Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mechanik zabiják: Vzkříšení | Mechanic: Resurrection | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 26.08.2016
CZ premiéra: 15.09.2016
režie: Dennis Gansel
hrají: Jason Statham, Jessica Alba, Tommy Lee Jones, Michelle Yeoh, Sam Hazeldine

Mechanik zabiják: Vzkříšení: Recenze


ikona
imf
Pokud jste doufali, že po tuctové jedničce přijde prozření, můžete se svou naivitou zas táhnout o dům dál. 

Akční nezmar Jason Statham je zase zpátky v kinech. Když zrovna nedělá opičky ve Špionovi nebo nedoplňuje nějakou skvadru, musí holt vzít za vděk i menším projektem, zvlášť když k němu má smluvní doložku. Každých pár milionů dobrých, ostatně nejen Jason tuší, že akční hrdina má dneska tvrdý chlebíček, zvlášť když nechce oblékat superhrdinskou uniformu, Bonda ho zahrát nenechají, protože by to stálo moc peněz, a jeho vlastní nápady se prosadit nedaří. Není pak divu, že skončí v bulharských ateliérech v rukou starších pánů, co kdysi pomáhali na svět Americkému ninjovi a nejlepším peckám Chucka Norrise. Jenže doba se změnila, tehdejším brakům ujel vlak a my sundali růžové brýle. Jít se stále stejným myšlenkovým rozpoložením do kin se dnes rovná umělecké sebevraždě. 

 

A přesně to se před vašima očima ve zrychleném (ale bohužel ne dostatečně) tempu odehraje. Jason hraje svého zabijáckého MacGyvera poměrně nevzrušeně, naštěstí už nemá závaží v podobě podrazáckého učedníka, ale snaha o Franka Martina na opačné straně zákona příliš nevychází. Zabiják Bishop totiž likviduje své cíle tak, aby to vypadalo jako nehoda. To ovšem vyžaduje fištrón, kterého se scenáristům nedostává. Jejich nápady zamrzly u toho, že na scénu přivedou Jessicu Albu, nechají ji svléct do plavek, dvakrát se potopit (aby bylo dost záběrů do traileru) a následně unést magorem, který chce po Bishopovi tři poslední fušky. 

 

A protože je Jason cíťa a jeho srdce není tvrdé jako skála, na rozdíl od ostatních svalů, sledujeme následujících padesát minut tři rutinně odvedené prácičky, které tu a tam vykrádají slavnější spektákly, ale počínají si při tom značně neohrabaně. Vzpomínáte na bazén z upoutávek? Ten se ani na dostřel nepřiblíží dramatu a technické vybroušenosti podobné lezecké scény ve čtvrté Mission: Impossible. A otvíráková scéna druhého Mechanika, která se odehrává v Brazílii, je univerzální hnědá omáčka, ve které selhává kameraman, střihač i dramaturg. Pokud to tedy všechno nebyla jedna osoba najatá někde v Riu na tržnici, protože to podle toho vypadá. 

 

Postavy jedním střihem mění polohu o několik kilometrů, kamera nerespektuje základní pravidla (neustále se stříhá tzv. přes osu), takže souboje jsou nepřehledné a choreografie? Mám pocit, že Jason prostě dostal za úkol předvádět to, co v Kurýrovi, jenže tam měl chytré kluky z Asie a Francie. Tady má Vica Armstronga, zkušeného kaskadéra, který umí vyhazovat do vzduchu auta a domy, ale s bitkami si nikdy moc netykal (viz podobná situace ve třetím Bladeovi), takže jsou bitky v Mechanikovi mizerně vymyšlené i natočené.

Jason se nažral, Jessica zůstala celá a štáb se projel po světě.I kdyby náhodou tenhle drobný nedostatek (u akčního filmu zcela fatální) diváci přehlédli, těžko si nevšimnou, že zápletka vůbec nedává smysl a většina herců je v ní buď omylem nebo za trest (u Tommyho Lee Jonese se pořád ještě nemohu rozhodnout, ale asi to bude obojí). Děj absolutně nedrží pohromadě a kdykoliv se někdo snaží vymyslet něco zajímavého, zazdí mu to režisér s kameramanem. Nerad bych škatulkoval, ale Dennis Ganzel je po Schwentkem dalším z Němců, kterým možná sluší evropské nízkorozpočtové indie věci, ale totálně selhávají v žánrovkách, a vlastně je tak trochu podezírám, že je tyhle zakázky za prachy přímo štvou a výsledkem je kombinace frustrace a absolutního selhání. Jinak si totiž tu negativní energii pryštící z druhého Mechanika neumím vysvětlit. 

 

V době, kdy libovolný televizní seriál dokáže i v rámci parodické vsuvky natočit akční scény na lepší úrovni a dělat si otevřenou legraci z toho, co nám Millenium Films s vážnou tváří servírují jako vysoké umění, nemá Mechanik: Vzkříšení právo otravovat promítačkám život. Naštěstí to bude zasloužený propadák, protože za stejných čtyřicet milionů dolarů by jiní natočili mnohem víc. A možná by jim ještě zbylo na druhý pokus. Takhle se Jason nažral, Jessica zůstala celá a štáb se projel po světě (jiný důvod v tom nesystémovém střídání lokací nevidím), aby si teď všichni lámali hlavu nad tím, kdo tohle proboha spáchal. 

 


Přehrajte si trailer
Je to jednoduché, dámy a pánové. Mechanik: Vzkříšení je brakový odpad prodaný stejným způsobem jak v osmdesátkách. Distributorům se řekne, že v tom hraje Jason Statham, Jessica Alba a Tommy Lee Jones. Je to pokračování filmu, který běžel v kinech. Je to akční pecka a je v ní tedy mnoho akčních scén, od chlápka co dělal na Indiana Jonesovi a několika marvelovkách. Co se na tom sakra může pokazit?

Úplně všechno, ostatně důvod, proč jsme některé norrisovky a vandammovky v osmdesátkách žrali byl ten, že nic lepšího nebylo, a taky že se občas zázrakem povedly. Mezi nimi ale na video prolezla celá řada regulérně mizerných filmů. A Mechanik: Vzkříšení je jejich mladší bratříček, navoněná bída pro distributory a pohroma pro koncové uživatele. Na seagalovky za pět míčů, co se prodávají v trafikách asi už nenaletíte, ale Jasonovi byste mohli sednout na lep. Nedělejte to, prosím. Pomůžete sobě i jemu, protože pokud si zahraje v pár takových filmech, půjde jeho kariéra definitivně k čertu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar3/10

imfHodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar5/10

  Leonidas I.

 • avatar4/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar6/10

  Dataminer

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar1/10

  Fidols

 • avatar6/10

  filmfanouch

 • avatar5/10

  LiLLZe

 • avatar5/10

  LiLLZe33

 • avatar7/10

  girokapo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace