Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lesní duch | The Evil Dead | 2013
csfd  imdb
US premiéra: 12.04.2013
CZ premiéra: 04.04.2013
režie: Fede Alvarez
hrají: Jane Levy, Jessica Lucas, Shiloh Fernandez, Lou Taylor Pucci, Elizabeth Blackmore

Lesní duch: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedla nová verze kultovního hororu Sama Raimiho?  

Nejděsivější film, jaký kdy uvidíte. Tohle se píše na plakátech k hororu Lesní duch. Malým písmem by tam ale mělo být uvedeno něco v tom smyslu, že to platí pouze v případě, pokud jste dosud žádný jiný horor neviděli. Lesní duch je všechno, jen ne děsivý.

Minulost hororové fanoušky poučila o tom, že remakování žánrových klasik obvykle dopadne hodně ošklivě. Samozřejmě existují výjimky typu nové verze řezničiny Hory mají oči, která originál dokonce překonává, obvykle ale v Hollywoodu mají spočítané, že stačí sehnat člověka, jenž udrží kameru a není barvoslepý, pár anonymních modelů/herců, co se i ve dvaatřiceti tváří jako puberťáci, a ono to nějak dopadne. Za málo peněz se natočí mizerný horor, ale po hrůze toužící teenageři obvykle přijdou do kina v takovém počtu, že se to jednoduše vyplatí. To, že ve fandech originálů nebo kvalitní filmové hrůzy v ten okamžik obvykle něco umírá, nikoho nezajímá.

Lesní duch se však tvářil, že bude lepší. Zahraniční kritici nešetří chválou a člověk by si řekl, že Sam Raimi by nejspíš jen tak někoho nenechal, aby zprasil předělávku filmu, který mu nastartoval kariéru. Ale nechal, a to pořádně. Tvůrci se pokouší jít ve stopách originálu, najdeme tu pár milých odkazů, celý děj se odehrává v chatě uprostřed lesa, dojde na legrácky s motorovkou a další kultovní scény, problém je ovšem v tom, že původní Raimiho Evil Dead fungovalo do značné míry díky tomu, že v něm hrál Bruce Campbell a že se všechno dělalo doslova na koleni. Jistá amatéřina ve spojení s Raimiho talentem a intenzivním tempem udělala v roce 1981 z tohohle hororu právem legendu.

Režisér Fede Alvarez se sice snaží jít v Raimiho stopách a víceméně se drží originálu, což by měli fandové ocenit, bohužel ale jeho Lesní duch vznikal jako klasický hororový remake, to znamená, že rozpočet se pohyboval v milionech dolarů, na scénáři pracovala držitelka Oscara a tvůrci si nejspíš mohli dělat, co se jim zachtělo. A to je problém, protože Lesní duch teď postrádá onu amatérskou atmosféru, tu snahu poprat se s nedostatkem financí a tím pádem i nutnost zapojit trochu té režisérské invence. Alvarez nic takového divákům nenabídne a po pár minutách a litrech krve si nejspíš uvědomíte, že Lesní duch je zoufale rutinní horor bez špetky inovací a s nulovým počtem nápadů, na který se sice díky slušnému vizuálu docela dobře kouká... ale to samé se dá napsat i o nové verzi Pátku třináctého, za nějž by někdo zasloužil pořádných pár facek.

Alvarez se navíc spoléhá spíš na brutalitu než na atmosféru, ovšem nepředvede nic, co by člověka, který viděl alespoň jeden díl Saw mohlo nějak rozhodit. Navíc absolutně postrádá schopnost vymáčknout z herců uvěřitelné výkony (nevěřil jsem jim jednou hlášku nebo vypjatou scénu) a bohužel si nepohlídal střih. Díky tomu nefungují ani lekačky, u nichž obvykle stačí správně sladěný obraz se zvukem. To tu není, bubák se vždycky na scéně objeví tak, že o něm divák ví, nepřekvapí a nemá ten správný děsivý timing u nástupu na scénu. Prostě tam najednou je a akorát vypadá docela hnusně. U intenzivnějších nebo rychlejších scén navíc nejspíš kameraman dostal instrukce, že nesmí být nic vidět, takže třeba legendární znásilnění stromem vypadá spíš jako scéna typu "kráva se zamotala do roští". Podobně mě u jedné z bitek celkem rozhodil fakt, že osoba X zabila osobu Y, když jsem byl díky kameramanově a střihačově nemohoucnosti celou dobu přesvědčen, že osoba X dostává celou dobu totální kapky.


Přehrajte si trailer
Lesní duch je špatně zrežírovaný film. Nechci po něm komplikované charaktery, složitý příběh nebo dokonce originální zápletku. Raimi si před dvaatřiceti lety vystačil s tím samým, co měl letos k dispozici Alvarez. Bohužel pro diváky to ale už tehdy byl evidentně mnohem lepší režisér, jenž uměl natočit scény, u nichž mrazilo v zádech, ale i takové, kvůli kterým se člověk bál, že hodí šavli. Alvarez neumí ani jedno z toho a je rád, že svoje dílo díky solidnímu finále a vizuálu dotlačí do průměru.

Lesní duch z roku 2013 se může okamžitě zařadit do kategorie „naprosto zbytečný remake." A je to velká škoda.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (30)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Tak ne, nepovedlo se. Lesní duch je další naprosto zbytečný remake, který nepřichází s ničím novým a jen vykrádá originál. Pár citací ale nestačí a režisér Fede Alvarez nejen že spoléhá spíš na (nijak zvlášt šokující) násilí než na atmosféru, ale bohužel nezvládá většinou ani ty nejzákladnější lekačky. Plakáty se sice snaží přesvědčit, že vás v kině čeká děsivý zážitek. Nevěřte mu a radši se připravte na tu nejčistší rutinu.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar4/10

  b1aster

 • avatar6/10

  kyller

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar1/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Phil cze

 • avatar2/10

  Barbosa

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  jarmil

 • avatar6/10

  Corey(8)

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace