Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mistrovský plán | Tower Heist | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.11.2011
CZ premiéra: 10.11.2011
režie: Brett Ratner
hrají: Ben Stiller, Matthew Broderick, Eddie Murphy, Téa Leoni, Alan Alda, Casey Affleck

Mistrovský plán: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedla nová komedie Bena Stillera a Eddieho Murphyho? 

Když chce studio stvořit hit, může to udělat hned několika způsoby. Buď všemu nechá volný průběh a doufá, že to samovolně klapne. Nebo se pokusí nacpat peníze originální látce a věří, že s pomocí silového marketingu zvládne podsunout divákům nějakého Trona, Avatara nebo třeba Pána prstenů. Nejčastější způsob je však sázka na jistotu – vybere se prověřený scénář, seženou se hvězdní herci a za kameru se posadí někdo, kdo možná není úplně největší hvězda, ale moc dobře ví, jak natočit komerční hit. Problém je, že tenhle třetí způsob jen málokdy přinese opravdu povedené filmy.

Mistrovský plán je bohužel přesně ten případ. Máme tu spoustu zajímavých ingrediencí, Brettu Ratnerovi se však nepodařilo udělat z nich něco, co by si člověk doopravdy vychutnal. Spíš se tím - když zůstaneme u gastronomických paralel - na hodinu a půl nacpete a tím to končí. Nedá se však říct, že základní nápad a zápletka jsou kamenem úrazu. Parta zaměstnanců luxusního bytového domu v New Yorku se rozhodne vykrást místního nájemníka, který zpronevěřil stovky milionů dolarů, mezi nimi i celoživotní úspory uklízeček, dveřníků, recepčních a čističů odpadů. Prostě vděčná a prověřená látka. Dannyho parťáci s bandou neschopných zlodějů amatérů by měli bez větších problémů zabavit a zvlášť, když za kamerou sedí profík na nenáročnou akčně-komediální zábavu.

Problém tkví v tom, že Mistrovský plán vlastně nikdy nechytne tempo. Děj se sice vyvíjí podle žánrových standardů a klišé a v rámci možností si s nimi i hraje (parta Bena Stillera na to fakt nejde jako George Clooney a jeho parťáci), ale nikdy ničím nestrhne nebo mocněji nezaujme. Film jakoby jel na neutrál. Máme tu vše, co od zlodějské komedie očekáváte, nejdříve první nepovedená loupež, pak se parta dává dohromady, potom se narazí na nějaké ty potíže, které je třeba překonat a nakonec dojde na velkou loupež. Až na poslední zmíněný moment však bez většího zápalu... 

Na komedii se to bere až příliš vážně, na zlodějský žánr tu není dostatek výzev a problémů.Jednoduše řečeno – není to vtipné. Ne že by tu byly trapné fóry, pojídání psích výkalů a veselé kopance do rozkroku. Ono tu není ani to. Mistrovský plán má k něčemu, co by se dalo nazvat komedií, dost daleko. Celý film sebere nepříjemně vážně a když už to vypadá, že parta zlodějů, ve které nenajdete kasaře a profíky na zabezpečení, ale účetního, elektrikákře a recepčního, začne trochu hláškovat a narušovat stereotypy, někdo scénu ustřihne a jede se dál v rámci nudné rutiny. Prostě žádná řachanda. Eddie Murphy je tu sice fajn a dává vzpomenout na časy Policajta v Beverly Hills, ale ani jeho postava není vyloženě vtipná. Zábavnosti neprospívají ani slabé české titulky.

MIstrovský plán totiž bohužel nefunguje ani jako zlodějský thriller. Jestliže totiž ustoupí do pozadí komedie a humor, člověk by rád viděl alespoň nějaké to poctivé lupičské řemeslo. Nejspíš nikdo neočekával od novinky Bretta Ratnera nový Podraz, ale je poněkud zarážející, že hodinové plánování vykrádačky století je zakončené děsivým zjištěním, že pan Zloduch má doma trezor a ten se musí otevřít. To by tam sakra měl mít kombajn nebo co? Stiller a jeho parta mají víc štěstí než rozumu a vždycky se jim povede vejít do dveří zrovna v okamžiku, kdy se nikdo nedívá a ukrýt se před podezřívavým manažerem zlomek vteřiny před tím, než přijde do místnosti. Není tu žádná výzva, jíž by bylo nutné překonat, když se vyskytne komplikace, dá se vyřešit bez nejmenších problémů na místě a lidští záporáci a FBI také nedělají problémy, protože jde evidentně o lidi, kteří mají místo mozku seno. Takže ani jako vážně míněný heist movie s humornými vložkami film selhává.


Přehrajte si trailer
Pro koho tedy Mistrovský plán je a koho uspokojí? Těžko říct. Ratner se pokusil natočit něco, co se bude líbit všem, ale ve výsledku z něj nejspíš nebude nadšený nikdo. Pravda, občas se lehce usmějete (ke konci možná i víc, protože samotná vloupačka se nakonec celkem vydařila), nejspíš si řeknete, že ten Murphy ještě není úplně v háji, a v klidu půjdete domů ochuzeni o sto padesát korun. Mistrovský plán je dokonale nevýrazná záležitost a popravdě si nedokážu představit člověka, jemuž bych ji dokázal s klidným svědomím doporučit. To se mi nestává ani u Kameňáků.

Mimochodem potvrdil jsem si tu svou teorii o tom, že nejméně zajímavé filmy v jednadvacátém století točí Matthew Broderick.

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Ben Stiller a jeho kolegové z pracovní kolegové z luxusního bytového domu přišli o peníze, protože jeden z nájemníků se ukázal jako velmi schopný podvodník. Teď chtějí své úspory zpátky a pokud jim je nedá Alan Alda dobrovolně, vezmou si je sami. Mistrovský plán je zoufale průměrný a nezajímavý film, který je na komedii málo vtipný a na zlodějský málo vychytralý. Tahle parta vám sice nepřivodí žaludeční problémy, ovšem její největší zlodějský úspěch je ten, že vás okrade o dvě hodiny života. Docela velké zklamání s ohledem na jména před a za kamerou.



Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar6/10

  DjLuke9

 • avatar6/10

  Arthur

 • avatar8/10

  Robur

 • avatar5/10

  Susanne

 • avatar6/10

  kyller

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar6/10

  The Joker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace