Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Manderlay | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.02.2006
CZ premiéra: 27.10.2005
režie: Lars von Trier
hrají: Bryce Dallas Howard, Danny Glover, Willem Dafoe

Manderlay: Recenze


ikona
Cival
 

Lars von Trier je zkrátka fenomén. Jedinečný umělec, který své scénáře piluje tak podnětnými myšlenkami jako snad žádný jiný filmař, navázal na uhrančivé Dogville dalším famózním dílem. Manderlay, příběh z vesničky na rigidním americkém jihu, je v zásadě stejné jako jeho předchůdce. A přitom se tak podstatným způsobem liší.

Vnější změny nejsou až tak podstatné. Divadelní stylizace zůstala samozřejmě zachována, kulisy - nekulisy načmárané barvou na zem ateliéru znovu představují vesnický mumraj, a i když se obsazení stěžejních rolí obměnilo, čímž se z Bryce Dallas Howard stala Grace a z Willema Dafoea její otec, na podmínkách pro oživení další sofistikované filmové události se to prakticky nijak neprojevilo. Lars von Trier si totiž své herce i dekorace spravuje pouze k obrazu svému, tak aby nijak nevybočovali z jeho náramně promyšlené hrané eseje o původu, podstatě a důvodech otroctví a o násilně implantované svobodě.

Manderlay se svou konstrukcí od Dogville odchyluje zejména tím, že nepředjímá děj jednotlivých kapitol, neprozrazuje, co Grace čeká v následujících minutách, a posléze ani nefascinuje (alespoň v prvních šesti z osmi dějství) tak strhujícím sledem událostí jakým obyvatelé Dogville smýkali Grace naposledy. Tentokrát se z hlavní hrdinky stala velice sebejistá, v žádném případě bezbranná (snad pod vlivem rozuzlení z předchozí části) žena, nově iniciátorka změn, která se poněkud naivně jala osvobodit místní otroky z ilegálního područí bílé (a právě zesnulé) majitelky farmy. A rozhodla o tom, že teď se bude dbát na dodržování lidských práv, že se odteď bude žít demokraticky a svobodně.

Lars von Trier svým novým opusem probírá zejména dvě roviny, které v této situaci nesvobodnou komunitu oddělují od zásad moderní liberální společnosti. Zaprvé uvažuje nad konceptem demokracie a s jednoznačným ohledem na americkou misi v Iráku přemýšlí o zrádnosti vnucené „vlády lidu“, kterýžto problém dohání se zasvěcenou tváří sečtělého politologa a s úsměvem prohnaného režiséra ad absurdum (Podléhá reprezentant a iniciátor většinové demokracie hlasu lidu, i když ta jej nutí k činu proti své vůli?). Snad nikdo se nedokáže žhavé situaci v Zálivu tak zasvěceně vysmívat a v rámci filmového experimentování přesně pojmenovávat její hlavní nástrahy. Moc moc chytré.

Druhou, co se časového rozpětí týče tak i zdánlivě významnější, plochou je otroctví a postavení černochů vůbec, což jsou elementy, které Trier proklepává v Manderlay průběžně a neustále, hned z několika různých perspektiv, jež nakonec v duchu svého obrazu kontroverzního „enfant terrible“ evropského filmu velmi divokým způsobem sváže s rasismem a xenofobií (nejen) v současné Americe. Nedivil bych se, když by se jedna z mnoha Trierových reflexí („černoši si za to můžou sami“ následně spojené s fotografií Ku Klux Klanu) stala – pochopitelně vytržená z kontextu – námětem pro zuřivé demonstrace za politickou korektnost. Jenže Trier není rasista, ani nenávistný buřič: Prostě jen skládá na sebe jednotlivé vrstvy svého uvažování, které se při „plochém zpracování“ můžou stát velmi snadnou kořistí pro hloupými médii poháněný dav.

A to si Lars rozhodně nezaslouží. Už kvůli tomu, že znovu zabodoval jedním z nejlepších filmů roku. Manderlay není pomalu gradované a nevtáhne vás stále hlouběji a hlouběji do deprese a klína zneužívané Grace tak jako v Dogville. V Manderlay si Trier mnohem víc hraje, tři čtvrtiny stopáže nijak fatálně, aby nakonec udeřil v několika směrech geniálně vypointovanou poslední kapitolou. A znovu donutil své diváky uvažovat. Uvažovat o podstatných věcech v mnohem širším kontextu, než jaký by se při pohledu na strohé kulisy malého amerického městečka nabízel. Bomba.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

Cival


Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  k0C0UR

 • avatar8/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  novoten

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Mr.Coulter

 • avatar7/10

  neoBlast

 • avatar8/10

  Garland

 • avatar6/10

  mat.ilda

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  pepo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace