Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Maso a krev | Flesh+Blood | 1985
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Paul Verhoeven
hrají: Rutger Hauer, Jennifer Jason Leigh, Tom Burlinson, Jack Thompson, Susan Tyrrell

Maso a krev: V.I.M.


ikona
Cival
flesh+bloodmaso a krevpaul verhoevenrutger hauer
Středověká pohádka podle mistra neústupnosti Paula Verhoevena. Odvážné osmdesátky ve své nejryzejší podobě. 

 Za sedmero horami, za sedmero řekami, žila jednu jedna spanilá princezna. Krásná byla, až oči přecházely. I dospěla a měla se vdávat. Vybrán pro ni byl mladý a šlechetný princ ze sousedního království, který sice neměl na manželství pomyšlení (víc ho zajímaly vynálezy), ale stačilo, aby poprvé uzřel tu nádhernou bytost, a hned se mohla chystat veselka. Jenže pak princeznu unesli lapkové, zavřeli ji do svého hradu a princ musel dlouhé týdny a měsíce bojovat, aby dívku, která mu slíbila věčnou lásku, vyrval ze spárů zlotřilých pobudů. Nakonec se mu to podařilo… a jestli neumřeli, žijí šťastně až dodnes… Hahaha. To víte že jo!

Takhle by šlo příběh Masa a krve interpretovat slovníkem pohádkářů a vypravěčů lidových historek, v nichž vystupují noblesní rytíři a cudné panny. Tyhle báchorky ale mají k realitě poněkud daleko. Kdo si myslí, že jejich opravdovou tvář obnažil už Shrek, měl by sáhnout po jednom z raných projektů Paula Verhoevena (Robocop, Hvězdná pěchota) a poznat pravou povahu 16. století. Špinavou, krutou a verhoevenovsky nekompromisní, kdy morální zásady a rytířskou etiku vždycky spolehlivě přebije vidina vlastního požitku.

Verhovenova rytírna líčí chlápky s meči jako barbarská stvoření, která zajímá jen kořist, nacpaný žaludek a pořádně ukojený chtíč. Není divu, že když banda bojovníka Martina uloví krásnou Agnes, začnou se dít věci, které obvykle lze popisovat až po dvaadvacáté hodině. Jenže u Verhoevena mají drsní chlápci navrch jen zdánlivě. Stačí, aby klášterní nevinnost přebily zčerstva objevené sexuální pudy, přetavené v mocné ženské zbraně, a křehká Agnes si může okolo svých kudrlin omotat všechny své nápadníky a vmanipulovat je do divoké středověké kovbojky.

Maso a krev je dobovým předvojem Základního instinktu, rafinovanou hrou s mužskými hormony, jíž Verhoeven odehrává bez příkras a upejpání (a s bohatým prostorem pro další „svá témata“, tedy násilí a problematiku víry). Znásilňuje se, plení, vraždí, souloží, i hostiny připomínají spíš boj smečky zvířat o žvanec. Krutá doba je líčena bez obalu, rovnou pomocí krutých součástek ve vyprávění, což nezní dvakrát sofistikovaně, ale zvlášť dnes, kdy je všechno tak korektní, vypulírované a sterilní, vyznívá tenhle Verhoevenův přístup rozkošně. Masitý filmů je málo, kdo si oblíbil i další díla drsného Holanďana, neměl by váhat.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace