Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kmotr | The Godfather | 1972
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, James Caan

Kmotr: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
al pacinofrancis ford coppolagodfatherkmotrmario puzomarlon brandovim
Rod Corleonů poprvé 

Byla to jen otázka času, než se Kmotr objeví ve VIM. Film, který si už hodně let drží vedoucí pozici v žebříčku nejlepších filmových děl všech dob (alespoň podle IMDB) se právem řadí mezi klasiku. A stal se jí vlastně hned potom, co byl uvedený v kinech. Kmotr zkrátka patří do té malé skupinky filmů, které člověk musí vidět, pokud to myslí s kinematografií vážně. Příběh rodiny Corleoneových má totiž všechno, co by správná rodinná sága měla mít.

A to Francis Ford Coppola rozhodně neměl snadnou pozici. Román Maria Puzza totiž není nějak zvlášť popisný. Knižní předloha je spíše stručná a jednoduchá (což ale v žádném případě neznamená, že by byla hloupá a nudná!) a Coppola se musel zatraceně ohánět, aby příběh fungoval i na plátně. Naštěstí všichni víme, jak to dopadlo. Stačilo sehnat pár vynikajících herců, do hlavní role obsadit legendárního Marlona Branda, jemuž stačí prohodit dvě věty typickým chraplákem, aby člověk pochopil, že jeho Don Vito Corleone je někdo, kdo v případě nutnosti bez mrknutí oka podepíše rozsudek smrti prakticky komukoliv. Začínající Al Pacino se samozřejmě zahanbit nenechal, ale i všichni ostatní herci tu předvádí výkony, které mnohdy za celou svou kariéru nedokázali překonat. A je jedno, jestli tu mluvíme o lehce cholerickém Jamesi Caanovi nebo chladně uvažujícím Robertu Duvallovi (když přijde na to dát někomu do postele uříznutou hlavu koně, nikdo lepší není).

Coppola navíc svou práci evidentně bral zodpovědně a z každého záběru je vidět jeho dokonalá připravenost. Nestane se, že by se divák během tříhodinové stopáže byť jen na chvilku nudil. Nechat se pohltit světem, ve kterém člověk může snadno přijít k penězům, ale i o život, je velmi jednoduché. Nedávný Americký gangster byl ke Coppolově majstrštyku velmi často přirovnáván, ale se vší úctou k Ridleymu Scottovi, na tohle zkrátka nemá.

Kmotr je zkrátka jiný svět. Svět, který diváka uhrane a nenechá ho odejít, dokud neskončí závěrečné titulky. Svět násilí a zločinu, ale i cti, přátelství a rodinných hodnot, které jsou v mafiánské famílii silnější než kdekoliv jinde. Kmotr je prostě film, kterému se nedá prakticky nic vytknout. Při jeho sledování člověk přestane vnímat své okolí a jen fascinovaně kouká na svět, v němž žijí hrdinové podle svých vlastních pravidel.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace