Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
matka! | mother! | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.09.2017
CZ premiéra: 19.10.2017
režie: Darren Aronofsky
hrají: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Domhnall Gleeson, Michelle Pfeiffer, Ed Harris

matka!: Recenze


ikona
KarelR
darren aronofskyjavier bardemjennifer lawrencematkamother
Darren Aronofsky vás zve do odlehlého domu, v němž se Jennifer Lawrence a Javieru Bardemovi začnou dít podivné věci... 

Nikdo asi nečekal, že by se z matky! vyklubalo obyčejné drama. Darren Aronofsky holt (s výjimkou Wrestlera) na takové filmy neplýtvá časem ani energií a vždycky se snaží o něco víc. Občas za to sklidí jednohlasnou chválu, občas rozpoutá kupu názorových bitev. A jak už nejspíš víte, matka! je rozhodně případem číslo dvě.

Ačkoliv už Aronofsky a Jennifer Lawrence víceméně odhalili, jak se má jejich nový horor interpretovat, biblický výklad bez pochyby není tím jediným. Film se dá vnímat v mnoha rovinách a mně osobně byla ta primární putna. Matka! určitě funguje i bez toho, že si před ní nastudujete Knihu knih. Stačí ji vnímat jako drama o archetypální hodné dívce, která touží jen po klidném životě se svým manželem, a dostanete luxusní psychoteror, který je nepříjemný od začátku do konce.

Ne, nemyslím nepříjemný jako sledování těch nejhorších českých komedií. Myslím precizně natočené klaustrofobní drama, v němž tne do živého prakticky každé slovo. Aronofsky začne u idylického venkovského rána a pomalu se přesouvá vstříc tomu nejvyhrocenějšímu peklu. To všechno za "nenápadného" týrání hlavní hrdinky, která musí dělat jeden maličký ústupek za druhým.

U kterého z nich se dá bez odsouzení říct dost? Právě v tom je celá pointa Aronofskyho komorního teroru. Hranice se prostě posouvá dál a dál a hlavní hrdinka není stavěná na to, aby sobecky odsekla a smířila se s tím, že ji okolí ihned zavrhne a vnitřně označí za nafrněnou nánu.

Existuje velká šance, že k vám film tímhle stylem vůbec nepromluví...Přesně v tomhle světě pořád žije spousta žen a jak už asi tušíte, Aronofsky se snaží přiblížit, jak s nimi zbytek společnosti zametá. Matka! nejde automaticky vztáhnout na každý vztah na světě - to ani zdaleka. A pokud si myslíte, že jsou všechny ženy vypočítavé mrchy, co naopak zametají se svými partnery, nejspíš vůbec nepoberete, kde se bere ta drzost nastínit opačnou situaci. Jako studie jednoho typu ženy a jednoho typu muže je to však téměř dokonalá podívaná, která může leckomu ukázat, kdy se zrovna choval jako idiot.

To všechno je ale samozřejmě jen moje interpretace. Existuje velká šance, že k vám film tímhle stylem vůbec nepromluví a budete jen kroutit hlavou nad tím, proč je jeho pasivní hrdinka tak strašně pasivní a proč se Aronofsky zahazuje s dramatem, jehož konec je prakticky jasný hned od začátku.

Obecně se dá u matky! pochválit asi jen luxusní řemeslná stránka a špičková herecká sešlost, která ze sebe ždíme maximum. Všechno ostatní je nesmírně individuální a do velké míry to souvisí s vaším pohledem na svět, jenž Aronofsky buď krapet rozšíří, nebo totálně mine. Měli byste tedy risknout výlet do kina? Pokud čekáte vstřícný divácký zážitek, určitě zůstaňte doma. Výlet na matku! má smysl jen za předpokladu, že si chcete dát silnou autorskou vizi, a i v tomhle případě hrozí, že bude jen dvě hodiny obracet oči v sloup.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (25)

Verdikt

avatar9/10

KarelR

Matka! je velmi specifickou sociální výpovědí, která vás může nadchnout i zhnusit. Neříkám, že na ni musíte nutně vyrazit - naopak si to dobře rozmyslete. Pokud se vám ale trefí do nálady, dostanete unikátní a nesmírně intenzivní vztahové drama, z něhož sálá odhodlání zakřičet do světa něco, o čem se v dobré společnosti příliš nemluví. Za mě Aronofsky tentokrát boduje na plné čáře. A upřímně doufám, že do příště neuhne ke stravitelnější látce, protože té máme všude kolem habaděj.


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  do_Od

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  novoten

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar1/10

  speedy.mail

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar9/10

  TrDLo

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar2/10

  Slarque

 • avatar5/10

  JURIS

 • avatar5/10

  Muf

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace