Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Láska nebeská | Love Actually | 2003
csfd  
US premiéra: 14.11.2003
CZ premiéra: 20.11.2003
režie: Richard Curtis
hrají: Liam Neeson, Hugh Grant, Rowan Atkinson, Keira Knightley

Láska nebeská: V.I.M.


ikona
Cival
Bill Nighycolin firthhugh grantláska nebeskáLiam NeesonRichard Curtis
Povinnost každých Vánoc. 

Richard Curtis chtěl natočit romantickou komedii, která vydá za deset „lovestories“ dohromady. Možná sám ještě nechápe, jak se mu mohlo povést tenhle úkol tak precizně splnit. Jak došel k romantice, která nevydá za deset, ale mnohem, mnohem víc... jak došel k filmu, který se za pět let stal ultimátním průnikem všech celuloidových romantik.

Láska nebeská krásně ukazuje, jak pomíjivé jsou filmové recenze. I když pominu některé vyloženě ostudné kusy, které vyráběly z Lásky nebeské sotva průměrný žánrový příspěvek, nesla se většina textů v tom spokojeném „čtyřhvězdičkovém“ duchu, kdy se za zvuků ód na Richarda Curtise pojmenovávají i dílčí nedostatky. Nedotaženost jedné linie, přetaženost druhé, příliš cukru, příliš postav, příliš posměšků pro Ameriku, málo Rowana Atkinsona... jak přízemní! U výjimečných filmů čas takovým výtkám nepřeje. Nepopře je, nezbrousí, ale přemázne je strohým faktem, že ten či onen film (skoro) všichni milují. Že dokázal vystoupit z dějin jedné sezóny a stát se klasikou. Což se ani těm veledílům s maximálním hodnocením obvykle nedaří.

Láska nebeská tohle dokázala, ač není strukturně tak čistá jako jiné výtvory Richarda Curtise. Král britských romantik do ní procpal vše, co se na plátně zrovna mohlo citově sblížit (jen na zvířata nedošlo), dokonce se sám ujal režie, čímž nepochybně přispěl k tomu, aby útoky na emoce byly přímočařejší a nepříliš rafinované, leč - a o to tu jde především - dokonale účinné. I díky těmto „nedokonalostem“ je Láska nebeská tak odzbrojující součástí filmoték: Víc než vyprecizované konstrukce z ní prýští upřímná radost z vyprávění sladkých a naivních historek, po nichž si naivně myslíme, že o nás někdo stojí, že se v posteli přivine („Když ne tenhle Masopust, tak aspoň ten příští...“) a že nakonec všechno dobře dopadne. Ano, proto se sled milých miniatur, česky výstižně pojmenovaný Láska nebeská, tak často užívá na prvním rande. Vagónu sladkého sentimentu neodolá nikdo. Nikdo živý.

A pokud se ptáte, proč při vzpomínce na něj nemluvím o konkrétních hercích, scénách, momentech, pak si vzpomeňte: Nejde to. Jsou jich desítky.

Zkrátka, ultimátní romantická komedie.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace