Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kniha džunglí | Jungle Book | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.04.2016
CZ premiéra: 21.04.2016
režie: Jon Favreau
hrají: Neel Sethi, Scarlett Johansson, Idris Elba, Bill Murray, Ben Kingsley

Kniha džunglí: Blu-ray


ikona
KarelR
Čím vším oslňuje nový film Jona Favreau? 

Kapitán Amerika a Zootropolis nad miliardou, Hledá se Dory a Kniha džunglí kousek pod ní. U Disneyho se s tím letos nepářou a jejich úspěchy s klidem zastiňují bolestivé faily (druhá Alenka nebo Obr Dobr), asi největším překvapením ale byl návrat ke Kiplingovi. Hitovost nové marvelovky, pokračování milované pixarovky a nového projektu od divize, která uplácala Ledové království a Na vlásku, zase tolik nepřekvapila. Kniha džunglí se ale dlouho tvářila jako zbytečný zvířecí digifest, jen aby se proměnila v jeden z nejobdivuhodnějších filmů roku.

 

Pročpak? Zejména proto, že se jedná o skvěle vypadající dobrodružství malého klučiny a armády trikařů. Při sledování Knihy džunglí na to často zapomenete, všechno s výjimkou Neela Sethiho (a pár větví, na kterých stojí) ale vzniklo kompletně v počítači. Že na tom byl třeba Avatar podobně? Máte pravdu. Jenže tam byl digitální i hlavní hrdina, což je o úroveň snazší, než když musíte živého tvora soustavně kombinovat s prostředím a postavami z jedniček a nul. I kdyby to vypadalo "vlastně ok", byl by to velký úspěch. V Knize džunglí ale všechno vypadá naprosto překrásně.

Jistě, žádná triková revoluce se asi nekoná. Minimálně evoluci si ale Jon Favreau připsat může, protože učinil pár veledůležitých krůčků kupředu. Zasazení Mauglího do džungle je stejně jako oživení jeho kumpánů od jednoduše parádní. Kniha džunglí vás tak neruší tím, že zkoumáte falešná zvířata a umělé scenérie, a můžete se ponořit do příběhu, který naštěstí baví i přesto, že jeho velkou část dávno znáte.

 

Co je alfou a omegou celého vyprávění? Jako obvykle postavy, u nichž Favreau vsadil na slavné hlasy. Sethi tak ve filmu debatuje s Billem Murraym, Benem Kingsleym nebo Idrisem Elbou a nikdy nemáte pocit, že by bylo něco špatně. Všichni jsou zkrátka brilantně obsazení a ždímou ze svých postav maximum, aniž byste nutně mysleli na samotné herce. V čem tedy Kniha džunglí klopýtá, pokud vůbec v něčem? Pár problémů bohužel tkví ve scénáři, jemuž se nevyhnuly dvě zásadní vady.

V první řadě mám na mysli poslední třetinu filmu a hlavně celou odbočku s opicemi, která v téhle verzi působí dost zbytečně. Favreau Mauglímu několikrát připraví hrozbu, s níž si snad nešlo vyhrát lépe. Jakmile se ale dostane ke zpívajícímu opičákovi, začnete se škrábat na hlavě a Knihu džunglí to nešetrně vyhodí z tempa. Jiný důvod než "bylo to ve slavném animáku" jsem pro kupu scén zkrátka nenašel. Což mě přivádí ke zklamání s koncem, který zamířil příliš bezpečným směrem.

 

Ani tak nemyslím duel s Šer Chánem, jemuž škodí jen to, že se po opicích ještě "dostáváte zpátky". Bolí spíš úplný závěr, který kašle na jakýkoliv dopad příběhu (padouchova motivace nebyla úplně mimo...) a vyšumí do ztracena, směrem k případné dvojce. Chápu, že jsou u Disneyho hladoví po další lukrativní značce. Kdyby se ale Favreau nebál pár změn, mohla být nová Kniha džunglí nejen povedeným dobrodružným filmem, ale možná i žánrovou klasikou, která by z člověka vyždímala o pěkných pár slziček víc. (7/10)

Asi není potřeba opakovat, že je Kniha džunglí naprostou audiovizuální špičkou. Na Blu-rayi její detaily oceníte snad ještě víc než v kině, od bonusové sekce však zázraky nečekejte. Favreau se vypovídá především v audiokomentáři, který je povinností pro fandy Kiplinga i původního animáku. Jinak ale dostanete pouhých 45 minut bonusů (rozdělených do tři featurettů), jež naštěstí šlechtí to, že se v nich jde rovnou k věci.

 

Tři minuty o opičím králi samozřejmě moc nestrhnou, osmiminutovka s neodolatelným Sethim ale zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Dvanáctiletý klučina v ní líčí, jak byl Favreau celou dobu po jeho boku, ať už se společně plácali v bahně nebo natáčeli ve vodě. A to všechno je jen předkrm k hlavnímu chodu, jímž je zajímavě vytěžená půlhodinka "o všem".

Favreau v ní sice není tak všudypřítomný jako v bonusech prvních dvou Iron Manů, i přesto se ale dozvíte mnohem víc, než na téhle ploše bývá obvyklé. Třeba naprogramované sloní nohy, které házejí na Mauglího realistické stíny, rozhodně stojí za vidění. A vyprávění o tom, jak Favreau viděl celý film až chvíli před premiérou (obraz a zvuk se chystaly separátně), vám dokonale připomene, že má filmařina i v 21. století kupu nástrah.

Koupit na FilmGame.cz

 

Je tedy velká škoda, že nedošlo na detailní rozbor jednotlivých fází natáčení. Zrovna tady se Favreau mohl piplat s každým aspektem, u Disneyho ale na obsáhlé bonusy prostě kašlou. Buďme proto rádi, že máme alespoň tyhle. 45 minut nabitých minut je koneckonců víc než dvě hodinky o ničem, a když k nim přihodíte povedený film, mohou si na blůčko Knihy džunglí stěžovat jen nejzarytější cinefilové.

Obraz: 1,85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD Master 7.1 anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 7.9.2016
Cena: 268,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace