Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Královna Alžběta: Zlatý věk | Elizabeth: The Golden Age | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.10.2007
CZ premiéra: 22.11.2007
režie: Shekhar Kapur
hrají: Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Jordi Molla, Clive Owen

Královna Alžběta: Zlatý věk: Pětiminutový Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
st39.6

Hladové krky lačnící po nových záběrech královny Elizabeth, otevřete své chřtány dokořán! Čeká vás pětiminutová pochoutka, po které budou všechny filmové žaludky vrčet blahem. Takové ukázky tady všeobecně máme rádi, protože i přes extrémní délku dokáží udržet obdivuhodné tempo. Elizabeth toho není jen příkladem. Roztáhne plachty, pevně se chytí kormidla a všechny ostatní trailery nechá desítky námořních mil za zádí. Atmosféra by se dala krájet jak mlha, kterou proráží španělská flotila. Napětí je stejně intenzivní, jako herecký výkon Cate Blanchett, s jejíž pýchou a odvahou Elizabeth ladně proplouvá jedním filmovým políčkem za druhým. To vše za hudebního doprovodu, během kterého naskakuje husí kůže; který dojímá i ty nejotrlejší divácké duše. Shehkar Kapur válí, bez váhání bych mu hned jednoho plešouna (jen tak pro jistotu;) dal rovnou. Malebné scenérie střídají velkolepé bitvy, herci ze sebe ždímají odzbrojující výkony, všechno to šlape na výbornou. Superlativy bych šetřit nepřestával, kdyby mi už v půlce nedošly. Nezbývá tedy než Elizabeth poprvé korunovat pětihvězdičkovým hodnocením a zároveň jí prominout ty drobné kiksy při hudebních přechodech, na které už jsme si stejně zvykli.

Královna Alžběta: Zlatý věk: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Dramata rekonstruující skutečné události v britském balení? To odjakživa zavánělo neokázalostí a snůškou teatrálních okamžiků, jejichž přízní se i navzdory masivním reklamním kampaním s nefalšovanou oblibou věnuje jen hrstka filmových diváků. Cate Blanchett jako Královna Alžběta a okázalé kulisy jako její filmový domov jsou ale navzdory všem papírovým očekáváním… no ano, místy opravdu strhující. Velkolepá výprava (lodní konvoj na popředí zapadajícího Slunce? Jedna nula pro Kapura!) dává tušit, že režisér nechce pro tentokrát nechat nic náhodě a svůj „alžbětovský“ reparát hodlá u oscarové Akademie složit s větší jistotou. Hlasitější, barevnější, zkrátka po všech stránkách pompéznější. A z Cate Blanchett jde skutečný strach hodný rozhodné vládkyně, kterou jen tak nějaké plány na vraždu nerozhází a klidně se obleče do fešného brnění a sebejistě předstoupí před armádu věrných. Clive Owen zdatně sekunduje svým typickým projevem „smutné žáby“, aby tohle trailerové soukolí i on dovedl ke zdárnému konci. Osobně jsem trochu zklamán z předělu (symbolicky prezentován i chybou ve videu ;), který rozsekává dramatičnost v o něco méně atraktivní sled „velkých“ dialogů, vše se však nakonec v dobré obrátí a z úst vám možná vylétne i slovíčko „strhující“. Ano. Vzhledem k tématickému zabarvení a akademické „zakázkovosti“ se sám divím, jak často si říkám, že tohle bych fakt docela rád viděl.

Královna Alžběta: Zlatý věk: International Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

„Vítej zpět, Alžběto. Už jsme tě ani nečekali.“ Tenhle slogan jsme v posledních týdnech museli užít tolikrát, že už si ho můžeme dovolit parafrázovat. Sequelitida ovládla i velmi seriózní látky a dorazila do sfér, kde se bojuje o Oscary (ne nadarmo Scorseseho přemlouvají ke dvojce Skryté identity). Některá volná pokračování, která mají resuscitovat čísi kariéru – lhotejno jestli Bruce Willise, Slye nebo Shekhara Kapura – si ale musíte zamilovat. Možná ne od první zveřejněné fotografie, záběru nebo videosekvence... ale prostě musíte. Bude to i případ druhé Alžběty? Dost možná. Kapur zakonzervoval z originálu to nejdůležitější, tedy skvělé herce, kteří budou nadbíhat akademikům, a obraz alžbětinské doby bez lesku a zářivých barev. Cate Blanchett si připíše asi stopadesátou oscarovou nominaci za posledních pět let, Kapur se přitom pokusí oslovit trochu širší divácké pole velkolepější historickou podívanou. Kamerový oblet okolo jedné z lodí královniny flotily předznamenává impozantní průklep dějin, jenž se bude častěji zdržovat na válečném poli. Pokud nebude tolik vykrádat světové soundtrackové stříbro, nemusíme pochybovat. Mimochodem, „představovací“ záběr na Clivea Owena je stylizovaný víc než mile. A mimochodem podruhé: Taky vidíte v polovině záběrů Nicole Kidman?

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace