Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kozoroh 1 | Capricorn One | 1978
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Peter Hyams
hrají: Elliott Gould, James Brolin, Brenda Vaccaro, Sam Waterston, O.J. Simpson

Kozoroh 1: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Filmy o konspiračních teoriích jsou dost obtížná látka. Když už s něčím takovým chcete vyrukovat, musíte mít jasnou představu, kudy cesta povede. Ta o raketoplánu, který to moc daleko nedotáhl, mohla vést různými směry. Mohla se vydat ve šlépějích příběhu Apolla 13, který byl v osmasedmdesátém ještě pořád aktuální látkou. Mohla vyprávět o dalším přistání na měsíci, o všech možných teoriích kolem této události-neudálosti. Místo toho si bere od každého trochu a vydává se zlatou, resp. rudou střední cestou - nepodařený výlet na Mars se zvrhne v survivor drama nikoliv na rudé planetě, ale na matičce Zemi. Peter Hyams šikovně kombinuje několik žánrů dohromady, až mu z toho vylézá směsice zmiňovaného Howardova fláku, Vrtěti psem a Tří dnů kondora. Jakkoliv to zní divoce, Hyamsovi takový experiment prochází.

Kozoroh 1 je velmi pomalý až vleklý film. Spousta nekonečných dialogů na jeden záběr, dlouhé přestávky mezi hlavními akty, až se někdy zdá, jako by Hyams všechno nechal jen tak plynout. Není to žádná eye-candy podívaná, ale poctivá filmařina sedmdesátých let. Adrenalin v krvi nestoupá při automobilových honičkách, ale když jeden z astronautů vylézá na vysokou horu a vypráví při tom vtip o umírající babičce (geniálně vypointovaná scéna). Je to právě "chytrost" Kozoroha, jeho scénáristická neprůhlednost a Hyamsova schopnost pracovat s metaforou, co ho dělá tak napínavým. Na výborných hereckých výkonech totiž moc nestojí - ačkoliv i ty tu jsou. Dovedu si jasně představit, jak Kozoroh 1 v sedmdesátých letech ještě prohloubil paranoiu, která kolem vesmírných programů vládla a o které si vlastně rádi vyprávíme doteď. To ale neznamená, že by přestal být aktuální. I dnes v něm můžete najít spousty skrytých odkazů (hlavně na americkou vládní ideologii), které stále platí, jen v trochu jiné podobě. Pokud si myslíte, že na podobná dramata nemáte nervy, nezoufejte - do finále si Hyams schoval výbornou leteckou honičku, při jejímž sledování si člověk připadá, jako by film vznikl jen kvůli ní. Není to samozřejmě pravda, ale přesně tenhle závěr podtrhuje intenzivnost, jakou na diváka Kozoroh 1 působí.

Kozoroh 1 vychází jako příloha měsíčníku Stereo&Video. Nemusíte se ale bát - žádná placka v papírovém obalu se nekoná. Naopak - na první pohled se zdá být všechno jak z oficiální Blu produkce. Disk je zabalený v klasické modré krabičce (po vzoru Britů stejně tlusté jako DVD), technické specifikace hlásí FullHD obraz, avšak jen s (polo)SD zvukovým doprovodem. Což mu jistě rádi odpustíte - film si u nás odbývá premiéru na DVD, na Blu-rayi ho pak nikde jinde neseženete (respektive dost byste se při tom zapotili a ve výsledku by vám jen o něco víc zhubla peněženka). Společný debut na trhu je ale předzvěstí stejných bonusů a tady už se začínají objevovat první kameny úrazu. Nic krom traileru, který je navíc s českým dabingem(!), tu totiž nenajdete (ukázka je ale překvapivě v HD). Na edici, která se dočkala remasteringu, je to zoufale slabá prezentace.

Ze zvuku se dočkáte celkem tří stop - anglického šestikanálového remixu a mona, ve kterém se na disku válí i česká verze. Těžko říct, která z nich lépe ctí původní mix, na obou se ale podepsalo stáří a vlastně i - na Blu-rayi zbytečná - Dolby Digital komprese (PCM by zrovna tady bodlo). Hlasitější dialogy trpí klasickým "přeboostováním", které až trhá uši a na prostorový efekt můžete rovnou zapomenout. V tichých sekvencích je ale zvuk opravdu čistý, i tady došlo k nějaké další postprodukci. Na barvitější zvukovou kulisu každopádně zapomeňte. Co ale potěší je obraz. Kozoroh 1 totiž díky novému přepisu vůbec nevypadá na kristova léta. Když jsem ho poprvé vsunul do mechaniky a zběžně projel, měl jsem sice pocit jako bych sledoval slabší HDTV vysílání, to mě ale při sledování celého filmu brzy přešlo. Hlavně na začátku se totiž objevují rozostřené scény, kdy zřejmě scanovací hlavice nedosedla tak, jak měla. Ve výsledku se některé části obrazu rozostřují, jako by někdo na různých bodech přenastavoval hloubku ostrosti - a tím ztrácí kresbu detailů. Laik si toho pravděpodobně nevšimne, takže se není čeho obávat. Pak už je totiž obraz jedna radost. AVC zvládá při datovém toku kolem 18Mb/s podat velice solidní výkon. Syté barvy, na tak starý film nečekaná ostrost s jen minimální ztrátou detailu. Obraz má krom scén ze "studia Mars" nečekanou hloubku a každým dalším záběrem překvapuje svou čilostí. Není dokonalý, pověst mu pár scén přece jen kazí, při remasteringu si ale dali práci s odstraněním veškerých šumů a většiny špíny. Za málo peněz tak dostanete hodně muziky. Kozoroh 1 vyjde skoro na čtvrtinu ceny klasických Blu-rayů a ačkoliv i po obrazové a hlavně zvukové stránce má co dohánět, pořád je to rozumný kompromis. Jako materiál, který by někoho mohl donutit konvertovat na modrou stranu Síly, rozhodně nezklame. Trochu lacinější menu budiž odpuštěno. Chceme totiž více takových nabídek!

Obraz: 2,40:1 :: 1080p (AVC)
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky :: Dolby Digital 2.0 - anglicky, česky
Titulky: české...
Datum vydání: 1. 12. 2007
Cena: 299,- včetně časopisu

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace