2000 a vyšší. Jenže… občas máte pocit, že můžete zodpovědně říct „tenhle film už dozrál“ a nemusíte na nic čekat. Už v roce 2001 jsem věděl, že fenomén Moulin Rouge se stane zásadním filmovým milníkem v mém životě a bude pravděpodobně vždy tím vrcholem Olympu, který bude na žánrově spřízněnou konkurenci shlížet s odstupem několika kilometrů. Je rok 2008 a protože se scházíme v rubrice, ve které se scházíme, dosud to pravidlo platí.

Baz Luhrmann se v kombinatorice barev a zvuků profiloval jako vizionář už od své prvotiny Tanec v srdci. V Romeovi a Julii posléze své cítění utvrzoval, aby se v Moulin Rouge zdánlivě utrhl ze řetězu; ve skutečnosti tak učinil s pevnou jistotou člověka, který ví, co dělá. Moulin Rouge je na první pohled jen hlasitý cirkus plný přebarvené avantgardy, u kterého si tvůrci přehnaně masírovali ego. Tam, kde se nikdy nemůže střetnout umění a kýč, se ale staví pevné základy pro dílo, které přesně vystihuje obojí.

Hvězdy současné popmusic kříží své meče s notorický známými hudebními motivy, aby je v přebasovaných remixech či orchestrálně-elektronickém hávu ušili na míru opojnému světu plnému bohémských pochutin a nevázaného sexu. Kde jinde vedle sebe může existovat hudební motiv Smells Like Teen Spirit od Nirvany, haluzní absintová víla v podání Kylie Minogue a zpěv Ozzyho Osbournea? Ba co víc, kde to všechno může fungovat? Luhrmann přesně odhadl hranici toho, kde se divák může u všech těch hudebně-kulturních odkazů zbláznit, a přepálil ji ještě daleko za hranici únosnosti. Moulin Rouge je nekonečným vesmírem, který při každé návštěvě odhalí nové skutečnosti a na ty staré možná vrhne úplně jiné světlo.

Ale až budou opět padat přívlastky typu bujarý ohňostroj a audiovizuální anarchie, nemělo by se zapomínat na to hlavní: jak křehký a citlivý příběh Moulin Rouge ukrývá. Ewan McGregor a Nicole Kidman v básnickém opojení nekalými mravy stižené Paříže představují romanticko-tragický etalon, ze kterého by i Shakespeare bledl závistí. Mezi stránkami hýřivého leporela tiše prochází dvojice, která k sobě má společensky tak daleko, že to snad ani nemohlo dopadnout jinak (jsme ve filmu, ne?) – zakoukali se, zamilovali se, rozhodli se, že bez sebe nemohou žít. A přestože je to většinou jen pár slov vhozených do chytlavé hudební linie, čiší z toho tak pevné fyzické sevření a tolik emocí, že si z nich vytvoříte zásoby na zimu. Luhrmann vystihl lásku takovou, jaká opravdu je – vášnivá, mrazivá, návyková, ale především sžíravá a tragická. Je v ní třeba obětí, třeba i těch nejvyšších. Může přetrvat navěky a pokud je ryzí a opravdová, pak taky přetrvá.
 
Že k tomuhle niterně přesvědčivému sdělení přidává Luhrmann i jednu z nejchutnějších audiovizuálních žranic v dějinách kinematografie, to už je jen takový bonbónek navíc. Cucejte ho pečlivě.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace