Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Obchodník se smrtí | Lord of War | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 16.09.2005
CZ premiéra: 12.01.2006
režie: Andrew Niccol
hrají: Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto

Obchodník se smrtí: Recenze


ikona
imf
 

Většina recenzentů asi začne pojednání o Obchodníkovi se smrtí tou první větou, která ve filmu zazněla: Na světě připadá jedna zbraň na každého dvanáctého člověka, otázkou je... Jak ozbrojit těch jedenáct ostatních? Já to neudělám (i když... a sakra, chytil jsem se do vlastní pasti ;), protože tenhle film si zaslouží trochu víc než jen krátkozraké papouškování. Vyžádá si od vás trochu přemýšlení i poté, co poslední titulek zapluje za okraj plátna a troufnu si říct, že ve vás i svým způsobem dozraje.

Sledujeme cestu mladého Rusa Yuriho Orlova (to ale není jeho skutečné jméno), který se s rodiči přestěhoval z Ukrajiny do New Yorku, kde pracoval v rodinné restauraci. Brzy ho ale přestalo bavit vaření boršče a ve čtvrti plné gangsterů si rychle uvědomil, že krom jídla mají lidé i další neodbytné potřeby. Cesta dlážděná prázdnými nábojnicemi mu přinesla všechno po čem kdy toužil. A taky spoustu věcí, které nechtěl nikdy vidět... Takhle by se ve zkratce dal popsat děj nového filmu Andrewa Niccola, který kdysi překvapil přemýšlívou sci-fi Gattaca (a mj. napsal i scénář k Truman Show). Zní to hodně schématicky a voice-over Nicolase Cage, který nám to všechno vypráví jako nepřetržitou sérii flashbacků působí trochu "levně", ale nenechte se zmást. Už úvodní titulková sekvence v sobě nese poselství, které ze sebe mnohé jiné snímky, ve kterých si Hollywood hraje na válku, nejsou schopny vymáčknout.

Zároveň vás úvodní sonda do oběhu střeliva po světě přesvědčí o tom, že k velkolepě pojatému filmu dnes postačí i těch 42 milionů dolarů, které Niccol vydupal (nicméně počítam, že Nicolas Cage asi slevil z obvyklých nároků) - Obchodník se smrtí je převážně upovídané drama, ale díky akčním vsuvkám se nestihne nudit ani ten nejotrlejší fanoušek Ramba (ten je mimochodem ve filmu celkem stylově zmíněn), protože ve chvíli, kdy začnou kulky opuštět hlavně se Niccol snaží zachraňovat situaci dynamickou kamerou a šťavnatými filtry... v ostatních případech pak film drží na úrovni dobře obsazení herci a všechny jistě potěší, že Cage znovu dokazuje, že umí nejen přehrávat... jeho Yuri Orlov má sice pár příležitostí k emocionálním křečem (já osobně je mám u Cage moc rád, protože je zvládá podle jakéhosi neviditelného mustru), ale Cage ho drží v kolejích a je stoprocentně věrohodný za každé situace... jediným zaváháním herce i scenáristy (Niccol si film sám napsal) je definitivní zlom našeho anti-hrdiny, kdy se mu život sesype jako domeček z karet. Protože film má opravdu vycházkové tempo, působí finální klus trochu nepřirozeně... možná kdyby se přihodilo k té dvouhodince nějakých deset minut, mohlo to být bez jakýchkoliv komentářů.

Ale ono to půjde i takhle... smrtonosná kombinace černého humoru a vážných témat, která se vám zaryjí do lebky s větším důrazem, než každodenní zprávy o masakrech v Iráku, je totiž okořeněna i výkony vedlejších postav - Jared Leto jako Orlovův bratr, Ethan Hawke jako agent, co mu jde po krku, Bridget Moynahan jako jeho vysněná žena, kterou si Cage doslova "koupí" a především neznámé tváře, prezentující ruské oficíry nebo krvelačné diktátory z afrických zemí. Cageova postava nedělá o moc víc, než jste vídali v amerických filmech, kde se nějaké to pašování zbraní mihlo... tohle ale není akčňák z 80. let a z postav tak padá opar jakékoliv fikce... prostě cítíte, že se to všechno děje i v současnosti a nemusíte být zrovna mírový aktivista, aby se vás to dotklo. Niccol uhodí každý hřebíček na hlavičku a to není zrovna snadné, i když by se snad někomu mohlo zdát, že v dnešní napjaté situaci je tohle téma darem z nebes a stačí jen trošičku hrábnout do kontroverze a je vyhráno.

Obchodník se smrtí ale takový není - nehraje si na kázání, neznásilňuje své téma, pokud to není ku prospěchu celku a ani se nesnaží o nějaký definitivní konec, jak naznačí velice povedený závěr filmu. Dost mě mrzí, že tenhle film v Americe prošuměl, navzdory obsazení Cage do hlavní role. Možná za to může lobby jistých firem, zaměřených na výrobu zbraní, možná jsem jen paranoidní... tak či onak jsem rád, že podobně chytrý film vzniknul uvnitř studiového systému, který letos plodí víc bezduchých sázek na jistotu, než kdykoliv předtím. Tohle je výjimka a já jí s čistým svědomím udělím takové hodnocení, abyste o ní zakopli alespoň pohledem. :)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (23)

Verdikt

avatar9/10

imf


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  k0C0UR

 • avatar8/10

  Cival

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar9/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  Shushika

 • avatar9/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  novoten

 • avatar8/10

  kryšpín

 • avatar8/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  Rastr

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar9/10

  derek007

 • avatar9/10

  TomHardy

 • avatar9/10

  Sublog

 • avatar8/10

  Lazarus

 • avatar9/10

  RoBo

 • avatar9/10

  EDDIE

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace