Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lepší zítřek | A Better Tomorrow | 1986
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: John Woo
hrají: Chow Yun-Fat, Ti Lung, Leslie Cheung, Waise Lee, Emily Chu

Lepší zítřek: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
Chow Yun-Fatjohn wooLepší zítřek
Důkaž, že John Woo a Chow Yun-Fat byla opravdu kombinace snů. 

Stejně jako například Killer nebo Hard Boiled, tedy další filmy, u nichž se John Woo sešel s Chow Yun-Fatem, je Lepší zítřek pro diváka odkojeného americkou akční školou možná trošku nestravitelný zážitek. Pakliže ale člověk ví, do čeho jde a je připravený na malinko jiný přístup k žánru, rozhodně bude spokojený. Zmíněné dva filmy jsou možná lepší a v žánru „heroic bloodshed“ významnější, ale Lepší zítřek byl první a to mu nikdo nevezme. Jen kvůli tomu by se ale do VIM nedostal.

Lepší zítřek je brilantní gangsterka, která ke svým kvalitám nemíří jen skrze desítky vystřelených kulek, ale spoléhá především na výtečně napsané a zahrané charaktery hlavních hrdinů. Všichni tři jsou totiž většinu filmu v podstatě úplně na dně. Každý ale jinak. Mark Gor je ponižovaný svým šéfem a je jen odleskem starých časů, kdy by si na něj nikdo nedovolil, protože by věděl, že se nedožije rána. Teď ale musí tahat krabice a sloužit člověku, jímž naprosto opovrhuje. Ještě zajímavější je vztah obou bratrů, v němž najdeme absolutní nenávist, hledání odpuštění i snahu o vzájemné porozumění.

Lepší zítřek v emocích tlačí na pilu tak, jak to umí jen v Hong Kongu. Herci svým způsobem přehrávají, ale jejich projev dokonale funguje a emoce, jež tu John Woo pálí do diváka od začátku do konce, získávají na intenzitě především v kontrastu s brutálním násilím. Bylo by snadné říct si, že chování hlavních hrdinů už zkrátka překročilo únosnou mez a jejich teatrálnosti by se dalo vysmát, ale Woo se stále drží na hraně, kdy to člověk celé musí brát vážně, protože nikdy neví, kdy přijde další přestřelka, která ho rychle usadí na zadek a ukáže mu, že tihle borci to myslí zatraceně vážně.

Chow Yun-Fat si tu sice ještě piloval svůj pověstný styl a Mark Gor nemá na likvidátory z Hard Boiled nebo Killera (i když scéna s květináči je parádní), ale závěrečná přestřelka zakončená konfrontací obou bratrů a hlavního padoucha člověka  zkrátka emocionálně nakopne do hlavy tak, že se na to nedá zapomenout. Ačkoliv jsou zmíněné filmy dvojice John Woo/Chow Yun-Fat natočeny s větší jistotou a Lepší zítřek 2 nabízí o řád lepší přestřelky a přehlednější příběh, rozhodně byste si měli najít čas i na film, který tohle všechno začal. Možná to nebude tak dokonalé jako pozdější příspěvky do subžánru heroic bloodshed, ale to podstatné tu najdete. A rozhodně stojí za to vyzkoušet si originál, i když vám možná bude chutnat trošku jinak, než čekáte.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace