Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Lásky jedné plavovlásky | 1965
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Miloš Forman
hrají: Hana Brejchová, Vladimír Pucholt, Vladimír Menšík, Milada Ježková

Lásky jedné plavovlásky: V.I.M.


ikona
Shushika
lásky jedné plavovláskymiloš formanvim
Romantika podle Miloše Formana 

Bez dlouhého otálení – Formanova hořká miniaturka Lásky jedné plavovlásky je pro mĕ v desítce nejlepších českých filmu všech dob a na stupnici zábavnosti se ji z českých luhů a hájů vyrovná jen máloco. Snad jen filmy “ze stejné party a od stejné party.” Trojce jejich scenáristů Jaroslavu Papouškovi, Ivanu Passerovi a Miloši Formanovi se tu do slabé hodinky a půl podařilo nastřádat tak neuveřitelné množství vtipných, geniálnĕ zahraných a dnes bez prehánĕní kultovních situací, že by dnešní autoři tzv. komedii mĕli pokornĕ svĕsit uši a dobrovolnĕ povĕsit filmařinu na hřebík.

Zmínĕní tvůrci tu prostřednictvím příbĕhu, jehoz dĕjovou linku vystaví i průmĕrný student tvůrčího psaní na druhém setkaní, vytvořili doslova vzorník toho, čemu se pozdĕji začalo říkat Nová česká vlna. Nepotřebovali k tomu obroublý slovník, úpornou snahu o co nejcool hlášky ani chytlavou melodii, kterou pak tuzemská rádia hrají stále dokola až do úplného zemdlení. Trio PFP napjalo uši, zaposlouchalo se do nerafinované mluvy tehdejší mládeže, otevřelo oči pro to, čím dospívající budou žít vždycky, a hlavnĕ nezapomnĕlo psát, brousit a pilovat.

Výsledkem je sice docela jednoduchoučký příbĕh, jejž však překvapující dialogy v každé minutĕ povyšují na snímek, který ani po více než 40 letech nezestárl, jakkoli jsou dnes jeho protagonisté vesmĕs mrtví nebo hrají důchodce. O Nové české vlnĕ se dnes mimo jiné mluví jako o tvůrčím přístupu, který pro film znovuobjevil obyčejné lidské problémy zbavené velkohubých politických proklamací, zdůrazňoval všednodennost, přirozenost a nedokonalosti “české národní povahy”. Pokud ovšem nĕco takového kdy existovalo. Rázovité postavičky (Vladimír Pucholt a “nej” manželský pár Josef Šebánek - Milada Ježková) ze sebe zcela navážno chrlí vĕty, u kterých vás fackuje hanba (a za postavy si říkáte: ne, jen to ne) a zároven se musíte smát na celé kolo. Stačí si v hlavĕ prehrát scény jako Andula se baví s myslivcem – tři záložáci balí holky – rodinná “soulož” a máte o zábavu postárano. Šedesátá léta zcela urcitĕ nebyla tak naivní, jak by se z Lásek jedné plavovlásky mohlo zdát, ale co na tom sejde. Neříkejte, ze byste si občas nepřáli, aby dnešní časy fungovaly stejnĕ jako ve filmu, ve kterém je nejvĕtší dilema to, jestli teda Milda s Andulou zůstane a nebo ne…

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace