Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kainova výchova | Raising Cain | 1992
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.08.1992
CZ premiéra: nestanovena
režie: Brian De Palma
hrají: John Lithgow, Lolita Davidovich, Steven Bauer, Frances Sterhagen, Gregg Henry

Kainova výchova: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
Brian De PalmaJohn LithgowLolita Davidovich
Když máte za manžela psychopata. 

Režisér Brian De Palma se nikdy netajil tím, že má rád filmy Alfreda Hitchcocka a že z nich rád cituje. Někdy má ale člověk pocit, že si ve svých mnohdy neskutečně přeplácaných thrillerech dělá z diváků srandu. Ovšem takovým způsobem, že ho za to nelze nemilovat.

Kainova výchova je film, u kterého člověk doopravdy netuší, co se bude dít v dalších minutách. Může za to především hlavní hrdina Carter Nix. Hrdinů s rozdvojenou osobností jsme měli v thrillerech už nepočítaně, ovšem Carter je někde úplně jinde než konkurence. V jeho hlavě je těch charakterů totiž hned několik, takže je zatraceně těžké předvídat, jestli scénu, kterou člověk sleduje, odehraje zrovna Carter Nix, jeho vraždící alter ego nebo někdo úplně jiný. De Palma se navíc nepáře s nějakým tajemstvím a prakticky hned v prvních minutách ukáže, co nás čeká a jaký je jeho hlavní hrdina magor. A pak už záleží na divákovi, jak k filmu přistoupí. Buď můžete Kainovu výchovu brát jako nesmyslný a zpatlaný blivajz, jenž se snaží člověka šokovat absurdní zápletkou a divokými scénáristickými nápady, nebo jako neskutečně chytrý fór. Je to na vás.

Ať už ale přistoupíte na pravidla, podle kterých De Palma hraje, nebo se na ně vykašlete, tak jako tak vám zbude bez nadsázky geniální John Lithgow. Ten u tohoto režiséra vždycky odvedl parádní práci a pokud jste při sledování poslední sezóny seriálového Dextera přemýšleli, odkud vyhrabali toho skvělého záporáka, stačí se podívat sem. Lithgow hraje v podstatě hned pět rolí, každou naprosto odlišnou od toho zbytku, a přesto je přesvědčivý jako malý kluk, psychiatr i cynický zabiják. Budete se ho bát, ale zároveň mu budete i fandit, protože oproti takovému magorovi působí i Hannibal Lecter jako sympaťák, kterému byste zavolali, aby vám pohlídal děti.

Kainova výchova je zajímavý film, který ale rozhodně nesedne každému. Procento absurdních zvratů je tu možná až příliš velké a De Palma si očividně užívá fakt, že divákům může předhazovat jednu šílenost za druhou. Je jen na vás, jestli ve vaší hlavě zvítězí logika, která velí tenhle tak trochu nesmyslně přepálený příběh rovnou odstřelit, a nebo jestli se rozhodnete nechat režiséra a jeho hereckou hvězdu  jednoduše blbnout. Tak jako tak ale rozhodně stojí za to tenhle thriller vyzkoušet, něco podobného totiž nikde jinde neuvidíte.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace