Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kocour v botách | Puss in Boots | 2011
csfd  imdb
US premiéra: 28.10.2011
CZ premiéra: 01.12.2011
režie: Chris Miller
hrají: Antonio Banderas, Salma Hayek, Zach Galifianakis

Kocour v botách: Recenze


ikona
imf
Shrekův svět neskončil, Shrekův svět trvá. Co si můžete odnést z tohohle levobočka?  

Kocour v botách je roztomilá postava. Přiznejme si to. Chlupatý Zorro s očkama jako CDčka, co měl zachránit druhý díl Shreka a přisát k sérii děti, kterým se nelíbil penál se zeleným obrem nebo osuška s hnusným šedivým oslem. Kocour přinesl styl, charisma a hrál na city celého publika. Jeho scén bylo pomálu, takže jsme snesli i pár klišé - španělskou balalajkovou hudbu kdykoliv se objevil, zdánlivě nekonečné záběry stoupající po jeho siluetě a kočkolitové gagy. Jak dobře ale tohle bude fungovat v celovečeráku?


 
Naštěstí nevznikla jen vycpávka ve stylu "máme hotovou půlku animací a potřebujeme něčím nakrmit mexické přistěhovalce v publiku". Ostatně jestli tahle sázka na španělsky mluvící publikum kdy měla nějakou váhu, rozhodně se neodrazila na tržbách, kde Kocour bude muset chtě nechtě spoléhat na Evropu. Hispánských klišé je tu ovšem dost, takže jestli máte z barvotiskových vesniček plných chlápků s kníry a bodrých žen s nůšemi plné zuby odjinud, možná byste si měli návštěvu kina rozmyslet. Důvodů proč zůstat je ale naštěstí víc. Jmenovitě třeba to, že se sem Shrekovy zlozvyky z pozdějších dílů moc neprobojovaly a snaha o dolování pohádkových gagů připomíná spíš první díl.

Chce to ale trochu trpělivosti, protože na začátku se samozřejmě navazuje na Kocourovu osobnost ze zelené série a nesmí chybět ani povinný flashback do jeho dětství, který chvilku naznačuje, že nás chystá bromance Kocour a Pan Vajíčko. Naštěstí je tu i Catwoman (ne doslova, ale… no prostě ninja kočka, kterou v originále mluví Salma Hayek), která bratrské pouto přebíjí a hlavně pár nevyřízených účtů, nechávajících vás na pochybách, zda je Kocourův kamarád vejce nebo pukavec. Můžete dvakrát, nebo spíš tříkrát hádat - přesně tolik zvratů a otoček film předvede, ale od jednoduché a průhledné dějové kostry ho to nezachrání. Proč to ale vyčítat, tenhle film je primárně pro děti. To ale neznamená, že samotné jádro zápletky není dobře vymyšlené.

Snaha o dolování pohádkových gagů připomíná první díl.V úvodních, poněkud mdlých minutách nad tím nebudete mít čas přemýšlet, ale když se děj pohne kupředu, začne to dávat smysl. Stejně jako ve Shrekovi tu funguje uvědomělost postav. Jsou to pohádkové charaktery, ale sami dobře znají pohádky, v nichž se o nich vypráví. A proto může dojít k akci jak z Dannyho parťáků, kdy Pan Vajíčko - posedlý pohádkou o Jackovi a kouzelné fazoli - už od dětství shání fazole a snaží se je zasadit, aby mu vyrostl obří stonek, on se dostal nad mraky, našel tam zámek a… ukradl tam zlatá vejce. Ano, jde o prachy, ale kdo dneska nechce být milionářem, no ne?
 
Pan Vajíčko je ochoten pro splnění svého snu udělat cokoliv, takže vztah mezi ním a Kocourem není úplně bezproblémový, ale magické fazole se nakonec přeci jen objeví a film díky tomu chytá druhý dech. Dialogy a gagy tu patří spíš do druhé cenové a animace nezapře několik let staré designy ze Shreků, které už jsou okoukané, ale jakmile někdo někoho honí, sypou se vizuální nápady o poznání přirozeněji a celé to krásně šlape. Děckám se přirozeně bude líbit i ten zbytek, je tu hodně rádoby roztomilých okamžiků (koulovačka v mracích možná rozněžní i největší bručouny) a primitivního humoru, ale jakmile postavy neutíkají a jen si něco vysvětlují, začnete se shánět po popcornu. 


Přehrajte si trailer
Chápu to, Kocour v botách byl vždycky jen vedlejší produkt rozjeté mašinérie, sázka na jistotu, která vyjde, ať už se do kin dopraví cokoliv. Chris Miller, režisér třetího Shreka, měl naštěstí při ruce scénář prostý rodinných trampot a ponaučení. Kocour je vlastně symbolickým návratem na začátek, kdy jde o přátelství, důvěru a nějakou tu romanci. Osvědčené dějové prvky, které mluví samy za sebe, aniž byste do nich museli neobratně montovat podprahová poselství o tom, že rodina je základ státu.
 
Mám děkovat za to, že to nezkazili ještě víc, nebo nadávat, že se vezou na pohodlí popularity série, která už dávno vyšuměla? Stačilo pár blbých fórů a tenhle film by byl stejně otravný jako zatržený nehet. Návrat ke kořenům se ale vyplatil, kruh se uzavřel a my teď můžeme Kocoura i tenhle potrefený pohádkový vesmír od Dreamworks vyhodit z okna. Určitě dopadnou na nohy, ale doufejme, že o nich jen tak neuslyšíme. Studio se sice hodlá i v nejbližších letech zabývat převážně mluvícími zvířaty, vikingy, pravěkými lovci a pohádkovými postavami, takže v tomto směru žádné překvapení, ale čím míň sequelů nebo spinoffů při tom naseká, tím líp.

Verdikt

avatar6/10

imf

Kočkovitý hrdina si obul svoje pohádkové boty a prošlapává v nich důvěrně známou cestu. Naštěstí s trochu větším elánem, než se to poslední roky dařilo jeho soudruhovi Shrekovi. Pestrý dobroružný flák s trochou hispánské vášně, výbornými akčními scénami a vesměs prvoplánovými gagy vaše děcka zabaví. A víc jste snad od tvůrců tentokrát nežádali, ne?Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar4/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar4/10

  Snura

 • avatar8/10

  Susanne

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar6/10

  Pajka

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar6/10

  hondza

 • avatar4/10

  Barbosa

 • avatar4/10

  Andreweek

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace