Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kursk | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Thomas Vinterberg
hrají: Colin Firth, Mathias Schoenaerts, Max Von Sydow, Léa Seydoux, Michael Nyqvist

Kursk: Blu-ray


ikona
KarelR
blu-raycolin firthkursklea seydouxmatthias schoenaertsthomas vinterberg
Měli byste přeci jen dát šanci novému filmu Thomase Vinterberga? 

Jak určitě víte, Kursk vychází ze skutečných událostí, což jeho publikum dělí na dvě skupiny lidí. Jedna přesně ví, co se ve filmu bude dít, takže jí asi nepřijde extra napínavý. Druhá pak nic netuší (respektive ví, že se tam bude dít něco ošklivého s ruskou ponorkou) a může si u něj úspěšně okousávat nehty. Do které skupiny jsem patřil já? Nevím, jak se mi to povedlo, ale rozhodně do té druhé. O událostech z roku 2000 jsem měl jen minimální povědomí, takže jsem ignoroval trailery a "užil" jsem si nového Vinterberga s čistou hlavou.

Výsledek? Chápu, proč se filmu nadává do rekonstrukce bez přidané hodnoty, ale mě to takhle víceméně stačilo. Kursk je solidně napsaný, skvěle natočený a na svůj rozpočet i dost působivý (vážně stál jen 40 milionů dolarů?), takže vás opravdu dostane mezi hrdiny z prokleté ponorky. Jasně, možná se mohlo vyplout o něco rychleji a linka s námořnickými manželkami není (ani přes všechnu snahu Léy Seydoux) žádné terno. Leccos však vynahrazuje dění s (herecky opět stoprocentním) Matthiasem Schoenaertsem, v jehož kůži si odžijete ty nejzásadnější událost filmu.

V Kursku samozřejmě nechybí ani politická rovina, která strategicky vynechává jen Putina, jenž byl tehdy u moci zhruba půl roku (a docela si při téhle kauze nabil ústa). Klasická ruská nátura je tak přítomná na každém rohu a vyloženě soucítíte s komodorem Colina Firtha, jenž se zoufale snaží vyrazit na pomoc. Rusko mimochodem slíbilo, že bude s filmem Vinterbergovi pomáhat. Ministerstvo obrany ale nakonec zařízlo odbornou expertízu i natáčecí lokace, takže se muselo v mnoha ohledech improvizovat.

Nevím, jak by se mi Kursk líbil, kdybych znal jeho příběh od A do Z. Jako nepopsaný list ale opravdu hlásím vydařený evropský napínák, který vám navíc zvedne mandle politickým pozadím. Samozřejmě se nabízí srovnání s Černobylem od HBO, jenž v mnoha ohledech funguje podobně - a tady se Kursk bohužel nechytá, jelikož nenabízí x hodin materiálu, u něhož sem tam zapomenete dýchat. Rozhodně se však jedná o důležitý film, který (i přes pár odchylek od historie) patří mezi žánrové trefy, jež se neztratí ani mimo hodinu dějepisu. (7/10)

Bonusy na Blu-rayi Kursku nehledejte. Mimo samotného filmu není na modrém disku zhola nic.

Obraz: 2.39:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, DTS-HD MA 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 5.6.2019
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace