Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Legenda o sovích strážcích | Legend of the Guardians: The Owls of Ga´Hoole | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.09.2010
CZ premiéra: 14.10.2010
režie: Zack Snyder
hrají: Jim Sturgess, Hugo Weaving, Emilie De Ravin, Geoffrey Rush

Legenda o sovích strážcích: Blu-ray


ikona
st39.6
Animáky ve vysokém rozlišení vypadají fantasticky. Soví strážci nejsou výjimkou. 

Málokterý režisér se může pochlubit tak konzistentní filmografií jako Zack Snyder. Od Úsvitu mrtvých netočí nic jiného, než těžce přestylizované fantasy, ve kterých divákům vytírá zrak ohromným citem pro vizuály a schopností točit špičkovou akci. Pravda, některým lidem už se jeho zpomalovačky přejedly, faktem ale zůstává, že Snyder je jedním z nejzajímavějších režisérů současnosti, ať už se vám jeho novinka Sucker Punch líbila nebo ne. Superman by pod jeho režijním velením mohl být solidní nářez.

V nářez dokáže Snyder proměnit i pohádku o ptácích. Kdo by to byl řekl, že se můžou sovy tak efektně mlátit po hlavě a předvádět tak líbivou leteckou akrobacii (vždycky jsem měl za to, že tihle ptáci umí akorát spát, ale co - když může Panda dělat kung-fu ...). Kdepak, akce Snyderovi problémy rozhodně nedělá, zpomalovačky tu navíc používá jen v pár momentech (šetřil na Sucker Punch;), takže se mu nelze smát, že celý film natočil ve slow-motionu. V klíčových scénách přitom přitvrzuje takovým stylem, že se vám budou protáčet zorničky. V tomhle ohledu je Snyder stále borec. Jako vždy je tu ale jeden problém: Všechno ostatní.

 

O Sovích strážcích se nedá říct, že by to byl vyloženě nudný film. Na to má až moc velký spád a krátkou stopáž. A rozhodně není špatný. Jen se jeho přímočarost podepisuje na tom, že ač je ve filmu přítomno všechno, co od rodinného animáku můžete chtít, snímek hodně rychle vyšumí. Snyder prostě natočil jednohubku. Není tak vymazlená jako každá pixarovka, dětinská jako filmy od Sony Animation, nebo nabušená jak poslední animáky od Dreamworks. Tohle je trochu jiný sport a že se jedná o svým způsobem oddechovku i pro Snydera, je na něm vidět.

Na Blu-ray vyniká pár nedostatků v animaci.Od animáků se dá po audiovizuální stránce na Blučku pokaždé čekat referenční kvalita a Soví strážci samozřejmě nejsou výjimkou. Sice jsem postřehl pár podivných, macroblocking připomínajících pohybů v jemných strukturách (jako třeba velký celek krajiny), víc než na Blučko bych je ale sváděl na nedostatky v animaci. Ty na modrém disku obzvlášť vyniknou - zatímco ptáci vypadají skvěle, všechno ostatní působí přinejmenším odflákle. Ve vysokém rozlišení vynikají ošklivé struktury (zemina, kůra stromů, skály, vlastně jakékoliv pozadí), které zážitek z filmu docela rapidně snižují.

Co mu naopak pomáhá k plusovým bodům, je parádní zvuková stopa a špičkový kontrast s krásně sytou černou. Možná nekreslí tak dobře jako nějaké jiné animáky, ale obraz díky ní vypadá skvěle. O dokonalé ostrosti a výborném přenosu detailů pak ani není potřeba mluvit. Prostě animák na Blučku se vším všudy. Libovka.


Přehrajte si trailer
Bonusům jako vždy kraluje PiP komentář, i když tentokrát trochu jiný, než jsme zvyklí. Warneři totiž svoje Maximum Movie Mode změnili na Maximum Kid Mode a udělali z doprovodné stopy takový naučný program pro děti, který se víc než na film zaměřuje především na sovy jako takové. Filmoví fanoušci ho asi můžou v klidu přeskočit. To samé platí o několika interaktivních hrách, které jsem se popravdě ani neodvážil zapnout.

Dvouminutovka "Rise of the Guardians" už za zapnutí stojí. Převypráví totiž s pomocí vizuálů to, co na začátku filmu slyšíme pouze jako příběh na dobrou noc (o sovích válkách). A je to nářez. Snyder asi nechtěl Soví strážce otevírat tak brutální scénou. Škoda.

Vedle hudebního videa a galerky s různými náčrtky a animacemi se pak na disku nachází jen animák, který jste mohli vidět před filmem už v kinech (a který je naprosto skvělý), a patnáctiminutovka The Guardians of Earth, vyprávějící o roli sov v současné ekologii a o sovách vůbec. Sice touhle patnáctiminutovkou provádí sympatický buřtík z Modern Family, ale stejně: Zív.

Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 16. 2. 2011
Cena: 699,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace