Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Láska a jiné závislosti | Love and Other Drugs | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.11.2010
CZ premiéra: 07.04.2011
režie: Edward Zwick
hrají: Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Hank Azaria, Judy Greer

Láska a jiné závislosti: Recenze


ikona
Cival
Jak dopadla komornější (zato sexuálně odvážnější) novinka Edwarda Zwicka? 

Jako bychom byli uprostřed další sexuální revoluce. Zuřivě se souloží všude, kam se člověk v rámci „láskyplných filmů“ podívá. Justin Timberlake a Mila Kunis v létě přijdou na to, že Kamarád taky rád, ještě o čtvrt roku dřív si můžeme užít sexuchtivé combo s Natalie Portman|Natalií Portman a Ashtonem Kutcherem v Hlavně nezávazně a s Jakem Gyllenhaalem a Anne Hathaway v Lásce a jiných závislostech. Ano, i tady se ústřední pár prosouloží k trvalejším citům, jen k tomu musí rozlousknout pár dalších existenciálních patálií…

Na úvod si shrňme to podstatné: Prsa Anne Hathaway uvidíte! A je to, při vší úctě, pro film asi nejschůdnější cesta, jak uvíznout divákům v paměti. Ve sterilním kontextu amerických romantických komedií nahota zaujme a Anne si za ní zjevně umí nejen nechat adekvátně zaplatit, ale zvládne ji i prodat na plátně. V Lásce a jiných závislostech je velmi sexy, její povalování v rouše Evině jaksepatří rajcuje a plnokrevně eRkové dialogy a svody mají na hollywoodské poměry nadstandardní šťávu.

Teď, když je učiněno informační povinnosti pro oplzlíky zadost, můžeme si probrat to ostatní. Především se hodí poznamenat, že tahle Láska svým ambicím úplně nedostála. Neřešme teď průměrný komerční ohlas – podstatnější je to, že rozlomení filmu na psychologizující melodrama a říznou konverzační komedii naznačuje (i s ohledem na účast režiséra Edwarda Zwicka a dvou elitních hollywoodských mlaďochů) významnější cíle. Jenže nějaká Cena za něžnost nebo Lepší už to nebude pro mladší diváckou generaci se nekonaly.

Celý příběh v prvé řadě vyznívá poměrně tuctově. On je distributor léčiv-sólista, ona samotářka se zdravotními problémy a mezi nimi skáče jiskra. Nezávazně spolu souloží, a pak stojí před otázkou, jak rozlousknout citovou angažovanost. Psychologie je většinou jen náznaková, tak aby se mohla na diváky hrnout svižná oddychovka o dvou krásných, sympatických lidech. Film se na ty vážné a veselé momenty štěpí docela razantním způsobem, příliš se obě roviny nedaří prolínat do jednotně fungujícího celku, což skýtá o to větší problémy ve chvíli, kdy si člověk všimne, že komediální část skoro vůbec nefunguje.

V rádoby humorných pasážích se pohříchu frčí jen podle osvědčených scenáristických formulek „jak udělat zábavu“, takže i když se herci snaží tepat do bránic diváků s maximální vervou, opravdu vtipných momentů je pomálu. Rychle se mluví, humorně se hopsá, rozehrávají se střemhlavé situace, ale přesných tref moc nenapočítáte. Je tu mimochodem patrný syndrom spousty hollywoodských komedií posledních let, v nichž jsou postavy nuceny neustále něco drmolit, pálit po sobě střelhbitě dialogovou munici a tvářit se u toho hrozně živě a s nadhledem, ale opravdu vynikající pointy, dohrávky nebo gagy jaksi chybí (srovnejte s Easy A). Bohužel uvolněnost a herecké nasazení zábavu samy o sobě nevyrobí. Komediální arzenál prostě musí prýštit už z vypiplaného scénáře.

Melancholičtější, dramatičtější a už nastiňované pikantnější pasáže zabírají o poznání líp. Velkofilmový přeborník Edward Zwick, který tu aktivně odpočíval od monstrprojektů typu Poslední samuraj nebo Krvavý diamant, má řemeslo pochopitelně v malíku. Jeho nový film je díky tomu šmrncovní a hladce klouzající, netíží ho žádné formální excesy. A takové ty instantní žánrové emoce se v něm zhmotňují na požádání.

Do hutnějších vrstev se ale skrz tenhle příběh dostat nelze. I když snímek nabíhá doslova na smrtelně vážné téma a přestože má motiv dvojitého prozření (totiž že ani sex a ani kupčení se zdravím není úplná sranda) určitý potenciál, vždycky zvítězí nutnost odbíhat „od slz ke smíchu“, třeba k extrémně otravnému bratrovi hlavního hrdiny, jehož výstupy mají komediální potenciál proslovů v krematoriu. Docela energický projekt kvůli tomu pajdá na jednu nohu a sráží snahu zúčastněných jen lehoulince nad úroveň zapomenutelné tuctovky. Určitě mohlo být líp. Výrazně líp.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar6/10

Cival

Potkali se u doktora. Jamie tam podstrkoval léčiva, Maggie se nechávala vyšetřit – ale stačil jeden pohled na odhalená prsa (vážně!) a jejich cesty se navždy spojily. Uvolněná romantická komedie s milým obsazením postupem času sbíhá do víc a víc seriózních sfér, přesto servíruje neškodné a celkově i neutrální povyražení. Náladu nepokazí, ale do kina se za ní jako za nějakou událostí hnát nemusíte.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Spooner

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Alfred Nomad


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Tuxedo

 • avatar6/10

  Rastr

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar8/10

  Postman

 • avatar6/10

  st39.6

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar1/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar4/10

  cabal

 • avatar6/10

  Natascha

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace