Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Komando | Commando | 1985
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Mark L. Lester
hrají: Arnold Schwarzenegger, Bill Duke, Rae Dawn Chong, Vernon Wells

Komando: V.I.M.


ikona
imf
arnold schwarzeneggercommandomark l. lester
Arnold Schwarzenegger vs. ostrov plný záporáků v nejakčnějším akčňáku všech dob! 

A v citacích budeme pokračovat, protože Komando je i při dvacátém zhlédnutí především o vychutnávání důvěrně známých okamžiků a absurdních situací. Máme tu záporáka, který by mohl na koncertech zaskakovat za Freddieho Mercuryho, je tu GENIÁLNÍ scéna s bagrem, jenž učiní každý nákup pohodlnějším a především je tu ta stará dobrá nefalšovaná brutalita, která částečně vyplývá z toho, že v roce 1985 se přemnožili kaskadéři a bylo třeba přistoupit k povinnému odstřelu. Po nutné (pětiminutové) expozici tak Arnie přechází do akčního módu a všechno v okolí přestává přemýšlet. Věty jsou konstruovány podle těch ze slabikáře a většinou jde o tzv. zdvořilostní fráze před vzájemnou anihilací, případně vtipné hlášky naznačující divákovi, že hrdina jakousi sociální inteligencí. Johna Matrixe byste ale do společnosti asi nevzali - každé sako na něm praská ve švech a kdyby se na něj číšník křivě podíval, rozrazí ho i s tácem o nejbližší volně stojící kovadlinu.

Toho kluka jednoduše nejde přechválit, ale ani popsat v jeho zrůdné jednoduchosti. Lidé jako on dneska v Hollywoodu chybí - každý hrdina má ve smlouvě kvóty na počet padlých a kaskadérům už se taky nechce šlapat na miny jako dřív. Nezbývá než se omezit na všehoschopné Frantíky (Frank Martin se Matrixovi výkonností trošku blíží) a bezejmenné wrestlery (The Marine je jediným úspěšným pokusem o návrat nezastavitelných mužů). Komando svého času zavedlo pojem bezmozková akce, udrželo si slušný průměr jedné mrtvoly za minutu (schválně si to spočítejte) a svou bezelstností ohromilo i jindy přísné intelektuály, kteří tváří v tvář Arnieho bazuce zkrátka museli uznat, že na tomhle berserku zkrátka něco je. Je to snad jediný dochovaný příklad toho, kdy se prokazatelně hloupý film dokázal stát všeobecně uznávanou klasikou.

Marně bych s odstupem dvaceti let hledal jiné než technické kvality, marně bych vás přesvědčoval o genialitě suchých hlášek. Kdo neviděl Komando během svého "dětství", ten definitivně přišel o jeden z generačních milníků, jenž spojuje všechny rasy, pohlaví a povolání. Důsledky jsou ničivé, vyrostli z nás muži, kteří si zavazují tkaničky se zvláštním zalíbením a když se oblékají, dělají při tom trhané pohyby. Muži, kteří leštidlo na boty nepoužívají na boty, ale tetují si s ním obličej, aby se stali neviditelnými. Muži, kteří mají slabost nejen pro švýcarské nože a digitální hodinky s odpočítáváním času jsou pro ně povinností. Vždycky jsme snili o tom, že z letadla vystoupíme jinudy než dveřmi a řekneme někomu, že mu došla pára. Jsme tak trochu blázni, ale jsme na to hrdí. Pokud jsi jedním z nás, udělej v komentářích čárku. Všichni ostatní by se měli na Komando podívat alespoň jednou, aby věděli na jaké bázi fungujeme. Berte to jako "návod k použití". Veškerou moudrost světa naleznete zde. :)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace