Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Koně se také střílejí | They Shoot Horses, Don't They? | 1969
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Sydney Pollack
hrají: Jane Fonda, Michael Sarrazin, Gig Young, Red Buttons

Koně se také střílejí: V.I.M.


ikona
Cival
jane fondaKoně se také střílejíSydney Pollack
Jestli pořád nevíte, jakého Sydneyho Pollacka dohnat, tak teď už víte! 

Dlouho jsem podezříval Sydneyho Pollacka z toho, že mě, ehm, nebaví. Na jeho filmech se ztěžka hledají nedostatky, obdivuhodná je (tedy bohužel už byla) i Pollackova schopnost střídat žánry. Jeho filmy však pokaždé nesou poměrně průzračné humanistické poselství. Což není jednoznačný zápor... ale přeci jen rafinovanější nebo ostřejší výpovědi mají obvykle delší chuťový ocas.

I drama Koně se také střílejí, dost možná nejlepší a určitě nejintenzivnější Pollackův film, s sebou nese „hluboce lidské“ hodnoty. Je to však střelivo úplně jiné průraznosti, kanón jiné ráže. Pollack líčí na poselství, které by šlo klidně najít i v jeho následujících filmech. Lidé všech věkových kategorií v něm tančí a tančí. Během nekonečné soutěže se vzpírají úbytku sil, podlamují se jim kolena, padají k zemi a v naprostém vyčerpání jásají nad každým krychlovým centimetrem čerstvého vzduchu. Přesto dál pokračují v maratónu, dál tajtrlíkují pro cizopasné diváky, dál sní o odměně a novém životu. Zkrátka, show must go on, i když myokardy praskají a energii už není odkud brát.

Není třeba sofistikovaných interpretací, aby člověku došlo, jak Pollack rýpe do zábavního průmyslu, do voyeurského publika, do médií i do těch životem umlácených lidí, kterým není stydno padnout na kolena a nechat s sebou vytírat podlahu.

Obdivuhodná je hlavně Pollackova neústupnost a nekompromisnost, jakkoliv empatická. Postavy nádherné Jane Fondové a jejího tanečního partnera Michaela Sarrazina jsou sledovány se zájmem, rozhodně nejsou redukovány na pouhé objekty filmařského sadismu a i „jejich“ vedlejší dějové linie (žárlení, střídání partnerů) dokáží udržet pozornost. V monstrózní taneční kafilérce je však i tahle sympatická dvojka nelítostně sešrotována, a to způsobem, který bere dech. Pollack tu mistrně pracuje s rytmem. Několikrát poleví i zesílí prožitek, vysílené ploužáky prokládá pekelným sprintem (dojde i na rapidmontáž...), aniž by poměrně dlouhý film šlo obvinit z monotónnosti nebo stereotypnosti.
 
Koně se také střílejí je film s neuvěřitelně čistým stylem, jenž se bezmála dotýká dokonalosti. Skloubil se v něm chytře vystavěný příběh s vzletným poselstvím... a nesmrtelnost si zajistil energickou a vynalézavou prací s filmovým jazykem. I proto odpočívej v pokoji, Sydney!

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace