Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Miluj souseda svého | St. Vincent | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.10.2014
CZ premiéra: 08.01.2015
režie: Theodore Melfi
hrají: Bill Murray, Melissa McCarthy, Naomi Watts, Chris O'Dowd, Terrence Howard

Miluj souseda svého: Recenze


ikona
imf
Imf ze zámoří hodnotí oscarové šance nerudného dědka se svatozáří. 

Kolem Vincenta se vznáší takový oscarový buzz, že byste toho plešouna Billovi nejradši rovnou dali. V redakci ho žereme a vlastně jsme mu i odpustili, že svou tvrdohlavostí neustále brzdí Krotitele duchů 3. A pokud si Hollywood natočí pokračování po svém, alespoň se toho nezúčastní žijící relikvie. Bill si místo Venkmana jede to svoje. Občas je to tajtrlíkování jako v Zombielandu, občas odněkud vypadne stejný kalibr jako Ztraceno v překladu. A Svatý Vincent má podle všech ohlasů mnohem blíž k tomu druhému. Nejásejte ovšem předčasně, protože věčně hulící, souložící, chlastající, gamblující a nadávající dědek s panděrem a mastným tričkem je nesmírně ohranou postavou. Nejblíž má asi k Santa je úchyl!, ale Murraymu zcela záměrně chybí elegance Billyho Boba v červenobílém overalu. Většinu času má na hlavě náplast, v očích tři promile a za uchem cigáro. Postavte takovému sígrovi v důchodu do cesty nevinné desetileté děcko a čouhá z toho přinejmenším polepšovna. Nebo tradiční doják o netradičním vztahu.

 

A taky že tradiční film dostanete, v tom nejlepším slova smyslu. Svatý Vincent je až neuvěřitelně předvídatelný. Dědek potká kluka, naučí ho pár zlozvyků, ale i přes všechno svojí zahořklost se dokáže otevřít a kluk mu to v závěru vrátí i s úroky. Humor naštěstí není tak záchodový jako u Santy, Vincent se naopak snaží místy brnkat i na vyloženě dojemnou strunu, ale Murray se v průběhu filmu dopustí několikrát finanční zpronevěry, řídí v opilosti, učí dítě vojenský chvat, který dostal v Con Airu Nicolase Cage do vězení, a mj. souloží s těhotnou Naomi Watts. Poslední příklad sice může znít nechutně, ale vlastně je celkem komický, protože... no protože to má debutující režisér Theodore Melfi docela v paži.

Skoro by se chtělo říct, že neměl co zkazit. Bill Murray je totiž opět geniální, neselhávající a opravdu oscarový. Tedy v případě, že se nedostaví další bouráci. Murrayovo střílení hlášek skrz pokerovou tvář naštvaného děduly je samo o sobě důvodem k návštěvě kina. A protože na Glóbech bude v kategorii muzikál/komedie, má letos poměrně slušnou šanci na výhru. Jeho talent je ovšem pouze součástí komplikované rovnice. Stejně důležitý je totiž vynikající Jaeden Lieberher, debutující klučina, který se pro verbální ping-pong s Murrayovým Vincentem snad narodil. Nebudu mu věštit žádnou budoucnost, protože všichni víme, že dětští herci shoří v pekle ve chvíli, kdy začnou mutovat. Film ovšem dokázal herecky rehabilitovat i Melissu McCarthy, která je coby vyklidněná matka naprosto přirozená a snesitelná. Naomi Watts jako ruská prostitutka s outěžkem je už poněkud přes čáru, ale její make-up, akcent a hlášky si vás stejně nakonec získají. Hraje tu vlastně vůbec někdo mizerně?

 

Nikoliv a přesto je hláška o hereckém koncertu stejně ošuntělá jako ten oblouk, který nakonec opíše děj filmu. Je to banální, až urážlivě průhledné, ale možná právě proto se víc soustředíte na výkony herců a nikoliv charaktery postav a jejich chování. Užíváte si každým douškem timing jednotlivých replik, pozorujete řeč těla a ani si nevšimnete, že uběhlo půldruhé hodiny. Vincent samozřejmě profituje i z toho, že podobného dědka máme v rodině, činžáku nebo ulici tak nějak všichni. Většině z nich se nedostane pomyslného vysvěcení, ale v závěrečných minutách snímku se tu svatozář kolem Billovy hlavy daří přesvědčivě prodat. Nejde sice o nic jiného než o glorifikaci hulváta, jehož zlaté srdce je pečlivě skryto za hradbou zlozvyků a sprostých slov, ale kvůli tomu byste takhle šťavnatou jednohubku rozhodně odmítat neměli.

Redakční péesko: V Česku má jít St. Vincent do kin pod názvem Miluj souseda svého, což je doslovný překlad sloganu z plakátu. Ehm... šla by tahle podivná chyba ještě napravit? Stačí se podívat na správné místo!

Verdikt

avatar7/10

imf

Bill Murray vypadá, že jede na autopilota, ale stejně postavu neomalence a sprosťáka Vincenta dovádí k dokonalosti. Koho jiného byste chtěli za chůvu pro desetileté děcko? Jeho svěřenec se za hodinu naučí víc než za celou základku. Divákovi naopak bude připadat, že tohle všechno už viděl někde jinde.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Vincent

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar10/10

  verbst

 • avatar9/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  Milda99

 • avatar9/10

  Spiker

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar8/10

  pytlak15

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace