Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kokosy na sněhu | Cool Runnings | 1993
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jon Turteltaub
hrají: Leon, Doug E. Doug, Rawle D. Lewis, Malik Yoba, John Candy

Kokosy na sněhu: V.I.M.


ikona
KarelR
john candykokosy na snehu
V době premiéry to možná byla obyčejná komedie. O tři dekády později se nebojím mluvit o malém klenotu, který člověku jednou za rok spolehlivě zvedne náladu. 

„Pánové, bob je celkem jednoduchá věc.“ „To je hajzl taky!“

„Nemusíte se bát, že si rozlámete všechny kosti… Rozdrtíte si je.“

„Já tě zabiju. Zmaluju tě, že tě vlastní máma nepozná.“ „Když ho zabiješ, tak nemáme čtvrtýho.“

Cival v roce 2003 napsal na ČSFD, že jsou Kokosy na sněhu příjemná oddychovka na jedno zkouknutí. Tohle V.I.M.ko tudíž vzniká i proto, že bych rád vyjádřil zcela opačný názor. Jak doufám ukazují hlášky výše, jež mimochodem pocházejí z jediné scény, u Disneyho kdysi vznikla nenápadná klasika, jíž můžete citovat od začátku do konce. Což je přesně opak toho, jak fungují standardní milé jednohubky.

Pokud to někdo čirou náhodou neví, Kokosy na sněhu jsou příběhem čtyř jamajských sprinterů, kteří se nedostanou na letní olympiádu, a tak se rozhodnou jet na tu zimní – jako bobisté. Všichni se na ně koukají jako na blázny, protože v životě neviděli sníh (holt Jamajka). Odhodlání, jež tahle zprvu nesourodá parta vyzařuje, ale brzy začne být velmi nakažlivé. A to nejen pro její filmové krajany, nýbrž i pro diváka, který jí okamžitě začne fandit.

Už si nepamatuju, kdy jsem Kokosy na sněhu viděl poprvé. Rozhodně však vím, že jsem je viděl nesčetněkrát, a vždycky jsem se výborně bavil. Kanonáda hlášek, které se dají využívat i v běžném životě („Seš mrtvej?“ „Jo, vole.“), je tu vyvážená skvělými postavami s jasně načrtnutými vztahy i dojemnou story outsiderů, kteří se snaží zabodovat v absolutně neznámém prostředí. Film měl původně být čistokrevným dramatem (vychází ostatně ze skutečných událostí), což je možná důvod, proč tak dobře funguje jeho dějový oblouk. John Candy, jenž hraje božího trenéra Blitzera, ale naštěstí pochopil, že je tahle látka ideálním materiálem na komedii – a ukecal tvůrce k tomu, aby místo Kurta Russella obsadili jeho.

Kdo ví, jak by film vypadal s legendou, která se k trénování dostala až o dekádu později v (také parádním) Hokejovém zázraku. Pro Candyho ale šlo o poslední výraznou roli a nalámal do ní neskutečné úsilí. Stačí se podívat třeba na jednoduchou scénu s posloucháním dostihů („Hodnej Tumbleweed! Hodnej koníček!“) nebo monolog na federačním meetingu. Candy tu zvládá komediální i dramatickou polohu možná nejlépe za celou svoji bohatou kariéru.

Že pořád zapomínám na to nejdůležitější? Máte pravdu, nechal jsem si to na konec. Vůbec netuším, jak Kokosy na sněhu fungují v angličtině – nejspíš obstojně. V našich luzích a hájích ale disponují jedním z nejlepších českých dabingů všech dob, což je vysadilo do pozice evergreenu, jenž můžete v televizi chytit v půlce a už ho prostě nepřepnete. Vždycky máte před sebou kupu scén, na které se těšíte, a při každé z nich se vám potvrdí, že neztratila nic ze svého kouzla. Ať už jde o motivační chvilku na diskotéce, připíjení na chlápka v oranžovým nebo srdceryvné finále.

Kokosy na sněhu jsou tak v Česku nepřehlédnutelnou součástí filmové historie. Že vás v tuhle chvíli zajímá, zda je najdete na Disney+ s původním dabingem? Inu… díky bohu najdete. Klidně si je tedy pusťte a za hodinu a půl se sejdeme v komentářích, kde chci od každého slyšet jeho nejoblíbenější hlášku. A jo, vím, že bude obrovský problém vybrat jen jednu!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace