Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Křídla Vánoc | 2013
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Karin Babinská
hrají: Richard Krajčo, Vica Kerekes, Jakub Prachař, David Novotný, Vanda Hybnerová

Křídla Vánoc: Recenze


ikona
imf
Český Brad Pitt s růžovými brýlemi rozsévá sváteční hrůzu v OC Chodov! 

Když jsem poprvé viděl premisu Křídel Vánoc, měl jsem pocit, že se tu někdo div nepokusí o tuzemskou Lásku nebeskou. Skvadra nesourodých charakterů, které zastihne doba vánoční v obchodním centru, kde musí odmakat pár posledních směn jako baliči dárků, zaměstnanci optiky, bezpečáci nebo vánoční maskoti, než budou moci zdrhnout a užít si kapra se salátem nebo tuzemák se studeným párkem, každý podle svého nejlepšího vánočního rozpoložení. Tomáš Baldýnský na postu kreativního producenta, Jarda Sedláček jako hlavní dramaturg, bylo tak troufalé čekat trochu té feel-good filmařiny? Jenže Ježíšek, resp. Karin Babinská řekla ne.

A tak jsou Křídla Vánoc opravdu feel-good jen na plakátech. V reálu je to zrůdná sonda do čecháčkovské pracovní morálky, protknuté neustávajícím cigaretovým dýmem a alkoholovým odérem. Je to film o přizdisr*čích a připrc*vačích, charakterech tak nesympatických, že většina záporáků z hollywoodského mainstreamu vedle nich vypadá snad až příliš učesaně. V hlavní roli se objevuje Richard Krajčo - nelegálně bydlí v karavanu, souloží výhradně s vdanými paničkami, z práce ho ještě nevyhodili jen proto, že je do něj šéfová (nevdaná) beznadějně zamilovaná a kromě pokročilého alkoholismu bychom mu možná ještě přišili týrání zvířat a veřejně nebezpečný kreténismus. Právě jeho si vybere anděl, který se mu, poté co si vlastní šikovnosti prořízne tepnu při otevírání okurek, zjeví a propůjčí mu magické schopnosti. Krajčo náhle vidí do lidí. Koho chytne za ruku, tomu poradí, jak zlepšit svůj vlastní život.

Tuhle superschopnost ovšem rychle udusí, když dílem náhody a scenáristické vůle shůry zjistí, že skrz růžovou fólii, čtení lidí nefunguje. Vyrobí si tedy růžové brýle a tuhle jedinou zajímavou zápletku (která ve skutečnosti vůbec nemusí být dílem andělů, viz premisa Travoltova Fenoménu) pošle do háje, i když by nově nabytou schopností mohl vyléčit partu svých loserských kamarádů. Zamilovanou, uhulenou a tak nějak životně ztracenou baličku dárků (Vica Kerekes, tentokrát ovšem zcela oblečená do něčeho, co by módní policii dohnalo k asistované sebevraždě), početnou rodinou uondaného bezpečáka (vynikající David Novotný) a vánočního králíčka (Jakub Prachař), u něhož si nikdo není jistý tím, proč je zrovna králíček, ale žádná z postav to neřekne nahlas. Slovy Cimrmana řečeno - je to tady samý debil nebo blbeček, akorát támhle vzadu, to je jediná výjimka, sedí dva blbečci vedle sebe.

Krajčo ovšem idiocii celého snímku dokonale kraluje, protože Babinská se ani nenamáhá s jeho postavou něco dělat. Nadán andělskou schopností je pořád za stejného idiota - souloží s naivními ženami, rozvrací rodiny i pracovní pozice, nadává tátovi, který by ho rád vzal zpátky k rodinnému krbu, a snaží se být pořád hrozně moc free, i když se každý večer jen vrací k flašce do opuštěného karavanu, který mu spolu s koněm poprávu zabaví. Zajímavých antihrdinů jsme měli ve světové kinematografii desítky a ke každému z nich vede nějaká cestička. Babinská je ale v případě Krajča všechny pálí, jako by se snažila stvořit prototyp dokonalého pablba, kterého byste nejradši namleli do žrádla pro psy.


Přehrajte si trailer
Iluze promyšleného přístupu však mizí v druhé polovině snímku, protože pointa není o nějakém prozření a napravení. Naopak... asociální blbeček si najde stejně postižený exemplář opačného pohlaví a společně ujedou před zlým, nepřejícím světem. Nevidím v tom nadsázku ani kouzlo Vánoc, nevidím v tom dokonce ani ostře zabodnutý ukazováček do reality všedních dnů, protože takhle ukázkového idiota vskutku nemůže být nikomu líto. Jediným odrazem v realitě budiž to, že Krajčova postava souložící s vdanými paničkami, vyvrcholila mimo záběr kamer tím, že Krajčo začal souložit s režisérkou Karin Babinskou, toho času manželkou kameramana snímku. Mohl bych se teď pokusit o vtip, ale bylo by to stejně nechutné a podpásové jako celá Křídla Vánoc, v nichž debilové dojdou štěstí a jediná sympatická postava přijde o půlku rodiny, protože si anděl poněkud nevhodně vyložil její nahlas vyslovené přání.

Hnus ošklivej, mastnej a fialovej! A nejhorší je, že bude skrz vánoční svátky rezonovat díky písničkovému kombu Krajča a Kluse (ten se objevuje v několika záběrech na televizních přijímačích a je tu zřejmě proto, aby se ve filmu objevil někdo prkennější než Krajčo). Štastné a veselé filmové Vánoce, milé děti. A čím méně české budou, tím líp.

 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (16)

Verdikt

avatar2/10

imf

Tenhle vánoční vaječňák vskutku otestuje vaši odolnost. Už dlouho tu nebyla sváteční romance tak dokonale prodchnutá alkoholem, nikotinem a všeobecným grázlovstvím. Jen škoda, že to není ani k smíchu, ani k pláči, snad jen na krčení rameny. Lynchovina nebo lynčování? Místy to opravdu nelze rozlišit.


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Silence

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  A-nakin

 • avatar7/10

  lipi

 • avatar3/10

  Rokle

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar1/10

  oourbi

 • avatar7/10

  Deiv

 • avatar6/10

  Lookass

 • avatar6/10

  žák

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar6/10

  hroubek

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace