Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Místo u moře | Manchester by the Sea | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.11.2016
CZ premiéra: 02.02.2017
režie: Kenneth Lonergan
hrají: Kyle Chandler, Michelle Williams, Casey Affleck, Kara Hayward, Gretchen Mol

Místo u moře: Blu-ray


ikona
KarelR
casey affleckkenneth lonerganmísto u moře
Casey Affleck si letos došel pro Oscara za malé drama z městečka u moře. Je v něm opravdu tak fenomenální, že tenhle film potřebujete i domů? 

Hollywood byl postaven na jednom základním principu - dát lidem nenáročnou zábavu, která je na chvíli vytrhne z reality. Řada filmů se tohohle principu samozřejmě drží dodnes. Pak jsou tu ale výjimky jako Místo u moře, které prostě nechtějí, abyste si u nich oddechli.

Režisér a scenárista Kenneth Lonnergan se vlastně snaží o úplný opak. Touží po tom, abyste na plátně zakusili tu nejkrutější možné strádání a na dvě hodiny propadli světu, který je nejspíš výrazně depresivnější než ten váš. Ne, Místo u moře není kanibalský horor, ve kterém se mučí nebozí kolemjdoucí a krev teče po hektolitrech. Děsy, jež Lonnergan umí vygenerovat, ale k tomuhle peklíčku nemají zrovna daleko.

 

O co tedy ve filmu jde? To si v ideálním případě nezjišťujte. Spokojte se s tím, že se Casey Affleck musí postarat o syna svého zesnulého bratra, a že se časem možná dozvíte, proč s tím má tak velké problémy. Místo u moře je v tomhle směru vcelku obyčejným dramatem o složitých vztazích v rodině a občas se (úspěšně) pokouší o lehký humor. Za celým příběhem ale od začátku pulzuje pocit "něčeho víc", a na zapadnutí všech dílků do sebe asi jen tak nezapomenete.

S přibývajícími minutami je tak Místo u moře čím dál tím krutější, a nebál bych se říct, že jde o jeden z nejdepresivnějších filmů poslední let. Lonnergan umí brilantně vyčarovat živé postavy a parádní dialogy, to všechno ve světě, v němž byste paradoxně chtěli strávit mnohem víc času. Sledování hrdinů je zkrátka uvěřitelným a niterným prožitkem, o který se konkurence většinou jen marně snaží. Tady je akorát "problém" v tom, že vás trable hlavního hrdiny těžce semelou a zaryjí se vám do paměti tak důrazně, že si hned začnete víc vážit svojí pohody.

 

Jak už jsem naznačil výše, všechno je přitom brilantně napsané i zahrané a vůbec se nedivím tomu, že si Lonnergan i Affleck došli pro Oscary. Oživení hlavní postavy je totiž bezchybné a opravdu s ní (stejně jako s ostatními hrdiny) prožíváte všechno, co byste prožívat měli. Škoda, že Místu u moře trochu hapruje tempo a je v něm pár vedlejší linií, které umí být docela otravné. Stěžejní myšlenku ale Lonnergan prodal neskutečně a pokud máte rádi výživná dramata, tohle byste stoprocentně neměli minout. (8/10)

Blu-ray Místa u moře má výborný obraz i zvuk a kupodivu k nám dorazilo i pár bonusů. Určitě zamrzí, že nemají české titulky, pokud ale vládnete angličtinou, nebudete zklamáni. U tak malého filmu je logické, že se nekonají žádné "bonusové orgie". I čtvrthodinový featurette o natáčení je však dostatečný (a znovu vás rozseká stěžejními scénami) a návdavkem tu je nejen Lonnerganův audiokomentář, ale především 3 vystřižené scény.

U každé z nich je chvályhodné, že je Lonnergan dokázal vyndat, protože vlastně jen zdůrazňují jinde naznačené věci. Všechny jsou ale samy o sobě vynikající a ta druhá (nechci spoilerovat) patří mezi to nejpůsobivější, co se do filmu natočilo. Blůčko Místo u moře tak vyhledávači depresí nutně potřebují na poličce. Asi žádný film se na mě letos nepodepsal víc, což je přes všechnu tu bolest rozhodně pochvala.

Obraz: 1.85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, Dolby Digital 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 7.6.2017
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace