Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mezi náhrobními kameny | A Walk Among the Tombstones | 2013
csfd  imdb
US premiéra: 19.09.2014
CZ premiéra: 30.10.2014
režie: Scott Frank
hrají: Liam Neeson, Dan Stevens, Boyd Holbrook, Ruth Wilson, Sebastian Roché

Mezi náhrobními kameny: Recenze


ikona
KarelR
Liam Neeson si střihnul dalšího parádního drsňáka. 

Liam Neeson se v posledních letech usídlil ve filmech, které se nesnaží šetřit adrenalinem ani mrtvolami. Ať už přichází o kamarády kvůli vlkům, hledá vraha v letadle nebo si podává pařížské podsvětí, neesonovky jsou našlápnutými akčňáky s hrdinou, který zmlátí nebo postřílí všechno, co mu přijde pod ruku. Jednou tudíž muselo dojít ke zpomalení. A právě tím je detektivka Mezi náhrobními kameny.

Ne, nemyslím zpomalení ve smyslu nudného a špatného filmu. Adaptace stejnojmenného románu od Lawrence Blocka je tím nejlepším typem zpomalení - přemýšlivým, psychologicky výživným a skrz na skrz zajímavým. Jistě, není to žádná originální detektivka, nevrší se tu neuvěřitelné twisty a Neeson nepředvádí líbivou ruční akrobacii. Pokud ale hledáte klidnější film, v němž je každý napínavý moment o to výraznější, měli byste zpozornět.

Mezi náhrobními kameny je druhým celovečerákem Scotta Franka, scenáristy Zakázaného ovoce nebo Minority Report. Když se Frank před sedmi lety postavil za kameru poprvé, byla z toho povedená a navíc celkem netradiční krimi Komplic. Jeho druhý film je sice o něco usedlejší. Vůbec to ale nevadí, protože jde o návrat k čistokrevným detektivkám devadesátých let (které se zase inspirovaly v letech sedmdesátých). Cestujeme tak zpátky do doby, jíž místo sledování GPSky vládla dobře zvolená slova a k vyloučení ze hry stačily dvě rány pěstí. Jak ostatně přiznává Neesonův samotář Matt Scudder, který ve filmu řeší únos mladé ženy, dobré soukromé očko dělá trocha instinktu a obrovská dávka štěstí. Což je přístup, který se v dnešní době technických vychytávek a desítek vystřílených kulek cení dvojnásob.

 


Přehrajte si trailer
Připravte se proto na hodně dialogů a minimum akčních momentů. Jak už jste ale určitě pochopili, Neeson v klidu utáhne i tohle. Jeho postava má samozřejmě velké osobní trauma a vždycky si třikrát rozmyslí, jestli bude někomu věřit. Dvaašedesátiletému Irovi ale stačí pár pohledů a dobře mířených promluv, díky nimž mu rychle uvěříte vše potřebné. To samé se dá říct i o většině dalších herců, kteří bezezbytku naplňují standardní žánrové figurky. Vysoko nad nimi nicméně ční David Harbour (Elliot z Newsroomu), který snad poprvé dostal na plátně víc prostoru. A pokud vám někdo bude trčet v hlavě ještě týden po projekci, rozhodně je to on.

Mezi náhrobními kameny tak herecky rozhodně nestrádá. A to samé platí i o scenáristické nebo režijní stránce, které pod Frankovým fungují přesně tak, jak by měly. Dnešnímu mladému publiku, které je zvyklé na krapet dynamičtější neesonovky, to možná nebude stačit. Starší ročníky by ale staromilský přístup, který dává vyniknout hlavnímu hrdinovi a patřičně ždíme eRkový rating, mohly ocenit o něco víc.

 

V každém případě tu máme povedený přírůstek do žánru, který se dávno přesunul do televize. A přestože na malé obrazovce najdete řadu vybroušenějších detektivek, devadesátkové retro s Neesonem se vedle nich vůbec nemá za co stydět.

Verdikt

avatar7/10

KarelR

Příkladně syrový detektivní noir, který si vystačí s oldschoolovým sbíráním informací a pár dobře prodanými výstřely. Někdo možná bude chtít víc, Neeson je ale opět naprosto přesný (hlavně když zase začne telefonovat!) a hodně potěšil i David Harbour, který si dokáže urvat pozornost snad v každé roli. Kéž by se podobné žánrovky objevovaly na plátně častěji.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar9/10

  EDDIE

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar8/10

  PraSiteL

 • avatar7/10

  The Joker

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

 • avatar6/10

  Barbosa

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  hroubek

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace