Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Krvavá neděle | Bloody Sunday | 2002
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.10.2002
CZ premiéra: nestanovena
režie: Paul Greengrass
hrají: James Nesbitt, Allan Gildea, Gerard Crossan, Nicholas Farrell

Krvavá neděle: V.I.M.


ikona
imf
bloody sundaykrvavá nedělepaul greengrass
Geniální paradokument. 

Krvavou neděli bych bez váhání doporučil každému, kdo byl ohromen United 93. Greengrass totiž doslova vstoupil do stejné řeky a dokázal znovu spoutat prameny reality v celovečerní stopáži. Přesto se tyto filmy nedají porovnávat, protože popisují jiné kapitoly světové historie (jedna i druhá jsou však velice důležité, o tom není sporu). Stejně jako v případě United 93 se však Greengrass dostal do řečí, že příliš "nadržuje" nepřátelské straně. Krvavá neděle však imponuje především tím, že zůstává pokud možno neutrální. 30. ledna to nebylo o zlých teroristech a hodných amerických občanech. Bylo to o nervózních vojácích, kteří měli dohlížet na pořádek a frustrovaných demonstrantech. Nikdo neví, kdo vystřelil první a eskalace nadcházejících událostí už prozrazovala jen klasický efekt sněhové koule, na kterou se nabalují další a další nešťastná rozhodnutí. Greengrass pečlivě zkoumá motivace i podmínky na obou stranách barikády a jeho nervózní kamera pobíhající po ulicích irského městečka vás dokonale vtáhne do místa i času.

Atmosféra prosycená směsí adrenalinu a olova by se dala nasát... jste na svůj vkus až příliš blízko rozštěkaným puškám a je jenom na vás a vaší hlavě, aby zanalyzovala, co se to vlastně děje. Nesporné kvality filmu byly bohužel v okamžiku uvedení přehlušeny jeho kontroverzním námětem. Greengrass uvedl film souběžně do kin i televizí (čímž se automaticky připravil o možnost boje o Oscary), zejména proto aby měl divák možnost srovnání. O tři dny později totiž běžela televizní inscenace Sunday.

Tenhle neodvratný souboj nakonec Greengrass vyhrál a jeho "adaptace" byla označena za realističtější a "méně jednostrannou". Vůbec bych se nedivil kdyby se jednou objevila v seznamu povinné "četby" a to nejen v osnovách britských školáků. To co ve filmu uvidíte se vám totiž vryje pod kůži. 30. leden 1972 už pro vás nebude jen bezejmenné datum. A Greengrasse už nebudete chválit jen za neotřelé pojetí agenta Bournea a mistrovský United 93. Krvavá neděle si zaslouží být v téhle exkluzivní společnosti a navíc se jedná o film, který vás smete i po všech kladných recenzích, jež si o něm přečtěte. Nezbývá než odhodit zábrany a vydat se do Derry. Bude to výlet, který zas trochu změní váše filmové vnímání. Kolik filmů se může něčím takovým pochlubit?

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace