Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kamarádova holka | My Best Friend´s Girl | 2008
imdb  kinobox
US premiéra: 19.09.2008
CZ premiéra: 15.01.2009
režie: Howard Deutch
hrají: Kate Hudson, Lizzy Caplan, Dane Cook, Alec Baldwin, Jason Biggs

Kamarádova holka: Recenze


ikona
Cival
 

Recenze na snímky ledva průměrné se píší špatně. Tuplem to platí o podmnožině rutinních romantických komedií americké provenience. Ale opravdu největším zlem jsou až jejich první odstavce. Schválně si jimi zkuste prolistovat. Z drtivé většiny z nich ucítíte beznaději. Nebo spíš smutek. Obvykle se zavzpomíná na to nejlepší z hollywoodské historie (dávné i nedávné), padne jméno Richarda Curtise a jeho britských souputníků, vzdělanější možná vzpomenou na My Sassy Girl a vysypou z rukávu pár dalších alternativ. A tím se prefabrikovaná romantická marnost dočká – zcela oprávněně - svého prefabrikovaného úvodu. Koneckonců, jak jinak? Nemůžete přeci hned na začátku vyklopit, že za takový blivajz se nevyplatí utrácet.

Co můžete, je namítnout, že Kamarádova holka to přinejmenším zkusila jinak a že si proto tak kruté zacházení nezaslouží. Bohužel... jen snaha nestačí. Patálie zůstane patálií, i když k ní dojdete netradiční a svým způsobem novátorskou cestou.

Přitom snímek režiséra Howarda Deutche vypadala na tuctovou romantickou švandu, jíž studia pouze vyplňují sezónní kvóty. V posledních letech se v polovině z nich usmívá Kate Hudson, v té druhé půlce si pak pozici přihrávače užívá Alec Baldwin. Kamarádova holka dvě stálice spojila... jinak se v ní ale zuřivě prošlapává neobvyklá cesta. Což se týká zejména následujících tří bodů:
1) Zápletky a rozvržení postav
2) Úrovně jejich vyjadřování
3) Nadvlády herců nad postavami

ad 1 – Kam se hrabe Svatba mého nejlepšího přítele! Klasické fandění ústřednímu párečku se ještě o jeden řád komplikuje a stává se takřka nemožným. Kamarádova holka je totiž historkou o tom, jak zmatené „zlo“ porazilo nudné „dobro“. Dobro reprezentuje nesmělý ňouma (Jason Biggs), zlo jeho nejlepší kamarád a toho času profesionální dohazovač (Dane Cook). Ten provádí totéž, co Hitch, jen opačným a výrazně drsnějším způsobem. S čerstvě rozejitou slečno si smluví rande a tam ji natolik znechutí, že slečna sklopí ouška a pokorně se vrátí za svým ex, jenž jí ještě před pár hodinami nebyl dost dobrý. Ano, nedává to příliš smysl (copak v každém lokále nejsou stovky dalších – slušnějších – chlapů?), mnohem víc ovšem bolí skutečnost, že charismatický dohazovač přebalí holku právě svému věrnému ňoumovi. Jejich společná vyvolená se většinu filmu chová zvláštně, on sám se pak buď stylizuje do hovada, nebo je fajnovým parťákem, co podrazil nejlepšího kamaráda... zkrátka páreček k pohledání. Schválně jim zkuste držet palce.

ad 2 – Svatá sprostoto! Kleje se tu, nadává se, matky nevěst se vybízejí k orálnímu sexu a každou chvíli si někdo bere do pusy nějakou tu „ass“ nebo „bitch“. Kamarádova holka se ke svému eRkovému ratingu poctivě profuckovala, což ji má nejspíš vyjevit jako bezuzdnou legraci, která zatuchlý žánrový chlívek propláchla nekorektní mluvou. U Apatowovců to zabírá, v Kamarádově holce ani trochu. I když má Dane Cook pusu řádně prořízlou, vulgarity z jeho mluvidel jednoduše nemají ten správný říz. Schází jim nenucený esprit, schází jim šťáva a ta řvavá energie, kterou ze sebe umí vyzářit dlouhý peloton šikovnějších tlučhubů (Rock, Hill, Jackson, Segel, Mewes, chlapíci z Frat Packu atd. atd.). U Cooka vyznívají divoké hlášky jako póza, kterýžto dojem se jen zesiluje v kombinaci s rádoby ostrým jazýčkem Kate Hudson. Jejich dialogové tajfuny už jsou jen trapné a nezaplaší je ani plácnutí po zadku nebo zuřivá líbačka.

ad 3 – Producenti si nabrnkli čtyři prověřená jména a vsadili je do jejich škatulek. Blonďatá Kate se usmívá, Jason Biggs je za mameluka, Alec Baldwin opětovně těží ze svého seriálového Jacka Donaghyho a Dane Cook se znovu tváří jako sígr, co musí každé ráno vyhánět z postele topmodelky. Každý se drží své ověřené šarže, každý by mohl bez problému přeběhnout do jiné položky ze své filmografie. A možná i proto jednotlivé postavy plavou ve vzduchoprázdnu, aniž by jim bylo možno hlouběji porozumět. Cookův frajírek se chvíli chová jako sexy drzoun, co nechtěl naštvat kamaráda, pak nesmyslně odbočí do role úmyslného idiota, jenž nechce své lásce překážet. Jason Biggs má být za hodňouse, nakonec je z něj jen loserské a naprosto nezajímavé máslo. A psychologii postavy Kate Hudson by měli tvůrci asi vysvětlovat na speciálním workshopu, protože její duševní pochody jednoduše nelze pobrat... laxní scenáristé z ní udělali přisprostlou kravku, která by se nejspíš nechala ojet libovolným hezounem, v upachtěném vyznávání lásky by jí to ale nezabránilo.

Za běžných okolností by taková konstelace vedla k podprůměrné romantice, mizérii Kamarádovy holky ovšem umocňuje, jak světácky a cool se snaží neustále tvářit. Jak sebevedomě vystupuje a jak okatě se jí podlamují kolena. Když se někdo pokouší o nesmírně stylové zpomalovačky, fuckuje na všechny strany a ještě nasazuje extravagantně originální happy-end, a přitom nezvládá vzbudit ani obyčejný zájem o svoje hrdiny (natož o jejich city), pak připomíná frajírka z reklamy na Sprite, co nejdřív machroval, a pak se pocákal naštěrchanou limonádou. Image je nanic. Kamarádova holka rovněž. Za takový blivajz se nevyplácí utrácet.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)

Verdikt

avatar3/10

Cival

Profesionální dohazovač se zamiloval. Bohužel do lásky svého nejlepšího kamaráda. Jak jejich románek dopadne? Nemusíte hádat dvakrát. Kamarádova holka vykrádá Hitche se vším všudy, jeho dějové schéma ale taví do výrazně méně zábavné podívané. Nápady a humor zastoupily sprosté výkřiky z úst ověřených herců, romantiku vyštípal intenzivní pocit trapnosti. Nebrat.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Rage

 • avatar7/10

  Gloor

 • avatar5/10

  Peteers

 • avatar6/10

  Susanne

 • avatar5/10

  ragnar

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar5/10

  Milford

 • avatar5/10

  Tomino

 • avatar5/10

  Phil cze

 • avatar2/10

  leafi

 • avatar6/10

  Jack Harer

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace