Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Krása na zabití | Drop Dead Gorgeous | 1999
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.07.1999
CZ premiéra: nestanovena
režie: Michael Patrick Jann
hrají: Kirsten Dunst, Ellen Barkin,Denise Richards, Kirstie Alley, Brittany Murphy

Krása na zabití: V.I.M.


ikona
Shushika
brittany murphydenise richardsdrop dead gorgeouskirsten dunstkirstie alleykrása na zabitísatira
Nedoceněná maloměstská satira... 

Na tomto místě by se místní expert na otázky maloměsta, Cival, rozplýval nad tím, jak je v malém a málokým viděném diamantu Krása na zabití odhalena jeho upocená, trapná a buranská stránka. Má recht (jak Brno). Pokud se někdy pustíte do srovnávací studie film a maloměsto, film o vyhlašování královen krásy v Mt. Rose v Minnesotě byste měli vidět v první desítce, než vaše otupená pozornost nebude schopna vnímat jemné nuance. Různé soutěže typu Miss jsou vrcholně sterilní záležitost („Napřed se nám v jedné minutě představ, pak nám ukaž jestli umíš zpívat, stepovat a nebo panáčkovat, volnou disciplínu si zvol sama a pak tě chceme vidět v plavkách.“), proto je s podivem, že na absurditu celého podniku někoho nenapadlo poukázat již dříve. Osobně nezapomenu, jak bohémský páně Zapletal kdysi v jednom svém výroku přirovnal krásu žen v aktuálním kole soutěže ke kráse koní, čímž naznačil, že jeho lepé svěřenkyně jsou kobyly, na nichž si rád zarajtuje. Nebo tak něco.

Je chvályhodné, že se duo režisér Michael Patrick Jann - scenáristka Lona Williams (která kdysi lokální soutěže krásy zúčastnila a ve filmu hraje onu nemluvnou porotkyni) rozhodlo zajít až na samou mez politické korektnosti a nikoho nešetří. A tak se do jejich masomlýnku dostává vše, počínaje náboženskou vypjatostí, přes zbytnělou touhu vyhrát i kdyby šlo o život, a konče bizarními, vykolejenými a zároveň trefnými výjevy, které by jistě potěšily i Stanleyho Kubricka (tanec s maňáskovým Ježíšem, zdravice anorektické vítězky loňského ročníku a hromadné blinkání vyšlechtěných dívčin na provařenou melodii z 2001: Vesmírná odysea jsou opravdu nezapomenutelné). Je škoda, že Jann – Williams se za ty roky nevytasili s ničím dalším, protože pro svou pitvu maloměsta zvolili i unikátní (takřka paradokumentární) formu interview, kdy se celá příprava na klání i samotný průběh jakoby odehrává před štábem a postavy vše ventilují na kameru. Každé z postav navíc velmi jednoduchými prostředky vytvořili „psychologii“ a zázemí, takže se navzdory velkému množství nepletou.

A aby těch superlativů nebylo málo, podařilo se jim naverbovat buď hvězdy budoucí (báječná Kirsten Dunst, Brittany Murphy) a nebo ty, které kdysi celkem obstojně zářily a dnes si – co jim taky zbývá - z toho dělají legraci (Kirstie Alley). Až někdy na tuhle černou komedii narazíte (na pomezí let 2005/2006 se hojně objevovala ve výprodejích doslova za hubičku), neváhejte. Soutěž Miss však pro vás už nikdy nebude jako dřív…

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace