Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Krampus: Táhni k čertu | Krampus | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.12.2015
CZ premiéra: 10.12.2015
režie: Michael Dougherty
hrají: Adam Scott, Toni Collette, Allison Tolman, David Koechner, Emjay Anthony

Krampus: Táhni k čertu: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedla hororová komedie o návštěvě Santova brutálnějšího kolegy a jeho zabijáckého komanda?  

Vánoce jsou za chvilku tady, ale ještě než na nás zaútočí Mrazík, Kevin a Mokrý banditi nebo Popelka, zkusí to novinky. A ačkoliv se i letos objevilo pár hřejivě lidských vánočních filmů, dorazil i Krampus. A je s ním o dost větší zábava.

 

Pokud netušíte, o kom mluvím, tak jen v rychlosti – Krampus je rakouská variace našeho Čerta, jen vypadá výrazně děsivěji a trestá zlobivé děti i dospělé. Ve filmové verzi je to trochu složitější, ale na tom ve výsledku moc nezáleží. Jde o to, že u štědrovečerní večeře se sešlo asi dvanáct lidí, které sice spojuje DNA, jinak si však nemají co říct. Tom a Sarah bojují se stresem, Howard a Linda jsou stoprocentní burani a i děti mají problémů nad hlavu. Optimismus si zachovává jen Max, jenž pořád věří v kouzlo Vánoc, ale v tomhle rodinném pekle rupnou nervy i jemu a víceméně pošle Santu i s jeho soby do hajzlu. A v ten okamžik to vypukne. Začne obří sněhová bouře, přestane fungovat elektřina a na zahradě se objeví tajemní sněhuláci. Z půdy se ozývají podivné zvuky a najednou je tu i první mrtvola. A nebude poslední. Krampus a jeho parta dorazili na bramborový salát.

 

Režisér Michael Dougherty má evidentně rád horory a svátky. Jeho povídková Halloweenská noc byla hodně fajn a dařilo se jí kombinovat děs s černým humorem, dobrými hereckými výkony a překvapivě rodinnou atmosférou. A to samé se dá říct i o jeho novince. Nečekejte klasický horor, Krampus: Táhni k čertu má přístupnost PG-13 a obejde se nejenom bez krve, ale v podstatě i bez klasicky děsivých scén. V tomhle směru to začne být zajímavé až ke konci, kdy se na scéně objeví temní elfové a démoni a já jsem si začal říkat, že by nebylo od věci, kdyby Dougherty zkusil nějaký horůrek s pohanskými rituály a podobnými piškuntáliemi. Děsivá záležitost ovšem tenhle film v žádném případě není.

 

Nejde však ani o komedii v pravém slova smyslu. Sice se tu dá najít pár usměvných momentů, ale nikdy se tu nejde pro vtip za každou cenu a spíš než na nějaký fyzický humor, one-linery a hlášky se tu spoléhá na dobré herecké obsazení. To není hvězdné, na druhou stranu Adam Scott je sympaťák, Toni Collette zvládá vynervovanou maminku dokonale a nikdo v Hollywoodu neumí burany tak dobře jako David Koechner. Hrdinové jsou sice jednorozměrní, ale zábavní a i díky nim fungují momenty, kdy se víc než děsivé monstrum na zahradě řeší duch Vánoc a fakt, že rodinu by měl člověk mít rád, i když do ní patří dementní bratranec, dvě sestřenice, co udělají kariéru ve wrestlingu a militantní strejda s pleší a brokovnicí v autě.

 


Přehrajte si trailer
Když to shrnu – pokud se chcete smát, tak primárně vtipných scén tu moc není. Pokud bát, tak těch děsivých taky ne, i když bitka s oživlými hračkami je hodně povedená. Ale když se to celé smíchá, tak to překvapivě docela sedí. Krampus: Táhni k čertu nechtěl být horor klasického střihu, spíš taková trošku napínavější rodinná podívaná s pár mrtvolami a sem tam nějakým fórem, jako byli třeba Critters nebo Gremlins. A kouká se na to celkem dobře, i když k tomu, aby se z toho stala vánoční klasika, pořád ještě dost chybí. Na druhou stranu z filmu o vraždícím psychotickém bráchovi Mikuláše šlo udělat i mnohem větší hovadinu. Tohle je neškodný neambiciózní nadprůměr a víc asi nikdo nečekal.

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Cross

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Leonidas I.

 • avatar6/10

  Memphis

 • avatar5/10

  Nexus6

 • avatar4/10

  farb

 • avatar4/10

  harsesis

 • avatar4/10

  Davies182

 • avatar6/10

  Dataminer

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar9/10

  pytlak15

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace